Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Proč se stablecoiny stávají populární?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Kryptoměnová strategie a vzdělání  > Proč se stablecoiny stávají populární?

Proč se stablecoiny stávají populární?

Říkejte tomu rok stablecoinů.

Vzhledem k tomu, že trhy s kryptoměnami se pohybují od volatility po skandály, explodoval ekosystém professional stablecoiny. Prominentní jména i začínající firmy ohlásily stabilnícoin projekty. Například bratři Winklevossovi, kteří jsou již průkopníky v investování do kryptoměn, nedávno oznámili spuštění dolaru Gemini, stabilníhocoin určený professional jejich obchodní platformu Gemini. Technologický gigant IBM Corp. (IBM) také vstoupil na trh díky partnerství se Stellar blockchain.

Proč jsou stablecoiny populární?

Zatímco ostatní mince běžně procházejí prudkým nárůstem nebo poklesem cenového pohybu, stablecoiny obchodují paritou s fiat měnami, zejména s americkým dolarem. Jejich popularita v současném ekosystému kryptoměny je funkcí dvou faktorů.

Nejprve stabilizují jinak těkavý ekosystém kryptoměny.

Stablecoiny jsou na rozdíl od konvenčních kryptoměn, protože nemají omezenou nabídku ani pevný plán. Místo toho jsou vypláceny na základě tržních podmínek a ekonomiky. Jsou rovněž podporovány kolaterálem, který chrání investory před propadem trhů. Například Tether tvrdí, že má na nespecifikovaném bankovním účtu tolik dolarů, kolik je v oběhu mincí Tetheru. Tento přístup mu pomáhá obchodovat na paritě s nekrytými měnami. Absence volatility cen také znamená, že stablecoiny lze také použít k nákupu zboží nebo směnit s fiat měnami nebo jinými kryptoměnami. Druhé použití je již populární na burzách jako Bitfinex, kde Tether funguje jako token burzy kryptoměn professional začínající investory. Prvním krokem k nákupu kryptoměn na burze je nákup Tether, který se obchoduje v paritě s americkým dolarem. Poté lze minci použít k nákupu dalších kryptoměn. Existují lidé, kteří věří, že stablecoiny mohou také splnit původní příslib kryptoměn tím, že se stanou médiem každodenních transakcí a zúčtovací jednotkou. (Viz také: Tether Tantrum and the Want for a Stablecoin).

Dalším faktorem ovlivňujícím růst ekosystému stablecoinů je příliv peněz rizikového kapitálu do jeho ekosystému. Vývoj se může zdát divný, protože nedostatečná volatilita cen stablecoinů podstatně snižuje šance investorů na zisky z pohybu cen. Ale vznik nových obchodních modelů v jejich ekosystému nabízí vyhlídky na zisky pro investory rizikového kapitálu a pravidelné investory. (Viz také: Je stablecoin odpovědí na všechny problémy v kryptoměnách?)

K dnešnímu dni se objevily tři modely stablecoinů. První je podobný modelu Tether, ve kterém je mince kryta rezervami fiatové měny. Professional investory by bylo obtížné z tohoto modelu profitovat.

Druhý model je modifikovaným rozšířením prvního. V modelu kolaterálu s více aktivy se k podpoře kryptoměny používá více aktiv. Rozsah a typ těchto aktiv pokrývá široké spektrum, od zlata přes fiatové měny až po jiné kryptoměny.

Příkladem tohoto modelu je stabilnícoin DAI společnosti MakerDAO, který drží inteligentní smluvní rezervy etheru etheru v poměru 3: 1 (tři ethery za každý dolar). Kromě toho se professional účely správy používá další token, MKR. Podle jejích zakladatelů lze token DAI použít na více trzích, jako jsou trhy s predikcemi a hazardní hry. To zvýší jeho rychlost a zvýší jeho hodnotu. Investice do stablecoinu DAI se také promítá do investice do podkladových aktiv použitých ke stabilizaci jeho ceny. To by se zase mohlo promítnout do zisků.

Třetím typem modelu stablecoinu je mince, jejíž stabilita je podpořena ekonomikou dluhopisových trhů. Basecoin podporovaný Andreessenem Horowitzem je příkladem tohoto druhu mince. Mince je kryta dluhopisy, známými také jako Basebonds, které se používají ke kontrakci a rozšiřování nabídky na trhu. Dluhopisy vyplácejí dividendy ve formě tokenů sdílení, kde 1 Basecoin = jeden token dluhopisů. 10 lze uplatnit, když blockchain kryptoměny produkuje více coin v reakci na tržní podmínky.

Problémy se stablecoiny

Stále však zůstávají nezodpovězené otázky týkající se stablecoinů. Nejdůležitější z nich souvisí s efektivitou jejich ekonomiky. S výjimkou Tetheru je těžké pojmenovat stabilnícoin, který byl testován v reálných podmínkách. Proto existuje otazník ohledně jejich praktické implementace. Barry Eichengreen, ekonom z UC Berkeley, nedávno upozornil na další problémy s designem stablecoinů na postu Guardianu. Prvním z nich je možnost banky provozovat dluhopisy s nízkou cenou. Pokud síť Basecoinu nedosáhne dostatečného růstu, cena jeho dluhopisů se sníží. Jak budou dále klesat, dluhopisy Basecoinu si nakonec nemusí najít kupce a stanou se bezcennými.

Druhý problém se týká mincí zajištěných kolaterálem s více aktivy. Mince mohou být nuceny zakrýt pokles hodnoty jednoho aktiva (řekněme pokles cen etheru) zvýšením hodnoty jeho držby v jiném aktivu, aby se podpořila jeho cena. Kaskádový účinek takové strategie může nakonec vyústit v bankovní běh, což je situace, kdy investoři utíkají před aktivem, jehož hodnota klesá.

Investování do kryptoměn a dalších počátečních nabídek mincí (ICO) je vysoce riskantní a spekulativní a tento článek není doporučením Investopedie ani pisatele investovat do kryptoměn nebo jiných ICO. Vzhledem k tomu, že situace každého jednotlivce je jedinečná, měli byste před finančními rozhodnutími vždy konzultovat kvalifikovaného odborníka. Investopedia neposkytuje žádná prohlášení ani záruky ohledně přesnosti nebo včasnosti zde obsažených informací.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: