[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Preference Shares: Výhody a nevýhody

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Preference Shares: Výhody a nevýhody

Preference Shares: Výhody a nevýhody

Preferenční akcie, které jsou vydávány společnostmi usilujícími o získání kapitálu, kombinují vlastnosti dluhových a kapitálových investic a jsou následně považovány za hybridní cenné papíry. Akcionáři preferencí pociťují výhody i nevýhody. Na druhé straně shromažďují výplaty dividend dříve, než běžní akcionáři akcií obdrží takový příjem. Nevýhodou však je, že nemají hlasovací práva, která běžní akcionáři obvykle mají.

Shrnutí

  • Preferenční akcionáři dostávají výplaty dividend před běžnými akcionáři.
  • Akcionáři preferencí nemají hlasovací práva jako jejich běžní protějšky akcionářů.
  • Společnosti vznikají vyšší emisní náklady s upřednostňovanými akciemi než při vydávání dluhů.

Výhody prioritních akcií

Majitelé prioritních akcií dostávají fixní dividendy, ještě předtím, než běžní akcionáři uvidí nějaké peníze. V obou případech jsou dividendy vypláceny pouze v případě, že společnost dosáhne zisku. Tato situace však existuje vrásek, protože určitý typ preferenčních akcií známých jako kumulativní akcie umožňuje akumulaci nevyplacených dividend, které je třeba vyplatit později. Jakmile se tedy bojující firma konečně odskočí a dostane se zpět do černého, ​​budou tyto nevyplacené dividendy poukázány přednostním akcionářům, než bude možné dividendy vyplatit běžným akcionářům.

Vyšší nárok na jeden majetek společnosti

V případě, že společnost zažije bankrot a následnou likvidaci, mají preferovaní akcionáři vyšší nárok na aktiva společnosti než běžní akcionáři. Není divu, že preferenční akcie přitahují konzervativní investory, kteří si užívají pohodlí ochrany proti riziku nepříznivého dopadu na tyto investice.

Další výhody professional investory

Podkategorie preferenčních akcií známých jako konvertibilní akcie umožňuje investorům obchodovat s těmito typy preferenčních akcií za pevný počet kmenových akcií, což může být lukrativní, pokud se hodnota kmenových akcií začne zvyšovat. Takové účastnické akcie umožňují investorům sklízet další dividendy, které přesahují pevnou sazbu, pokud společnost splní určité předem stanovené cíle zisku.

Nevýhody prioritních akcií

Hlavní nevýhodou vlastnictví preferenčních akcií je, že investoři do těchto nástrojů nemají stejná hlasovací práva jako běžní akcionáři. To znamená, že společnost není považována za preferované akcionáře tak, jak je tomu u tradičních akcionářů. Přestože zaručený návrat investic tento nedostatek vyrovnává, pokud úrokové sazby vzrostou, pevná dividenda, která se kdysi zdála tak lukrativní, se může zmenšit. To by mohlo způsobit výčitky kupujícího u preferenčních akcionářských investorů, kteří si mohou uvědomit, že by si vedli lépe s vyššími úrokovými cennými papíry s pevným výnosem.

Financování prostřednictvím vlastního kapitálu, ať už s kmenovými nebo preferovanými akciemi, snižuje poměr dluhu k vlastnímu kapitálu společnosti, což je známkou dobře řízeného podnikání.

Výhody společnosti

Z prioritních akcií mají prospěch vydávající společnosti několika způsoby. Výše uvedený nedostatek voličských práv professional preferenční akcionáře staví společnost do silné pozice tím, že si ponechává větší kontrolu. Společnosti mohou dále vydávat upřednostňované akcie na vyžádání, což jim dává právo na jejich odkup podle vlastního uvážení. To znamená, že pokud jsou akcie, které lze splatit, vydány s 6% dividendou, ale úrokové sazby klesnou na 4%, může společnost koupit jakékoli zbývající akcie za tržní cenu a poté tyto akcie znovu vydat s nižší dividendovou sazbou. To v konečném důsledku snižuje náklady na kapitál. Stejná flexibilita je samozřejmě pro akcionáře nevýhodou.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: