Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Revize finanční krize 2007-08

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Revize finanční krize 2007-08

Revize finanční krize 2007-08

V létě roku 2007 začaly globální finanční trhy vykazovat známky toho, že se blíží splatnost zákona o letitém flámu o levných úvěrech. Dva hedgeové fondy Bear Stearns se zhroutily, BNP Paribas varoval investory, že nemusí být schopni vybrat peníze ze dvou svých fondů, a britská banka Northern Rock bude brzy hledat nouzové financování od Financial institution of England.

Navzdory varovným signálům jen málo investorů tušilo, že nejhorší krize za téměř osm desetiletí se chystá pohltit globální finanční systém, srazit obry z Wall Street na kolena a spustit Velkou recesi. Byl to epický finanční a ekonomický kolaps, který mnoho obyčejných lidí stál práci a důchodové účty.

Shrnutí

  • Finanční krize se táhla více než rok a vyvrcholila zhroucením Lehman Brothers v září 2008 a následným rychlým výpomocem na Wall Avenue.
  • Zatímco velká recese oficiálně skončila v roce 2009, mnoho lidí pociťovalo její dopady na nadcházející roky, protože trh práce a ceny domů zůstaly depresivní.

Výsev semen

Semena finanční krize byla zasazena během allow minimálních úrokových sazeb, které podporovaly bublinu v oblasti bydlení v United states of america i jinde. Tváří v tvář prasknutí dot-com bubliny, řadě podnikových účetních skandálů a teroristickým útokům z 11. září, Federální rezervní systém snížil sazbu federálních fondů z 6,5% v květnu 2000.na 1% v červnu 2003.—Zaplavit ekonomiku levnými penězi.

Výsledkem byla vzestupná spirála cen domů, protože dlužníci využili nízké hypotéky,.a dokonce i subprime dlužníci byli schopni realizovat sen o koupi domu. Věřitelé poté prodali tyto půjčky bankám na Wall Road, které je zabalily do takzvaných nízkorizikových finančních nástrojů, jako jsou cenné papíry zajištěné hypotékou a zajištěné dluhové obligace (CDO). Brzy se vyvinul velký sekundární trh pro vznik a distribuci rizikových půjček...

V říjnu 2004 Komise professional burzu cenných papírů (SEC), která podpořila větší riskování lender, uvolnila požadavek na čistý kapitál u pěti investičních bank – Goldman Sachs (NYSE: GS), Merrill Lynch (NYSE: MER), Lehman Brothers, Bear Stearns a Morgan Stanley (NYSE: MS) – který je osvobodil k tomu, aby využili až 30krát nebo dokonce 40násobek své počáteční investice.

Revize finanční krize 2007-08

Známky potíží

Nakonec úrokové sazby začaly růst a vlastnictví domů dosáhlo bodu nasycení. Fed začal zvyšovat sazby v červnu 2004 ao dva roky později sazba federálních fondů dosáhla 5,25%, kde zůstala až do srpna 2007...

Objevily se první známky úzkosti. Do roku 2004 dosáhlo vlastnictví domů v United states of america vrcholu na 69,2%..Na začátku roku 2006 pak začaly ceny domů klesat, což vedlo k 40% poklesu amerického indexu výstavby domů v průběhu roku 2006..Nejen, že byly ovlivněny nové domy, ale mnoho subprime dlužníků s nastavitelnými úrokovými sazbami nemohlo zvládnout vyšší sazby a začalo splácet své půjčky.

Jak se rok 2007 rozbíhal, jeden nebo druhý subprime věřitel podal návrh na bankrot. V průběhu února a března tak učinilo více než 25 poskytovatelů subprime. V dubnu podala známá společnost New Century Economic, která se specializuje na poskytování rizikových hypoték, bankrot a propustila polovinu své pracovní síly...

V červnu společnost Bear Stearns zastavila odkupy ve dvou ze svých zajišťovacích fondů, což přimělo společnost Merrill Lynch, aby z fondů získala aktiva ve výši 800 milionů USD..Ale i to byla malá záležitost ve srovnání s tím, co se mělo stát v následujících měsících.

Srpen 2007: Domino začíná klesat

Do srpna 2007 vyšlo najevo, že finanční trh nemůže vyřešit krizi rizikových hypoték a problémy se rozšířily i za hranice United states. Mezibankovní trh zcela zamrzl, zejména kvůli převládajícímu strachu z neznáma uprostřed lender. Společnost Northern Rock musela kvůli problému s likviditou požádat o nouzové financování Lender of England. V říjnu 2007 se švýcarská banka UBS stala první významnou bankou, která oznámila ztráty – 3,4 miliardy USD – z investic souvisejících s rizikovými hypotékami...

V nadcházejících měsících Federální rezervní systém a další významné centrální banky přijmou koordinovaná opatření, aby poskytly půjčky v řádu miliard dolarů globálním úvěrovým trhům, které se dramaticky chopily, jak klesaly ceny aktiv a finanční instituce se snažily posoudit hodnotu bilionů nyní toxické cenné papíry kryté hypotékou v hodnotě dolarů.

Březen 2008: Zánik Bear Stearns

Do zimy roku 2008 byla americká ekonomika v plné recesi a v průběhu pokračujících bojů finančních institucí s finančními institucemi se globální akciové trhy drtily nejvíce od teroristických útoků z 11. září. V lednu 2008 Fed snížil svou referenční sazbu o tři čtvrtiny procentního bodu – což bylo největší snížení za čtvrt století, protože se snažil zpomalit ekonomický pokles...

Fed začal snižovat diskontní sazbu i sazbu fondů,.ale špatné zprávy se stále valily ze všech stran. V únoru byla britská vláda nucena znárodnit Northern Rock..V březnu se globální investiční banka Bear Stearns, pilíř Wall Street z roku 1923, v podstatě zhroutila a získala ji JP Morgan Chase za haléře za dolar...

Září 2008: Pád Lehman Brothers

V létě roku 2008 byla masakr rozšířen ve finančním sektoru. IndyMac Lender se stala jednou z největších lender, které kdy selhaly v United states of america,.a dva největší domácí věřitelé v zemi – Fannie Mae a Freddie Mac – byla zabavena vládou United states...

Přesto krach úctyhodné banky Wall Avenue Lehman Brothers v září znamenal největší bankrot v historii United states of america,.a professional mnohé byl symbolem devastace způsobené globální finanční krizí. Ten stejný měsíc byly finanční trhy ve volném pádu, přičemž hlavní americké indexy zaznamenaly některé ze svých nejhorších ztrát, jak se Fed, ministerstvo financí, Bílý dům a Kongres snažily předložit komplexní plán na zastavení krvácení a obnovení důvěry ekonomika.

Následky

Záchranný balíček Wall Avenue byl schválen v prvním říjnovém týdnu 2008..Jeho průchod stabilizoval akciové trhy, které by v březnu 2009 dosáhly dna a zahájily rekordní nejdelší býčí trh. Ekonomická škoda byla přesto obrovská. Ačkoli velká recese oficiálně skončila v roce 2009, mnoho obyčejných lidí trpělo jejími následky ještě několik permit poté, co se trh práce pomalu zotavoval a ceny bydlení zůstaly potlačeny.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web