Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Problém čisté neutrality (opět): klady a zápory

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Fintech a automatizované investování  > Problém čisté neutrality (opět): klady a zápory

Problém čisté neutrality (opět): klady a zápory

11. června 2018 znamenal konec síťové neutrality, což je politika Federální komunikační komise (FCC), která vyžaduje, aby poskytovatelé internetových služeb povolili stejný přístup k veškerému obsahu na webu. O změně politiky bylo rozhodnuto hlasováním 14. prosince 2018 poté, co předseda FCC Ajit Pai prosadil významné změny, aby uvolnil vládní dohled nad poskytovateli internetu. Nyní, když je to pryč, je důležité pochopit, co je síťová neutralita, jak jsme se sem dostali a co by mohlo být dál.

Čistá nerovnost?

Obamova administrativa prosazovala síťovou neutralitu a FCC měla od roku 2010 zavedena pravidla, která požadují, aby společnosti jako Verizon Communications Inc. (VZ) a Comcast Corp. (CMCSA) zacházely se všemi podobnými obsahy ve svých sítích stejným způsobem, bez ohledu na ať už se jednalo o movie na osobním blogu, streamovací službě jako Spotify nebo na vládním webu. Přesněji řečeno, pravidla neutrality sítě zabránila:

  • blokování webových stránek, služeb nebo obsahu online
  • škrcení nebo zpomalení webových stránek nebo online služeb
  • preferenční zacházení nebo lepší služby poskytovatelů služeb určitým společnostem nebo spotřebitelům, kteří platí vyšší pojistné

V lednu 2015 pod vedením tehdejšího předsedy Toma Wheelera navrhla komise FCC nová pravidla professional internetový provoz, která by poskytovatelům širokopásmového připojení umožnila účtovat společnostem jako Netflix Inc. (NFLX) a Google Inc. (GOOG) vyšší sazbu za doručování obsahu nejrychlejším pruhy. Wheeler byl bývalý lobbista v odvětví kabelové televize, což podle některých mělo velký přínos, kdyby byla vytvořena nová pravidla umožňující poskytovatelům internetových služeb zacházet s daty odlišně.

Před počátečním politickým rozhodnutím 26. února 2015 si John Oliver z HBO vzal za sebe neoficiálního mluvčího neutrality pro síť a ve více než jedné věci tuto otázku označil za Wheelera. Konec neutrality sítě způsobí začátek nerovnosti sítě, křičeli takoví zlobivci jako Oliver. Znamenalo to, že poskytovatelé širokopásmového připojení, kteří často nabízejí také kabelovou televizi, budou moci účtovat prémie za nepostradatelnou službu professional podniky – rychlou internetovou službu. Poskytovatelé by si mohli selektivně vybrat, které společnosti by měly získat přístup k vysokorychlostnímu internetu a kolik by měly platit, což by mohlo být professional streamovací průmysl zničující.

Právní boj

Oliverovy výkřiky skutečně upozornily veřejnost na obtížně srozumitelný právní boj. Během prvního kola debat v roce 2015 veřejnost podala více než 120 000 komentářů k otázce „Ochrana a podpora otevřeného internetu“, což je ohromující počet a téměř desetkrát více než v té době nejkomentovanější vydání. Místo FCC skutečně havarovalo poté, co byla vysílána epizoda Johna Olivera.

Mnoho komentářů vyjádřilo pobouření, že FCC bude dohlížet na novou éru odstupňovaných internetových služeb. Spotřebitelé a podniky se obávali, že se z internetu stane segregovaná krajina, kde bude nějaký obsah dodáván plnou rychlostí, zatímco jiné weby budou fungovat pomaleji, protože jejich majitelé nemohou platit pojistné za šířku pásma.

Mnoho uživatelů sociálních médií poznamenalo, že v zemích bez neutrality sítě musí lidé platit balíčky za různé typy internetu, což znamená, že pokud chcete streamovat video clip, musíte platit za balíček, který je zcela samostatný od balíčků, které vám umožňují hrát hry on the web nebo jen navštivte webové stránky.

Boj pokračuje

Problém byl zdánlivě vyřešen v roce 2015, kdy zůstaly v platnosti předpisy, které omezovaly poskytovatele širokopásmového připojení v blokování obsahu, zpomalení konkrétních služeb nebo aplikací a přijímání plateb za příznivé zacházení. Poté byl v listopadu 2016 zvolen prezidentem Donald Trump a do funkce nového šéfa FCC dosadil Pai.

Pai varoval před neutralitou sítě v roce 2015 a ve svém projevu argumentoval: „Je to základní ekonomie. Čím více něco regulujete, tím méně toho pravděpodobně získáte.“ Podle doprovodné tiskové zprávy uvedl, že účelem zrušení politiky je „obnovení svobody internetu“.

Poté, co se v lednu 2017 stal novým vedoucím FCC, Pai nadále tvrdil, že s vysokorychlostní internetovou službou by se nemělo zacházet jako s veřejnou službou a že průmysl by se měl místo toho, aby byl regulován vládou, sám hlídat. Tím začal znovu stejný konflikt, který byl zastaven v roce 2015.

Více než 70 000 webů a organizací – včetně společností jako Google, Fb, IAC a překvapivě AT & T – se připojilo k „Dni akce“ 12. července 2017. V tento den zveřejňovaly weby upozornění, která vyzývají uživatele k zasílání dopisů FCC naléhání na to, aby zachovala neutralitu sítě. 12. prosince 2017 zveřejnilo mnoho webových společností, jako jsou Reddit, Etsy a Kickstarter, protesty proti bezprostřednímu hlasování FCC na svých webových stránkách. FCC přesto během hlasování ze dne 14. prosince 2018 hlasovalo o zrušení síťové neutrality, což je opatření, které vstoupilo v platnost 11. června 2018.

(Poznámka redakce: Investopedia je společnost vlastněná IAC)

Co bude dál

Je příliš brzy na to, abychom změřili dopad zrušení neutrality sítě v Usa, ale mnozí předpovídají, že to pomůže kabelovým společnostem a poškodí poskytovatele streamování, a nakonec spotřebitel zaplatí účet. Rozhodnutí FCC však nemusí být posledním slovem, protože boj za neutralitu sítě pokračuje.

V květnu 2018 Senát hlasoval professional zrušení zrušení síťové neutrality, rezoluce je však nyní ve sněmovně pozastavena. Mezitím více než 29 států podniká vlastní kroky k prosazování neutrality sítě Patří mezi ně Washington, Oregon, Kalifornie, New York. To by mohlo vést k dalším legálním bitvám, protože FCC uvedla, že státy nemohou přijímat zákony, které nejsou v souladu s federálními pravidly neutrality sítí, a pouze FCC má oprávnění tyto typy předpisů psát.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: