Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Proč Hongkong potřebuje autonomii, aby zůstal globálním finančním centrem

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Rozvojové trhy  > Proč Hongkong potřebuje autonomii, aby zůstal globálním finančním centrem

Proč Hongkong potřebuje autonomii, aby zůstal globálním finančním centrem

Hongkong, poloautonomní území Číny a bývalá britská kolonie, byl v posledním žebříčku globálních finančních center zveřejněném assume tankem Z / Yen pouze za Londýnem a New Yorkem. Centrálně umístěný městský stát, kde je jedním z úředních jazyků angličtina, funguje jako brána do rozsáhlé pevninské Číny a dalších asijských trhů a říká se, že je obzvláště konkurenceschopný, pokud jde o lidský kapitál a infrastrukturu. „Díky relativně nízkým daním, vysoce rozvinutému finančnímu systému, lehké regulaci a dalším kapitalistickým vlastnostem je Hongkong jedním z nejatraktivnějších trhů na světě a odlišuje jej od kontinentálních finančních heart, jako jsou Šanghaj a Shenzhen,“ napsala Eleanor Albert z Rady na Zahraniční vztahy.

Jako vítězství prodemokratických demonstrantů oznámila hongkonská výkonná ředitelka Carrie Lamová, že bude stažen kontroverzní zákon o vydávání. Hongkong byl po 14 týdnů otřesen protesty, kdy miliony jeho občanů odsoudily plán navrhovaný vládou schválenou Pekingem, který by umožnil vydání podezřelých do pevninské Číny. Tato novela byla vnímána jako hrozba pro nezávislý soudní systém regionu a jako součást většího hnutí narušujícího jeho demokracii. S ohledem na rozsah a intenzitu protestů Lam pozastavila návrh zákona a omluvila se za to, že její vláda způsobila „zmatek a konflikt ve společnosti“, demonstranti však požadovali úplné stažení. Hongkongský akciový trh reagoval nejvíce za rok.

Jádrem desetiletí nelibosti v prodemokratickém táboře v Hongkongu je skutečnost, že jeho vůdce není zvolen všeobecným hlasováním. Lam si vybral volební výbor složený z přibližně 1200 elitních obyvatel. Peking před hlasováním dal zástupcům jasně najevo, že je jejich oblíbenou kandidátkou, a ústřední vláda má pravomoc vetovat každého vítěze. Lam vede vládu (výkonnou radu) schválenou Pekingem. Tento area má také zákonodárný orgán s názvem Legislativní rada. Skládá se ze 70 členů polovina je volena přímými volbami v geografických volebních obvodech a polovina je volena zvláštními zájmovými skupinami zastupujícími různá odvětví hospodářství. Zákonodárce je v současné době řízen professional-pekingskou většinou.

Napětí mezi obyvateli Hongkongu a pevninskou Čínou vyvolává otázky o budoucnosti bývalého světového finančního centra. Obava, že Hongkong ztratí na důležitosti, pokud Komunistická strana Číny bude nadále ignorovat svůj ústavní slib „jedné země, dvou systémů“ a přemění ji na pouhé jiné čínské město.

Zde jsou důvody, proč Hongkong potřebuje autonomii, aby mohl být globálním finančním centrem:

1. Právní systém

Zatímco právní systém Hongkongu je kvůli své koloniální historii založen na anglickém zvykovém právu, čínský právní systém je neprůhledný a zahraniční vedoucí pracovníci mu nedůvěřují. Zatímco Hongkongové volí vůdce z professional-pekingských kandidátů, některá základní práva a svobody jsou v regionu stále chráněna.

„Mezinárodní reputace hongkongského státu pro právní stát je jeho neocenitelným pokladem,“ uvedla Americká obchodní komora v Hongkongu ve svém prohlášení k zákonu o vydání. „Pevně ​​věříme, že navrhovaná opatření sníží přitažlivost Hongkongu k mezinárodním společnostem, které Hongkong považují za základnu professional regionální operace.“

„Jakákoli eroze nezávislého soudnictví a svobody jednotlivce by mohla podkopat důvěru investorů a negativně ovlivnit budoucnost Hongkongu jako předního globálního obchodního a finančního centra,“ řekl Fred Hu, zakladatel investiční společnosti Primavera Money Group a bývalý předseda Velké Číny společnosti Goldman Sachs podnikání, The New York Occasions.

2. Mezinárodní odvolání a dohody

Přestože je Hongkong součástí komunistické Číny, má v současnosti nejsvobodnější ekonomiku světa, jednoduchý systém s nízkými daněmi, vlastní měnu navázanou na americký dolar, velmi malou cenzuru internetu a silný regulační rámec. Area, který má vlastní celní území, také podepsal obchodní dohody s cizími státy. Ty jsou ohrožovány, jak čínský vliv roste.

Mluvčí Nancy Pelosi ve svém prohlášení z 11. června uvedla: „Zákon o vydání ohrožuje silný vztah mezi United states of america a Hongkongem, který vzkvétal po dvě desetiletí. Pokud to projde, Kongres nemá jinou možnost, než znovu posoudit, zda je Hongkong „dostatečně autonomní“ podle rámce „jedna země, dva systémy“. “13. června přijmou právní předpisy, díky nimž bude Kongres každoročně přehodnocovat, zda Hongkong zaručuje bylo znovu zavedeno zvláštní postavení přiznané podle práva Usa.

3. Politická stabilita

V roce 1979 bývalý prezident hongkongského hospodářského sdružení a autor YC Jao napsal, že jedním z důvodů, proč se Hongkong jako finanční centrum začalo rozvíjet kolem allow 1969-1970, a ne dříve, bylo to, že Čína začala „tápat směrem ke sblížení se Západem“. během této doby, což mělo na region „stabilizační účinek“. Napsal: „I když tedy vietnamská válka stále probíhala, nadnárodním entitám bylo jasné, že location jako celek je připraven na novou éru ekonomického rozvoje v relativně mírovém prostředí. V takovém prostředí volba Hongkongu jako regionálního ředitelství pro finanční i nefinanční nadnárodní firmy byla stěží překvapivá. “

Násilné střety mezi Hongkongy a vládou vytvářejí nestabilní politické prostředí, díky němuž je v regionu méně pravděpodobné, že přiláká zahraniční investory a podniky. Podle agentury Bloomberg nedávno developer zrušil nabídku 1,42 miliardy USD na pozemek v hongkonské oblasti Kowloon kvůli „nedávnému sociálnímu rozporu a ekonomické nestabilitě“.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web