Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Rada pro cenné papíry v Indii – definice SEBI

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Mezinárodní finanční trhy  > Rada pro cenné papíry v Indii – definice SEBI

Rada pro cenné papíry v Indii – definice SEBI

Co je Rada professional cenné papíry v Indii (SEBI)?

Indická rada professional cenné papíry (SEBI) je nejdůležitějším regulátorem trhů s cennými papíry v Indii. SEBI je protějškem Komise pro cenné papíry (SEC) v United states of america. Jejím stanoveným cílem je „chránit zájmy investorů do cenných papírů a podporovat rozvoj a regulaci trhu s cennými papíry a v záležitostech s nimi spojených nebo souvisejících s nimi. “

Shrnutí

  • Rada professional cenné papíry a burzu v Indii (SEBI) je předním regulačním trhem cenných papírů v Indii, obdobně jako Komise professional cenné papíry v Usa
  • SEBI má rozsáhlé regulační, vyšetřovací a donucovací pravomoci, včetně možnosti ukládat pokuty porušovatelům.
  • Někteří kritizují SEBI za to, že tvrdí, že jde o nedostatek transparentnosti a přímé odpovědnosti vůči veřejnosti za instituci s tak obrovskými pravomocemi.

Vytvoření SEBI

Rada pro cenné papíry a burzu v Indii byla založena ve své současné inkarnaci v dubnu 1992, poté, co národní parlament schválil zákon o radě professional cenné papíry a burzu v Indii. Poprvé byla založena s omezenějšími pravomocemi v roce 1988. Nahradila kontrolora kapitálových emisí, který reguloval trhy s cennými papíry podle zákona o kapitálových emisích (kontrola) z roku 1947, který byl přijat jen několik měsíců předtím, než Indie získala nezávislost na Britech.

Sídlo SEBI se nachází v obchodní čtvrti v komplexu Bandra-Kurla v Bombaji. Má také regionální kanceláře ve městech New Delhi, Kalkata, Chennai a Ahmedabad a více než tucet místních kanceláří ve městech včetně Bangalore, Jaipur, Guwahati, Patna, Kochi a Chandigarh.

Charta SEBI

Podle své charty se očekává, že SEBI bude odpovědná za tři hlavní skupiny:

  • Emitenti cenných papírů
  • Investoři
  • Zprostředkovatelé trhu

Orgán navrhuje předpisy a stanovy v regulační funkci, vydává rozhodnutí a příkazy v soudní pravomoci a vede vyšetřování a ukládá sankce v oblasti vymáhání práva.

SEBI je řízen správní radou, včetně předsedy, který je volen parlamentem, dvou úředníků z ministerstva financí, jednoho člena z Reserve Financial institution of India a pěti členů, kteří jsou také voleni parlamentem.

Kritika SEBI

Kritici tvrdí, že SEBI postrádá transparentnost a je izolován od přímé veřejné odpovědnosti. Jedinými mechanismy professional kontrolu jeho pravomoci jsou odvolací tribunál pro cenné papíry, který se skládá ze skupiny tří soudců, a Nejvyšší soud Indie. Obě těla občas SEBI odsoudila.

Přesto byl SEBI občas agresivní při rozdávání trestů a při provádění silných reforem. Regulátor získal pochvalu za své činy po skandálu satyamského podvodu, když zasáhl PwC zákazem na dva roky. V reakci na globální finanční krizi zřídila v roce 2009 také Radu pro finanční stabilitu, která jí poskytla širší mandát na podporu finanční stability než její předchůdce.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: