Průvodce » Obchodování » Futures a komodity » Obchodování drahé kovy » Průvodce pro začátečníky po drahých kovech

Průvodce pro začátečníky po drahých kovech

Zlato a stříbro byly uznány jako cenné kovy a byly vyhledávány po dlouhou dobu. I dnes mají drahé kovy své místo v portfoliu důvtipného investora. Ale který drahý kov je nejlepší professional investiční účely? A proč jsou tak nestálí?

Existuje mnoho způsobů, jak nakupovat drahé kovy, jako je zlato, stříbro a platina, a mnoho dobrých důvodů, proč byste se měli vydat na hledání pokladu. Pokud tedy s drahými kovy teprve začínáte, přečtěte si další informace o tom, jak fungují a jak do nich můžete investovat.

Shrnutí

 • Drahé kovy mohou být dobrým zpestřením portfolia a zajištěním proti inflaci – ale zlato, možná nejznámější takový kov, není pro investory jediné.
 • Stříbro, platina a palladium jsou všechny komodity, které lze přidat do vašeho portfolia drahých kovů, a každá z nich má svá vlastní jedinečná rizika a příležitosti.
 • Kromě vlastnictví fyzického kovu mohou investoři získat přístup prostřednictvím trhu s deriváty, kovových ETF a podílových fondů a akcií těžebních společností.

Zlato

Začneme s dědečkem všech: zlatem. Zlato je jedinečné svou trvanlivostí (nekoroduje ani nekoroduje), tvárností a schopností vést teplo i elektřinu. Má některé průmyslové aplikace ve stomatologii a elektronice, ale víme ho hlavně jako základnu professional šperky a jako formu měny.

Hodnotu zlata určuje trh 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Zlato se obchoduje převážně jako sentiment – jeho cena je méně ovlivněna zákony nabídky a poptávky. Je to proto, že nová akciea dolů je ohromně vyvážena naprostou velikostí nadzemního hromaděného zlata. Zjednodušeně řečeno, když se hromadí na prodej, cena klesá. Když chtějí nakupovat, nová nabídka se rychle vstřebává a ceny zlata se zvyšují.

Za zvýšenou touhu hromadit lesklý žlutý kov odpovídá několik faktorů:

 • Systémové finanční obavy: Pokud jsou banky a peníze vnímány jako nestabilní a / nebo je politická stabilita sporná, zlato bylo často vyhledáváno jako bezpečné úložiště hodnoty.
 • Inflace: Když jsou reálné míry návratnosti na akciových, dluhopisových nebo realitních trzích záporné, lidé se pravidelně hrnou ke zlatu jako aktivu, které si udrží jeho hodnotu.
 • Válka nebo politické krize: Válka a politické otřesy vždy vedly lidi k režimu hromadění zlata. Úspory na celý život mohou být přenosné a akcieovatelné, dokud je nebude nutné vyměnit za potraviny, přístřeší nebo bezpečný průchod do méně nebezpečného cíle... ..

stříbrný

Na rozdíl od zlata cena stříbra kolísá mezi jeho vnímanou rolí uchovávání hodnoty a rolí průmyslového kovu. Z tohoto důvodu jsou cenové výkyvy na trhu se stříbrem volatilnější než zlato... ..

Takže i když se stříbro bude obchodovat zhruba v souladu se zlatem jako položkou, která se má hromadit, rovnice průmyslové nabídky / poptávky po kovu má stejně silný vliv na jeho cenu. Tato rovnice vždy kolísala s novými inovacemi, včetně:

 • Silverova kdysi převládající part ve fotografickém průmyslu – fotografický movie na bázi stříbra – který byl zastíněn příchodem digitálního fotoaparátu.
 • Vzestup obrovské střední třídy v rozvíjejících se tržních ekonomikách na východě, který vytvořil výbušnou poptávku po elektrických spotřebičích, lékařských výrobcích a dalších průmyslových předmětech, které vyžadují vstupy stříbra. Vlastnosti ložisek stříbra z něj dělaly požadovanou komoditu, od ložisek po elektrická spojení.
 • Využití stříbra v oblasti baterií, supravodičů a trhů s mikroobvody.

Není jasné, zda nebo do jaké míry ovlivní tento vývoj celkovou neinvestiční poptávku po stříbře. Zůstává jeden fakt: Cena stříbra je ovlivněna jeho aplikacemi a nepoužívá se jen v módě nebo jako uchovávač hodnoty...

Platina

Stejně jako zlato a stříbro se platina na globálních komoditních trzích obchoduje nepřetržitě. Často má tendenci dosahovat vyšší ceny (za trojskou unci) než zlato během rutinních období tržní a politické stability jednoduše proto, že je mnohem vzácnější. Daleko méně kovu se ve skutečnosti ročně vytáhne ze země.

Platinovou cenu určují také další faktory:

 • Stejně jako stříbro je platina považována za průmyslový kov. Největší poptávka po platině pochází z automobilových katalyzátorů, které se používají ke snížení škodlivosti emisí. Poté šperky tvoří většinu poptávky. Zbytek spotřebují katalyzátory na zpracování ropy a chemických látek a počítačový průmysl.
 • Vzhledem k tomu, že se automobilový průmysl silně spoléhá na kov, jsou ceny platiny z velké části určovány čísly prodeje a výroby automobilů. Legislativa „čistého ovzduší“ může vyžadovat, aby automobilky instalovaly více katalyzátorů, což by zvýšilo poptávku. V roce 2009 se však americké a japonské výrobce automobilů začaly obracet na recyklované automobilové katalyzátory nebo používaly více platinového spolehlivého – a obvykle levnějšího – sesterského kovu, palladia...
 • Platinové doly jsou silně koncentrovány pouze ve dvou zemích – Jižní Africe a Rusku..To vytváří větší potenciál pro kartelové akce, které by podporovaly nebo dokonce uměle zvyšovaly ceny platiny.

Investoři by měli vzít v úvahu, že všechny tyto faktory slouží k tomu, aby se platina stala těkavější z drahých kovů.

Palladium

Méně známé než výše uvedené tři kovy je palladium, které má více průmyslového využití. Palladium je lesklý, stříbřitý kov používaný v mnoha typech výrobních procesů, zejména pro elektroniku a průmyslové výrobky. Může být také použit ve stomatologii, medicíně, chemických aplikacích, špercích a úpravě podzemních vod. Většina světové akcie tohoto vzácného kovu, který má v periodické tabulce prvků atomové číslo 46, pochází z dolů v Usa, Rusku, Jižní Africe a Kanadě. Klenotníci poprvé začlenili palladium do šperků v roce 1939. Po smíchání se žlutým zlatem tvoří slitina kov silnější než bílé zlato. V roce 1967 vláda Tongy vydala oběžné mince palladia chválící ​​korunovaci krále Taufa Ahau Tupou IV. Toto je první zaznamenaná instance palladia používaná v ražení mincí.

Kovoobráběči mohou vytvářet tenké plechy palladia až na dvě stě padesát tisícin palce. Čisté palladium je tvárné, ale jakmile někdo pracuje s kovem při pokojové teplotě, stává se silnějším a tvrdším. Plechy se poté používají v aplikacích, jako je solární energie a palivové články.

Největší průmyslové využití palladia je v katalyzátorech, protože kov slouží jako skvělý katalyzátor, který urychluje chemické reakce. Tento lesklý kov je o 12,6% tvrdší než platina, díky čemuž je prvek také odolnější než platina.

Naplnění truhly s pokladem

Pojďme se podívat na možnosti, které mají ti, kteří chtějí investovat do drahých kovů.

Fondy obchodované na komoditní burze (ETF)

Fondy obchodované na burze existují professional všechny tři drahé kovy. ETF jsou pohodlným a likvidním prostředkem nákupu a prodeje zlata, stříbra nebo platiny. Investice do ETF vám však nedává přístup k fyzické komoditě, takže nemáte nárok na kov ve fondu. Skutečné dodání zlatého prutu nebo stříbrné mince nedostanete.

Kmenové akcie a podílové fondy

Akcie těžařů drahých kovů jsou využívány k pohybu cen drahých kovů. Pokud si nejste vědomi toho, jak se oceňují akcie těžby, může být rozumnější držet se fondů u manažerů se spolehlivými záznamy o výkonu.

Futures a Možnosti

Trhy s futures a opcemi nabízejí likviditu a páku investorům, kteří chtějí sázet na kovy. Největší potenciální zisky a ztráty lze dosáhnout u derivátových produktů.

Bullion

Mince a bary jsou přísně professional ty, kteří je mají kam dát jako bezpečnostní schránku nebo trezor. Professional ty, kteří očekávají nejhorší, je jistě jedinou možností prut, ale professional investory s časovým horizontem je prut nelikvidní a vyloženě otravný...

Certifikáty

Certifikáty nabízejí investorům všechny výhody fyzického vlastnictví zlata bez potíží s přepravou a akcieováním. To znamená, že pokud hledáte pojištění ve skutečné katastrofě, certifikáty jsou pouze papírové. Nečekejte, že je někdo vezme výměnou za něco hodnotného.

Jsou pro vás drahé kovy dobrou investicí?

Drahé kovy nabízejí jedinečnou inflační ochranu – mají vlastní hodnotu, nenesou žádné kreditní riziko a nelze je nafouknout. To znamená, že je nemůžete vytisknout více. Nabízejí také skutečné „pojištění proti převratům“ proti finančním nebo politickým / vojenským otřesům.

Z hlediska investiční teorie poskytují drahé kovy také nízkou nebo negativní korelaci s jinými třídami aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy. To znamená, že i malé procento drahých kovů v portfoliu sníží volatilitu i riziko.

Rizika drahých kovů

Každá investice má svoji vlastní sadu rizik. I když mohou přicházet s určitou mírou zabezpečení, s investováním do drahých kovů vždy existuje určité riziko. Ceny kovů mohou klesnout kvůli technické nerovnováze (více prodejců než kupujících). To znamená, že v dobách ekonomické nejistoty profitují prodejci, protože ceny mají tendenci stoupat nahoru.

Závěr

Drahé kovy jsou užitečným a účinným prostředkem diverzifikace portfolia. Trik, jak s nimi dosáhnout úspěchu, je znát své cíle a rizikový profil před naskočením. Volatilitu drahých kovů lze využít k hromadění bohatství. Pokud nebude zaškrtnuto, může to také vést ke zkáze.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?