Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Pták v ruce Definice

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Dividendové akcie  > Pták v ruce Definice

Pták v ruce Definice

Co je pták v ruce?

Pták v ruce je teorie, která říká, že investoři upřednostňují dividendy od investování do akcií před potenciálními kapitálovými zisky kvůli inherentní nejistotě spojené s kapitálovými zisky. Na základě přísloví „pták v ruce má v buši hodnotu dva,“ uvádí teorie „pták v ruce“, že investoři upřednostňují jistotu vyplácení dividend před možností podstatně vyšších budoucích kapitálových zisků.

Shrnutí

  • Teorie ptáka říká, že investoři upřednostňují dividendy akcií před potenciálními kapitálovými zisky kvůli nejistotě kapitálových zisků.
  • Tato teorie byla vyvinuta jako kontrapunkt k teorii irelevance teorie dividend Modigliani-Miller, která tvrdí, že investorům je jedno, odkud pocházejí jejich výnosy.
  • Investice kapitálových výnosů představuje stranu „dva v křoví“, rčení „pták v ruce má v křoví dva.“

Porozumění Hen in Hand

Myron Gordon a John Lintner vyvinuli teorii ptáka v ruce jako kontrapunkt k teorii irelevance teorie dividend Modigliani-Miller. Teorie nepodstatnosti dividend tvrdí, že investorům je lhostejné, zda jejich výnosy z držby akcií vyplývají z dividend nebo kapitálových zisků. Podle teorie ptačí perspektivy jsou akcie s vysokými výplatami dividend hledány investory, a proto mají vyšší tržní cenu.

Investoři, kteří se upsají teorii ptáka v ruce, věří, že dividendy jsou jistější než kapitálové zisky.

Investice Bird in Hand vs. kapitálové zisky

Investice do kapitálových zisků vychází hlavně z dohadů. Trader může získat výhodu v kapitálových ziscích provedením rozsáhlého průzkumu společnosti, trhu a makroekonomického výzkumu. Nakonec však výkonnost akcie závisí na řadě faktorů, které jsou mimo kontrolu investora.

Z tohoto důvodu představuje investování kapitálových zisků „rčení v křoví“. Investoři pronásledují kapitálové zisky, protože existuje možnost, že tyto zisky mohou být velké, ale stejně tak je možné, že kapitálové zisky nemusí existovat nebo, co je horší, negativní.

Široké indexy akciových trhů, jako je Dow Jones Industrial Regular (DJIA) a Common & Poor’s (S&P) 500, dlouhodobě dosahují průměrných ročních výnosů až 10%. Najít tak vysoké dividendy je obtížné. Dokonce i akcie v notoricky známých odvětvích s vysokou dividendou, jako jsou veřejné služby a telekomunikace, mají tendenci k vrcholu na 5%. Pokud však společnost vyplácí dividendový výnos například po dobu mnoha enable, například 5%, je získání tohoto výnosu v daném roce pravděpodobnější než zisk 10% z kapitálových zisků.

V letech 2001 a 2008 vykázaly široké akciové indexy velké ztráty, přestože dlouhodobě směřovaly nahoru. V podobných letech je příjem z dividend spolehlivější a bezpečnější proto jsou tyto stabilnější roky spojeny s teorií ptáka v ruce.

Nevýhody ptáka v ruce

Legendární investor Warren Buffett kdysi tvrdil, že pokud jde o investování, to, co je pohodlné, je zřídka ziskové. Dividendové investice ve výši 5% ročně poskytují téměř zaručené výnosy a bezpečnost. Z dlouhodobého hlediska však čistý dividendový trader vydělá mnohem méně peněz než čistý čistý kapitálový zisk. Navíc v průběhu několika enable, například na konci 70. allow, byl příjem z dividend, i když bezpečný a pohodlný, nedostatečný ani pro udržení tempa s inflací.

Příklad ptáka v ruce

Coca-Cola (KO) by jako akcie vyplácející dividendy byla akcií, která zapadá do investiční strategie založené na teorii ptačí perspektivy. Podle společnosti Coca-Cola začala společnost od 20. enable 20. století vyplácet pravidelné čtvrtletní dividendy. Společnost dále zvýšila tyto platby každý rok za posledních 56 enable.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: