Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Použití otočných bodů pro předpovědi

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Technická analýza  > Pokročilá technická analýza finančních trhů  > Použití otočných bodů pro předpovědi

Použití otočných bodů pro předpovědi

Otočné body používají obchodníci na burzách cenných papírů a komodit. Počítají se na základě vysokých, nízkých a závěrečných cen předchozích obchodních relací a používají se k predikci úrovní podpory a odporu v aktuální nebo nadcházející relaci. Tyto úrovně podpory a odporu mohou obchodníci použít k určení vstupních a výstupních bodů, a to jak pro stop-ztráty, tak pro získání zisku.

Shrnutí

  • Otočným bodem je indikátor technické analýzy nebo výpočty, které se používají k určení celkového trendu trhu v různých časových rámcích.
  • Samotný otočný bod je jednoduše průměrem vysoké, nízké a zavírací ceny z předchozího obchodního dne.
  • Následujícího dne se předpokládá, že obchodování nad otočným bodem naznačuje pokračující býčí sentiment, zatímco obchodování pod otočným bodem naznačuje medvědí sentiment.
  • Zde si ukážeme, jak vypočítat úrovně otočných bodů a použít je v praxi.

Jak vypočítat otočné body

Existuje několik různých metod pro výpočet otočných bodů, z nichž nejběžnější je pětibodový systém. Tento systém používá k odvození otočného bodu vysoký, nízký a blízký den předchozího dne, spolu se dvěma úrovněmi podpory a dvěma úrovněmi odporu (celkem pět cenových bodů). Rovnice jsou následující:

.

Otočný bod=(Předchozí vysoká+Předchozí nízká+Předchozí Zavřít)3 text Pivot Point = frac left ( text Previous High + text Previous Low + text Previous Close right) 3

Otočný bod=3(Předchozí vysoká+Předchozí nízká+Předchozí Zavřít)..

.

Podpora 1 (S1)=(Otočný bod2)Předchozí vysoká text Support 1 (S1) = left ( text Pivot Point * 2 right) – text Previous High

Podpora 1 (S1)=(Otočný bod2)Předchozí vysoká.

.

Podpora 2 (S2)=Otočný bod(Předchozí vysokáPředchozí nízká) text Support 2 (S2) = text Pivot Point – left ( text Previous High – text Previous Low right)

Podpora 2 (S2)=Otočný bod(Předchozí vysokáPředchozí nízká).

.

Odpor 1 (R1)=(Otočný bod2)Předchozí nízká text Resistance 1 (R1) = left ( text Pivot Point * 2 right) – text Previous Low

Odpor 1 (R1)=(Otočný bod2)Předchozí nízká.

.

Odpor 2 (R2)=Otočný bod+(Předchozí vysokáPředchozí nízká) text Resistance 2 (R2) = text Pivot Point + left ( text Previous High – text Previous Low right)

Odpor 2 (R2)=Otočný bod+(Předchozí vysokáPředchozí nízká).

U akcií, které se obchodují pouze během konkrétních denních hodin, použijte nejvyšší, nejnižší a uzavírací den ze standardní obchodní hodiny.

Na 24hodinových trzích, jako je devizový trh, na kterém se měna obchoduje, se pivotní body často počítají pomocí zavírací doby v New Yorku (16:00 EST) ve 24hodinovém cyklu. Vzhledem k tomu, že GMT se také často používá při obchodování na forexu, někteří obchodníci se rozhodnou použít 23:59 GMT pro ukončení obchodní relace a 00:00 GMT pro otevření nové relace.

I když je typické použít otočné body na graf pomocí dat z předchozího dne, aby se poskytla úroveň podpory a odolnosti pro další den, je také možné použít data z minulého týdne a vytvořit otočné body pro příští týden. To by sloužilo obchodníkům s houpačkami a v menší míře obchodníkům dne.

Alternativní metody

Další běžnou variantou pětibodového systému je zahrnutí otevírací ceny do vzorce:

.

Otočný bod=(Dnešní otevření+Včerejší High+Včerejší nízká+Včerejší závěr)4 text Pivot Point = frac left ( text Today’s opening + text Yesterday’s High + text Yesterday’s Low + text Yesterday’s Close right) 4

Otočný bod=4(Dnešní otevření+Včerejší High+Včerejší nízká+Včerejší závěr)..

Zde se k rovnici přidá otevírací cena. Podpory a odpory lze poté vypočítat stejným způsobem jako pětibodový systém, s výjimkou použití upraveného otočného bodu.

Ještě další systém otočných bodů vyvinul Tom DeMark, zakladatel a generální ředitel společnosti DeMARK Analytics....Tento systém používá následující pravidla:

Obrázek Sabrina Jiang © Investopedia 2020

Jak vidíte, existuje mnoho různých systémů otočných bodů.

Zatímco vědět, jak vypočítat otočné body, je důležité pro pochopení toho, co používáte, většina grafických platforem vypočítává otočné body pro nás. Jednoduše přidejte do grafu indikátory otočného bodu a vyberte nastavení, které upřednostňujete.

Interpretace a používání otočných bodů

Samotný otočný bod je primární oporou a odporem při jeho výpočtu. To znamená, že se očekává největší pohyb cen za tuto cenu. Ostatní úrovně podpory a odporu jsou méně vlivné, ale přesto mohou generovat významné cenové pohyby.

Otočné body lze použít dvěma způsoby. Prvním způsobem je určit celkový tržní trend. Pokud je cena otočného bodu narušena pohybem nahoru, pak je trh vzestupný. Pokud cena klesne skrz otočný bod, pak je to medvědí.

Druhou metodou je použití cenových úrovní otočných bodů pro vstup a výstup z trhů. Například obchodník může dát limitní objednávku na nákup 100 akcií, pokud cena prolomí úroveň odporu. Alternativně může obchodník nastavit stop loss na nebo blízko úrovně podpory.

Obrázek Sabrina Jiang © Investopedia 2020

I když se občas zdá, že úrovně jsou velmi dobré při předpovídání cenového pohybu, existují i ​​chvíle, kdy se zdá, že hladiny nemají vůbec žádný dopad. Jako každý technický nástroj, ani zisky pravděpodobně nepocházejí ze spoléhání se výhradně na jeden indikátor.

Úspěch systému otočných bodů leží přímo na bedrech obchodníka a závisí na jeho schopnosti jej efektivně využívat ve spojení s dalšími formami technické analýzy. Těmito dalšími technickými indikátory může být cokoli od MACD po vzory svíček nebo použití klouzavého průměru k určení směru trendu. Čím větší je počet pozitivních indikací pro obchod, tím větší jsou šance na úspěch.

Závěr

Pivot points are a great way to identify areas of support and resistance, but they work best when combine with other kinds of technical analysis

Otočné body jsou založeny na jednoduchém výpočtu a zatímco pro některé obchodníky fungují, jiným se nemusí zdát užitečné. Neexistuje žádná záruka, že se cena zastaví, zvrátí nebo dokonce dosáhne úrovní vytvořených v grafu. Jindy se cena bude pohybovat tam a zpět po určité úrovni. Stejně jako u všech ukazatelů by měl být používán pouze jako součást kompletního obchodního plánu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web