Potaš

Co je Potash

Potaš je běžný název professional kteroukoli z několika sloučenin obsahujících draslík, jako je uhličitan draselný (K.2CO3), oxid draselný (K.2O) a chlorid draselný (KCl). Tyto sloučeniny se používají především při výrobě hnojiv. Termín potaš pochází z nizozemského slova potaschen, což znamená popel.

ROZDĚLÁVÁNÍ Potaš

Potash se týká jakékoli těžené nebo vyrobené soli, která obsahuje draslík ve vodě rozpustné formě. Potaš se historicky vyráběl nasycením dřevěného popela do vody a poté zahříváním směsi v železném hrnci, dokud se kapalina neodpařila a nezůstal po ní bílý zbytek zvaný potaš. Popel nachází využití při výrobě hnojiv, mýdla, skla a keramiky.

Draslík je sedmým nejrozšířenějším prvkem v kůře naší planety, ale před použitím vyžaduje rafinaci. Potaš se používá přibližně od roku 500 našeho letopočtu k výrobě materiálů, jako je sklo a mýdlo. Americký průmysl potaše začal v 18. a 19. století, kdy osadníci vyčistili lesy, aby mohli pěstovat plodiny a spalovat přebytečné dřevo. Popel ze dřeva byl prodáván buď k výrobě mýdla, nebo k varu na potaš.

Podobně jako u potaše je tvorba perleťového popela spalováním zubního kamene. Tato akce produkuje uhličitan draselný, což je rafinovanější verze potaše. Perlový popel, známý také jako soli zubního kamene, byl historicky vyráběn pálením a rafinací potaše.

Obchodování s Potashem jako hnojivem

Potash obsahuje ve vodě rozpustný draslík, který pomáhá rostlinám růst. Jako hnojivo tato živina pomáhá zemědělcům zlepšit chuť, strukturu, barvu, výnos a zadržování vody v plodinách. Mezi běžné plodiny, které se spoléhají na potaš, patří mimo jiné kukuřice, rýže, pšenice a bavlna. Potaš jako hnojivo nelze nahradit a nejběžnější používané druhy zahrnují:

  • Chlorid draselný (KCl)
  • Síran draselný nebo síran draselný (SOP)
  • Síran hořečnato-hořečnatý (SOPM)

Podle americké geologické služby (USGS) činila odhadovaná hodnota potaše uvedené na trh v roce 2017 400 milionů USD. Osmdesát pět procent použití bylo jako hnojivo. Většina dováženého potaše používaného v United states pocházela z Kanady.

Jedním ze způsobů, jak mohou obchodníci obchodovat s potaší, jsou obchodní společnosti zapojené do těžby a rafinace potaše. Mezi tyto společnosti patří Potash Company of Saskatchewan (POT), Agrium (AGU) a Mosaic (MOS), z nichž všechny obchodují na newyorské burze cenných papírů (NYSE). Zemědělci po celém světě používají potaš a futures jsou k dispozici professional potaš, který je uveden jako chlorid draselný.

Potašovy rezervy a výroba

Potašské rezervy jsou běžné v oblastech, které byly starými mělkými moři. Jak se Země vyvíjela a voda ustupovala, soli, směs chloridu draselného (KCl) a chloridu sodného (NaCl) zůstaly pozadu a vytvářely potaš. Postupem času zemský měnící se povrch umožnil většinu těchto dolů pohřbít hluboko v zemské kůře a dnes je většina dolů na potaš poměrně hluboká.

V surové formě existují potašské vklady po celém světě. Společně země Běloruska, Kanady, Číny, Německa, Izraele, Jordánska a Ruska produkují 90 procent světové potaše. Regionem produkujícím potaš číslo jedna je však východní Evropa. Kanada má největší rezervy. Ve Spojených státech se potaš vyrábí v Novém Mexiku, Michiganu a Utahu.

Potaš lze vyrobit několika různými způsoby. Ve velkovýrobě však primární použití vidí dvě metody.

  1. Metoda odpařování vyžaduje přidání horké vody do potaše. Potaš se rozpustí a stoupá na povrch. Přebytečná voda se odpaří a vytvoří se koncentrovaná látka.
  2. Při rozpouštěcí těžbě pocházejí ložiska obsahující potaš z hlubinných dolů. Jakmile se potaš vrátí, prochází procesem mletí, aby se z ní stal prášek.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 1 Průměrné hodnocení: 4]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování