
Regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP)
Co je regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP)?
Regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP) je dohoda o volném obchodu (FTA), která vytvoří největší obchodní blok na světě a bude znamenat významný úspěch pro Čínu, když bojuje s Usa o vliv a ekonomickou převahu v asijsko-pacifickém regionu. 15 asijsko-pacifických zemí, které se chystají podepsat RCEP v roce 2020, tvoří téměř třetinu světového hrubého domácího produktu.
Shrnutí
- RCEP vytvoří největší světový obchodní blok, jehož asijsko-pacifičtí členové tvoří téměř třetinu globálního hrubého domácího produktu.
- Čína je klíčovým členem RCEP, což jí dá navrch při ovlivňování pravidel obchodu v asijsko-pacifickém regionu.
- TPP se stal mnohem méně vlivným CPTPP poté, co prezident Donald Trump v roce 2017 od dohody odstoupil.
Porozumění RCEP
RCEP, podporovaná Čínou, byla považována za způsob, jak posílit obchodní vztahy mezi národy napříč asijsko-pacifickým regionem a podpořit obchod a hospodářský růst v regionu. Zpočátku bude zahrnovat 10 členských zemí Asociace národů jihovýchodní Asie (Asean) a pět asijsko-pacifických zemí, s nimiž má Asean stávající dohody o volném obchodu:
- Austrálie
- Čína
- Japonsko
- Nový Zéland
- Jižní Korea
Indie také plánovala připojit se k dohodě, ale v listopadu 2019 odstoupila.
I když to není tak komplexní jako komplexní a progresivní dohoda o trans-tichomořském partnerství (CPTPP), RCEP sníží nebo zcela zruší tarify na širokou škálu zboží a služeb a stanoví pravidla týkající se například investic, hospodářské soutěže a duševního vlastnictví, včetně digitálních autorská práva. Na rozdíl od CPTPP neobsahuje RCEP ustanovení o pracovních a environmentálních normách.
RCEP nabízí výhru professional Čínu
Americký prezident Barack Obama, znepokojený tím, že Čína má v 21. století sepsat obchodní pravidla pro Asii, vedl vytvoření konkurenčního Trans-pacifického partnerství (TPP), které je samo o sobě enormní a ještě komplexnější obchodní dohodou než RCEP. TPP původně zahrnoval 12 zemí z asijsko-pacifického a amerického kontinentu – ale ne Čínu. Americký prezident Donald Trump však odstoupil z TPP krátce po nástupu do funkce na začátku roku 2017.
Zbývající členové TPP prosadili a přejmenovali dohodu na Komplexní a progresivní dohodu professional trans-tichomořské partnerství. Ministři obchodu ze všech 11 zbývajících národů ji podepsali a sedm ji ratifikovalo. Trumpovo stažení z trhu však významně snížilo jeho dopad a vliv Usa a uzavření jednání RCEP dává Číně výhodu v nastavení obchodních podmínek v asijsko-pacifické oblasti.
Členové RCEP a CPTPP
Zatímco dva obchodní bloky byly navrženy s ohledem na konkurenční zájmy, sedm zemí v asijsko-pacifické oblasti je stranami obou:
- Austrálie
- Brunej
- Japonsko
- Malajsie
- Nový Zéland
- Singapur
- Vietnam
Co bude dál s RCEP?
Po dosažení základní dohody se 15 členů, kteří jsou i nadále oddáni RCEP, dohodlo v listopadu 2019 na podepsání dohody někdy v roce 2020. Indie se mohla ještě později připojit. Usa, které nebyly úmyslně vyloučeny z RCEP, by se teoreticky mohly také připojit, pokud by nejprve dosáhly obchodní dohody s Aseanem.