Průvodce » Investování » Investiční strategie » Co je investiční strategie průměrování nákladů (Dollar-Cost Averaging)

Co je investiční strategie průměrování nákladů (Dollar-Cost Averaging)

Dollar Cost Average průměrování nákladů investiční technika akcie investice

Pro pochopení investiční strategie je potřeba na začátek uvést, že mnoho studií se zaměřuje na chování investorů a četné teorie se pokoušejí vysvětlit lítost nebo přehnanou reakci, které kupující a prodávající často zažívají, pokud jde o peníze. Skutečností je, že psychika investora může přemoci racionální myšlení během stresu, ať už je stres výsledkem euforie nebo paniky. Zásadní je zaujmout racionální a realistický přístup k investování – během toho, co se jeví jako krátký časový rámec pro vydělávání na euforii nebo obávaný vývoj na trhu.

Neprofesionální investor obvykle investuje těžce vydělané peníze za účelem získání výnosu. Přesto vidí, že jejich investice ztrácí hodnotu v důsledku vývoje trhu v čase. Ztráty mohou způsobit stres a pochybnosti. To znamená, že mnoho investorů má relativně nízkou toleranci rizika, pokud jde o investování, protože ztráta peněz je bolestivá.

Riziko však lze chápat jako vodítko pro investování a chování investorů. Investoři, kteří vstupují do investic s pochopením rizik na základní úrovni, mohou zmírnit velké emoce spojené s investováním. Jinými slovy, výzvy způsobené emocionálním investováním se mohou objevit, když investoři vidí neidentifikovaná nebo vyšší rizika, než původně očekávali.

Investiční strategie průměrování nákladů v praxi

dollar cost averaging investovani strategie priklad investovani prumerovani nakladu kupovani akcií

Průměrování dolarových nákladů je oblíbenou investiční strategií pro budování investičních pozic v průběhu času. Když průměrujete cenu, investujete v pravidelných časových intervalech na trh stejné částky dolaru. Cílem je získat co nejlepší řešení požadované investice kontrolou kolísání trhu. Spíše než pokusit se časovat trh, kupujete v řadě různých cenových úrovních.

Stejně jako u většiny investičních strategií a technik však existují i plusy a mínusy i pro tuto investiční strategii. Zde je přehled toho, jak funguje průměrování nákladů, proč to může být chytrý způsob, jak otevřít pozici v akciích, dluhopisech nebo fondech, a argumenty pro a proti použití průměrování nákladů. Rovněž se podíváme na to, zda investoří vykazují větší zisky pomocí průměrování nákladů než investování jednorázové částky najednou, a prozkoumáme všechny různé způsoby nákupu akcií.

Co je investiční strategie průměrování nákladů (Dollar-Cost Averaging)?

Jednoduše řečeno, Dollar-Cost Averaging neboli průměrování nákladů  se týká praxe budování investičních pozic investováním fixních částek dolaru ve stejných časových intervalech, na rozdíl od prostého investování jednorázové částky najednou.

Například, pokud chci investovat 10 000 Kč do akcií Apple, místo toho abych investoval všechny peníze současně, investuji 2 000 Kč v první obchodní den v měsíci na následujících pět měsíců a pomalu buduji svou pozici. Alternativně lze použít průměrování nákladů k rychlému vybudování pozice na nestabilním neboli volatilním trhu. Například, místo toho, abych investoval 10 000 Kč do akcií najednou, mohl bych se rozhodnout investovat 2 500 Kč každý pátek na další čtyři týdny.

Tuto strategii lze také použít k akumulaci akciových pozic v průběhu let. Například znám jednoho investora, který do prvního obchodního dne každého roku vloží do určité akcie 5 000 Kč a učinil tak zhruba deset let bez plánů zastavení nebo úpravy strategie.

Jde o to, že zatímco obecná myšlenka průměrování nákladů je poměrně jednoduchá, existuje řada způsobů, jak ji lze implementovat, aby vyhovovala konkrétním investičním cílůminvestičním stylům.

Jak investiční strategie  průměrování nákladů (Dollar-Cost Averaging) může fungovat ve váš prospěch (příklad)

Snad největším důvodem pro použití průměrování nákladů je to, že zaručuje vaši matematicky příznivou průměrnou cenu. To je snazší vysvětlit na příkladu:

Řekněme, že chcete investovat 10 000 Kč do určité akcie a že se rozhodnete investovat 2 000 Kč v první obchodní den v měsíci po dobu pěti měsíců, abyste si svou pozici vytvořili pomocí Dollar-Cost Averaging neboli průměrováním  nákladů. Řekneme, že v každém z pěti dnů, kdy provedete nákup, se akcie obchodují za 50 Kč, 40 Kč, 20 Kč, 40 Kč a 50 Kč. Jinými slovy, ceny akcie skončily přesně tam, kde začaly, ačkoli cena akcie byla poměrně nestálá.

Takto by projevilo na ceně vašich pět nákupů akcie:

Tímto myslím „matematicky příznivou cenu“. Průměrná cena nákupů akcií za pět dní, které jste provedli, je 40 Kč (sečíst 50 Kč, 40 Kč, 20 Kč, 40 Kč a 50 Kč a vydělit 5), ale průměrná cena, kterou jste zaplatili byla výrazně nižší a to 35,71 Kč.

Pro jednoduchost byly použity zaukrouhlené čísla, ale tento experiment můžete opakovat pomocí libovolných pěti hypotetických cen akcií. Váš průměrný nákladový základ na akcii bude vždy nižší nebo roven průměru pěti cen akcií.

Nesnažte se časovat trhy (“timing the market”)

Možná si myslíte: „Nebylo by lepší koupit všechny akcie, když se  obchodovaly za 20 Kč?“ Určitě bylo. Bylo by také skvělé, kdybych si mohl vybrat čísla Powerballu minulého týdne, nebo kdybych věděl, zda se na ruletě objeví „červená“ nebo „černá“.

Spolehlivé předpovídání pravděpodobnosti něčeho však není vždy možné. Totéž lze říci o pokusu o časování ceny akcie. Neexistuje způsob, jak spolehlivě zjistit, kdy je populace nízká, nebo kdy klesne ještě dále. Možná budete mít štěstí, ale časování trhu je obvykle předem prohraná bitva.

A co víc, lidská povaha nás vlastně povzbuzuje k tomu, abychom načasovali cenu akcií špatně. Když vidíme, že všichni ostatní vydělávají peníze a cena akcií stoupá den co den, pak jsme nejvíc v pokušení také nakoupit akcii a něco na tom vydělat. A když vidíme, jak všichni ostatní panikaří a prodávají akcie, protože trh padá, naším instinktem je dostat se z toho co nejrychleji ven než bude ještě hůř. Jinými slovy, načasování trhu není jen špatný nápad, ale většina lidí je naprogramována tak, aby jejich načasování trhu bylo úplně špatné.

 

Jak začít používat investiční strategii průměrování nákladů (Dollar-Cost Averaging)

Jednoduché kroky jak použít investiční strategii průměrování nákladů:

Každý z těchto kroků má několik různých výsledků a každé rozhodnutí má své vlastní klady a zápory. O investování měsíčně není nic lepšího než čtvrtletní nebo roční investování. Jedna z věcí, které je potřeba zvážit, je výše provize – pokud investujete příliš často a každá investice je relativně malá částka, můžete zaplatit poměrně vysoké poplatky za provize.

Například pokud se rozhodnete investovat 3 000 Kč do akcií s nákupy po 300 Kč každý měsíc po dobu 10 měsíců a zaplacením provize 7 Kč za obchod, představují tyto provize 2,3% z vaší celkové investice. Mezitím, pokud rozdělíte 3 000 Kč na čtyři čtvrtletní investice, provize se promítnou do méně než 1% vašeho investovaného kapitálu.

Stejně tak existují výhody i nevýhody mezi rozdělením investice do více nákupů a nebo jen několika. Pozitivní je, že čím ve více nákupech kupujete akcie, tím lépe bude fungovat mechanismus průměrování nákladů. Jinými slovy, pokud se akcie na krátkou dobu stanou nesmírně drahými, bude-li vaše investice rozložena do více intervalů, bude zakoupena menší část vašich akcií za vysokou cenu. Jak jsem však již zmínil výše, zvýšíte tím své náklady na provizi.

Jde o to, že existuje několik způsobů, jak zajistit, zda investiční strategie průměrování nákladů pro vás funguje. Průměrně jsem na pozice nakupoval akcie jednou za rok po dobu deseti let a průměroval jsem na pozice nákupem akcií každé pondělí po dobu jednoho měsíce. Oba mohou být efektivní, v závislosti na vaší situaci, ale je potřeba se zavázat se k vašemu investičnímu plánu a nevynechávat žádné plánované intervaly. 

Výhody investiční strategie průměrování nákladů

Stejně jako u každé investiční strategie průměrování nákladů se nedá použít na každou situaci. Podívejme se na některé z hlavních výhod a nevýhod průměrování nákladů. Výhody průměrování nákladů:

Nevýhody investiční strategie průměrování nákladů

Neexistuje nic jako dokonalá investiční strategie a průměrování dolarových nákladů není výjimkou. Zde jsou dva důležité důvody, proč průměrování nákladů nemusí být nejlepší investiční strategií:

Je průměrování nákladů pro vás?

Stručně řečeno, existují čtyři možné způsoby, jak koupit akcie:

Aby bylo jasno, všechny čtyři tyto metody mohou fungovat za určitých okolností a všechny jsem někdy použil (i když poslední cestu bych doporučil pouze zkušenějším investorům). Avšak v nestabilním nebo nejistém tržním prostředí, kdy nemáte k dispozici jednorázovou částku hotovosti nebo pokud se obáváte, že akcie mohou být příliš drahé, může být průměrování dolarových nákladů jistě inteligentní investiční strategií.

Zdroj. Fool.com

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 1 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování