Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Proč by zásoby marihuany mohly být pro investory stále nebezpečné?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Alternativní investice  > Investice do marihuany  > Proč by zásoby marihuany mohly být pro investory stále nebezpečné?

Proč by zásoby marihuany mohly být pro investory stále nebezpečné?

Spojené státy a Kanada postupovaly různými způsoby k legalizaci marihuany za určitých okolností po celá léta. Nyní více než 20 států legalizovalo konopí pro lékařské nebo rekreační účely (nebo obojí) a Kanada v říjnu letošního roku přistoupila k legalizaci rekreačního užívání konopí pro dospělé. Není překvapením, že společnosti v legálním marihuanovém prostoru i investoři se dožadovali účasti v tom, co mnozí považují za slibný a rychle rostoucí nový průmysl. Výsledkem je, že akcie marihuany zaznamenaly neuvěřitelné zisky za poslední dva roky a zejména v posledních měsících. Existují však důvody, proč by investoři měli být opatrní, než se ponoří na legální trh s konopím.

Přehnaně ambiciózní?

Kanadská legalizace konopí professional rekreační použití byla považována za krok, který v tomto odvětví mění hru. Lékařská marihuana v současné době zůstává větším trhem než legální rekreační konopí. Dramaticky větší potenciální skupina spotřebitelů pro rekreační prodej však mnoha investorům naznačuje, že by se kanadský průmysl mohl během několika let vyvinout na hlavní trh. Investoři, kteří předpovídají prostor na kanadském trhu v řádu miliard dolarů a rozvíjejí se v relativně krátkém časovém období, dychtivě skočili.

Společnosti s marihuanou zároveň agresivně hrály, aby získaly nadvládu nad konkurencí v rostoucím a komplikovaném oboru. Podle zprávy společnosti The Motley Idiot je jedním ze způsobů, jak to mnoho společností učinilo, rychlá expanze prostřednictvím akvizic. Jedním z důvodů tohoto přístupu je, že se tyto společnosti snaží oddělit od svých konkurentů a posílit svůj dlouhodobý výhled. Společnosti jako Aurora Hashish (ACB), Cover Advancement Corp. (CGC) a Aphria (APHA) všechny letos nakupovaly další společnosti za stovky milionů kanadských dolarů. (Viz také: Kdo má zájem o akcie marihuany?)

Zpráva společnosti Motley Fool naznačuje, že právě v této praxi rychlého získávání dalších společností mohou tyto společnosti nechtěně připravit své dychtivé investory na neúspěch.

Běžné akciové nabídky

BNN Bloomberg uvádí, že doposud bylo 69% všech obchodů s konopným sektorem, kde došlo ke změně kontroly, financováno výhradně z akcií. Pro srovnání, v celém globálním prostoru professional fúze a akvizice bylo v roce 2018 provedeno více než 50% s využitím veškeré hotovosti.

Mnoho z těchto akvizic je určeno společnostem, které se mohou nebo nemusí objevit jako vítězové s růstem legálního prostoru konopí. Pole je přeplněné a je pravděpodobné, že dojde k mnoha neúspěchům, protože některé společnosti získávají dominanci nad svými vrstevníky. To, že některé z největších společností současnosti nakupují neprokázané a nevyzkoušené konkurenty za spoustu peněz a že k tomu používají společné akcie, by mohlo být katastrofou professional nevědomé investory.

U každé nové dohody založené na akciích se zvyšuje celkový počet nevyřízených akcií u každé ze získávajících společností. Tento proces znamená, že u těchto akcií je potom obtížnější vytvářet zisk na akcii. Zejména pokud některé ze společností, které byly získány v těchto obchodech, selžou, mohli by tito hlavní kupci hráčů skončit s obtížemi generovat čisté příjmy dostatečně vysoké na to, aby poskytly silný poměr ceny a zisku.

Legální konopný prostor je nový, rychle se rozšiřuje a čelí velkému humbuku (a tlaku) ze strany investorů z celého světa. Je zřejmé, že s tím, jak průmysl bude nadále růst, dojde k mnoha změnám. Investoři, kteří si myslí, že to hrají relativně bezpečně tím, že nakupují do společností, které se již v rodícím se prostoru staly známými jmény, mohou tyto kroky přehodnotit, zvláště když čelí vyhlídce, že se hlavní hráč s akvizicemi dostane nadměrně dlouho sám a jeho investoři selhávají. Na druhou stranu by se tyto sázky mohly významným způsobem vyplatit, a to ukáže jen čas.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: