Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Příliš velké na to, aby selhaly banky: Kde jsou teď?

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Nejlepší akcie  > Příliš velké na to, aby selhaly banky: Kde jsou teď?

Příliš velké na to, aby selhaly banky: Kde jsou teď?

15. září 2008 podala Lehman Brothers, známá a respektovaná investiční banka, žádost o ochranu před bankrotem poté, co jim ministr financí Bushovy administrativy Hank Paulson odmítl poskytnout záchrannou pomoc. Zatímco v předchozích měsících docházelo k volatilitě trhu, pokles Lehman Brothers je znamením toho, co mnozí považují za začátek globální finanční krize.

Poté, co průmyslový průměr Dow Jones uzavřel 504 bodů – zhruba čtyři a půl procenta – a Nasdaq ztratil tři a půl procenta v reakci na bankrot Lehmana, tvůrci politiky obrátili svůj postoj k výpomoci a zahájili plan na stabilizaci finančních trhů ve výši 700 miliard dolarů . Společnosti považované za „příliš velké na to, aby selhaly“, dostaly peněžní infuze výměnou za akcie, stav komerčních bank a přístup k zlevněným půjčkám od Federálního rezervního systému.

Jaké byly tedy finanční společnosti, které dostaly pomoc od vlády, a o deset permit později, kde jsou?

Bear Stearns: Předzvěst příliš velkého selhání, který selhal

První okamžik „příliš velký na to, aby selhal“ nastal měsíce před selháním Lehman Brothers. Cílem dohody Bear Stearns bylo podpořit finanční trhy a podpořit stabilitu v systému, který je od poloviny roku 2007 stále více považován za nestabilní.

V březnu 2008 Federální rezervní systém souhlasil s půjčením až 30 miliard USD společnosti JPMorgan Chase, aby mohli koupit Bear Stearns. JPMorgan tak učinil – zaplatil za chorou investiční banku pouze 10 $ za akcii. Spíše než zastavit paniku, dohoda udělala málo, aby rozptýlila obavy, a nakonec následovalo více záchranných opatření.

O sedm permit později, v roce 2015, generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon řekl, že lituje rozhodnutí koupit Bear Stearns, a to i za zvýhodněnou cenu. „Ne, znovu bychom neudělali něco jako Bear Stearns,“ napsal v dopise akcionářům a uvedl miliardy ztrát a zákonné účty vyplývající z akvizic společností Bear Stearns a Washington Mutual v době krize.

JPMorgan však příliš netrpí. Její zisk za druhé čtvrtletí roku 2018 vzrostl na 5,4 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 13 procent.

AIG: Největší výpomoc v historii

Hned poté, co nechal Lehman Brothers selhat, vláda zakročila, když bylo jasné, že americká mezinárodní skupina by selhala kvůli velkým investicím do swapů úvěrového selhání – a potenciálně by poškodila celý finanční systém. U společnosti AIG přišly infuze v několika fázích, včetně nízkonákladového úvěru, nákupu preferovaných akcií a cenných papírů zajištěných hypotékou. Vláda nakonec do AIG nalila více než 180 miliard dolarů.

Protože však vláda převzala podíl téměř 80% společnosti, utracené peníze byly do roku 2012 získány zpět a čistý zisk pro americké daňové poplatníky.

Dnes, po několika letech zisku, AIG opět bojuje. V srpnu 2018 AIG oznámila, že její obecné pojišťovací obchody meziročně poklesly o 46% a příjmy z upisování, které před rokem zaznamenaly zisky ve výši 149 milionů USD, nyní vykazují ztrátu 89 milionů USD. Nároky vyplácené v důsledku katastrofických ztrát rostou a čistý příjem stále klesá. AIG se snaží věci otočit najímáním nových vedoucích pracovníků a generální ředitel Brian Duperreault trvá na tom, že upisování bude do konce roku ziskové.

Morgan Stanley a Goldman Sachs: Stát se komerčními bankami

Výpomoc v roce 2008 se netýkala jen toho, že vláda nakoupila akcie, ale také změny tváře bankovnictví. Investiční banky Morgan Stanley a Goldman Sachs se do finanční krize nemohly zapojit do komerčního spotřebitelského bankovnictví. V tom okamžiku jim Federální rezervní systém umožnil, aby se staly komerčními bankami, aby mohly získat přístup k finančním prostředkům těžkými půjčkami, pomocí diskontního okna, které Fed nabízí komerčním bankám, a přístupu k dalším vládním záručním programům rozšířeným na tyto typy lender.

Morgan Stanley i Goldman Sachs si půjčily miliardy za tyto nízké sazby, aby pomohly stabilizovat jejich provoz. Navíc to, že se staly komerčními bankami, jim umožnilo proniknout na spotřebitelský trh způsobem, který dříve nemohli.

Morgan Stanley dnes kromě investičního bankovnictví nabízí řadu bankovních služeb. V červenci 2018 vykázala Morgan Stanley meziroční růst zisku o 39%, přičemž její bankovní aktiva dosáhla poprvé ve druhém čtvrtletí roku 2018 výše 200 miliard USD. Banka vykázala čtvrtletní zisky ve výši více než 10 miliard USD po dobu dvou po sobě jdoucích čtvrtletí v roce 2018 – něco, co se od roku 2007 nestalo.

Professional Goldman Sachs však není obraz tak růžový. I když ve druhém čtvrtletí 2018 zisk meziročně vzrostl o 40%, akcie Goldmanu se potýkají. Poté, co v lednu 2018 dosáhly vrcholu, meziročně poklesly o 13 procent. Zatímco Goldman Sachs má retailové bankovnictví a tlačí do spotřebitelského bankovnictví s produkty, jako je jeho vysoce výnosné spoření nabízející Marcus, instituce je stále primárně známá svými obchodními a investičními bankovními operacemi. Zisky banky za druhé čtvrtletí však činily 2,57 miliardy USD.

Financial institution of The us: Záchranou na nákup selhávajících finančních institucí

Financial institution of America rovněž obdržela od vlády finanční výpomoc, včetně záruk ve výši více než 100 miliard USD, aby mohla nakupovat selhávající finanční společnosti Countrywide Economic a Merrill Lynch. Bank of The united states musela převzít ztráty spojené s těmito společnostmi, včetně poplatků za právní služby spojené s pochybnými praktikami hypotečních úvěrů v celé zemi.

I s těmito náklady však dnes Lender of The us zažívá boom. Je druhým největším poskytovatelem úvěrů v Americe a jeho celkové zisky za druhé čtvrtletí roku 2018 dosáhly 6,8 miliardy dolarů. Tržby ve druhém čtvrtletí dosáhly 22,6 miliardy USD a Bank of The united states se zmiňuje o svých opatřeních ke snižování nákladů. Hugh Son v CNBC poznamenal, že čtvrtletní daň z příjmu banky klesla ze 3 miliard na 1,7 miliardy dolarů. Přinejmenším část zásluh za jejich pozitivní čtvrtletí je způsobena Trumpovým snížením daní. Banka očekává, že bude i nadále sledovat růst vyplývající z očekávané investice do technologií ve výši 500 milionů USD.

Je „příliš velký na to, aby selhal“ živý a dobře?

Deset let po finanční krizi existuje velká šance, že při podobné situaci vláda přislíbí peníze na záchranu finančních institucí. Přestože Kongres během globální finanční krize schválil záchranný balíček ve výši 700 miliard dolarů, některé odhady naznačují, že United states na záchranu ekonomiky utratily, půjčily nebo zaručily až 12,8 bilionu dolarů. I když tolik peněz nebylo možné utratit přímo, vláda se v podstatě nabídla jako jištění proti desítkám financial institution považovaných za zásadní professional finanční systém a ekonomiku Usa.

Po finanční krizi „příliš velký na to, aby selhal“, dal další regulatorní požadavky na 44 lender s aktivy v hodnotě více než 50 miliard USD. Začátkem roku 2018 Kongres změnil definici „příliš velkého na to, aby selhal“ bankám s aktivy v hodnotě nejméně 250 miliard USD, čímž seznam snížil na 13 financial institution. Pokud se však setkáme s dalším zhroucením, je pochybné, že by vláda přestala podporovat tak málo finančních institucí.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: