Průvodce » Obchodování » Obchodování s akciemi » Porozumění rozdělení akcií

Porozumění rozdělení akcií

Všechny veřejně obchodované společnosti mají stanovený počet akcií, které jsou v oběhu. Rozdělení akcií je rozhodnutí představenstva společnosti o zvýšení počtu nevyrovnaných akcií vydáním více akcií současným akcionářům.

Například v rozdělení akcií 2 za 1 je přidělena další akcie pro každou akcii drženou akcionářem. Pokud tedy měla společnost před rozdělením 10 milionů akcií v oběhu, bude mít po rozdělení 2 za 1 zbývajících 20 milionů akcií.

Cena akcie je také ovlivněna rozdělením akcií. Po rozdělení se cena akcií sníží (protože se zvýšil počet akcií v oběhu). V příkladu rozdělení 2 za 1 bude cena akcie snížena na polovinu. Ačkoli se tedy počet nevyřízených akcií zvyšuje a cena každé akcie se mění, tržní kapitalizace společnosti zůstává nezměněna.

Shrnutí

  • Rozdělení akcií je podniková akce, při které společnost zvyšuje počet svých nevyřízených akcií vydáním více akcií současným akcionářům.
  • Primárním motivem rozdělení akcií je, aby se akcie zdály dostupnějším pro malé investory.
  • I když se počet nevyřízených akcií zvyšuje a cena za akcii klesá, tržní kapitalizace (a hodnota společnosti) se nemění.
  • Nejběžnější dělené poměry jsou 2 za 1 nebo 3 za 1, což znamená, že akcionář bude mít dvě nebo tři akcie pro každou dříve drženou akcii.
  • Reverzní rozdělení akcií je, když společnost rozdělí, namísto násobení, počet akcií, které akcionáři vlastní (čímž se zvyšuje tržní cena každé akcie).

Porozumění rozdělení akcií

Proč se společnosti angažují v rozdělení akcií?

Když se cena akcií společnosti zvýší na úrovně, které jsou příliš vysoké nebo jsou nad úrovní cen podobných společností v jejich sektoru, může se rozhodnout provést rozdělení akcií. Důvodem je to, že rozdělení akcií může způsobit, že se akcie budou malým investorům zdát dostupnější (i když se základní hodnota společnosti nezměnila). To má praktický účinek na zvýšení likvidity akcií.

Když se akcie rozdělí, může to také vést ke zvýšení ceny akcií – i když může dojít k poklesu bezprostředně po rozdělení akcií. Důvodem je, že malí investoři mohou vnímat akcie jako cenově dostupnější a nakupovat akcie. To účinně zvyšuje poptávku po akciích a zvyšuje ceny. Dalším možným důvodem zvýšení ceny je to, že rozdělení akcií poskytuje trhu signál, že cena akcií společnosti roste; lidé mohou předpokládat, že tento růst bude pokračovat i v budoucnu. To dále zvyšuje poptávku a ceny.

V červnu 2014 společnost Apple Inc. rozdělila své akcie 7 za 1, aby byly jejich akcie přístupnější většímu počtu investorů..Těsně před rozdělením byla otevírací cena každé akcie přibližně 649,88 USD. Po rozdělení byla cena za akcii na otevřeném trhu 92,70 USD (648,90 ÷ 7)...

Stávajícím akcionářům bylo před rozdělením akcií přiděleno dalších šest akcií za každou akcii, kterou vlastnili. Takže investor, který vlastnil 1 000 akcií AAPL před rozdělením akcií, měl 7 000 akcií po rozdělení akcií. Počet nevyřízených akcií společnosti Apple se zvýšil z 861 milionů na 6 miliard akcií. Tržní kapitalizace společnosti však zůstala téměř beze změny: 556 miliard USD. Den po rozdělení akcií se cena zvýšila na maximum 95,05 USD, aby odrážela zvýšenou poptávku z nižší ceny akcií...

Co je rozdělení reverzní akcie?

Jiná verze rozdělení akcií se nazývá reverzní rozdělení. Tento postup obvykle používají společnosti s nízkými cenami akcií, které by chtěly zvýšit své ceny. Společnost to může udělat, pokud se obává, že jejich akcie budou vyřazeny, nebo jako způsob, jak získat na trhu větší respekt. Mnoho burz vymaže akcie, pokud klesnou pod určitou cenu za akcii.

Například v opačném rozdělení 1 za 5 by se 10 milionů nesplacených akcií po 0,50 $ za cent nyní stalo 2 miliony nesplacených akcií při 2,50 $ za akcii. V obou případech má společnost stále hodnotu 5 milionů dolarů.

V květnu 2011 Citigroup reverzně rozdělila své akcie 1 ku 10 ve snaze snížit volatilitu svých akcií a odradit spekulanty od obchodování. Reverzní split zvýšil cenu akcií ze 4,52 $ na 45,12 $ po rozdělení. Každých 10 akcií držených investorem bylo nahrazeno jednou akcií. Zatímco rozdělení snížilo počet nesplacených akcií z 29 miliard na 2,9 miliardy akcií, tržní kapitalizace společnosti zůstala stejná (přibližně 131 miliard USD).......

Jak rozdělení akcií ovlivňuje krátké prodejce?

Rozdělení akcie neovlivňuje materiálně krátké prodejce. Existují některé změny, ke kterým dochází v důsledku rozdělení, které ovlivní krátkou pozici. Nemají však vliv na hodnotu krátké pozice. Největší změnou, která se v portfoliu stane, je počet krátených akcií a cena za akcii.

Když investor zkrátí akci, půjčí si akcie s dohodou, že je v budoucnu vrátí. Pokud například investor zkrátí 100 akcií XYZ Corp. na 25 USD, bude v budoucnu povinen vrátit 100 akcií XYZ věřiteli. Pokud se akcie před vrácením akcií podrobí rozdělení 2 za 1, jednoduše to znamená, že se počet akcií na trhu zdvojnásobí spolu s počtem akcií, které je třeba vrátit.

Když společnost rozdělí své akcie, rozdělí se také hodnota akcií. Předpokládejme například, že akcie společnosti XYZ Corp. se v době rozdělení 2 za 1 obchodovaly za 20 USD; po rozdělení se počet akcií zdvojnásobí a akcie se obchodují na 10 $ místo 20 $. Pokud má investor 100 akcií za 20 $ za celkem 2 000 $, po rozdělení bude mít 200 akcií za 10 $ za celkem 2 000 $.

V případě krátkého investora před rozdělením dluží věřiteli 100 akcií. Po rozdělení budou dlužit 200 akcií (které jsou oceněny za sníženou cenu). Pokud krátký investor uzavře pozici hned po rozdělení, koupí 200 akcií na trhu za 10 $ a vrátí je věřiteli.

Krátký investor bude mít zisk 500 $ (peníze přijaté při krátkém prodeji (25 $ x 100) nižší náklady na uzavření krátké pozice ($ 10 x 200). To znamená 2 500 $ – 2 000 = 500 $). Vstupní cena pro short byla 100 akcií za 25 $, což odpovídá 200 akciím za 12,50 $. Krátký zisk tedy činil 2,50 $ za akcii z 200 vypůjčených akcií, nebo 5 $ za akcii ze 100 akcií, pokud byly prodány před rozdělením.

Sečteno a podtrženo

Rozdělení akcií využívají především společnosti, u kterých došlo k podstatnému zvýšení cen akcií. I když se počet nevyřízených akcií zvyšuje a cena za akcii klesá, tržní kapitalizace (a hodnota společnosti) se nemění. Výsledkem je, že rozdělení akcií pomáhá učinit akcie dostupnější pro menší investory a poskytuje na trhu větší prodejnost a likviditu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování