Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Porozumění obchodnímu modelu Alibaba

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Technologické akcie ("Tech stocks")  > Porozumění obchodnímu modelu Alibaba

Porozumění obchodnímu modelu Alibaba

Zatímco mnoho lidí chápe, že Alibaba (BABA) je internetový maloobchod podobný Amazonu (AMZN) nebo eBay (EBAY), obchodní model společnosti se překvapivě liší od předních podniků v oblasti elektronického obchodování ve Spojených státech. Zatímco Amazon sídlí pod jednou střechou, Alibaba je rozdělena do tří hlavních oblastí podnikání:

  1. Alibaba
  2. Taobao
  3. Tmall

Všechny tři tyto webové stránky elektronického obchodování slouží k propojení různých typů kupujících a prodejců, což umožňuje společnosti Alibaba působit jako prostředník v rozvíjejícím se čínském odvětví elektronického obchodu.

Shrnutí

  • Alibaba Group je čínská platforma pro elektronický obchod, kterou představují tři podniky: Alibaba, Taobao a Tmall.
  • Podniky společnosti představují více než polovinu veškerého prodeje elektronického obchodování v Číně.
  • Alibaba.com je webová stránka typu business-to-business, která spojuje výrobce z různých zemí s kupujícími z celého světa.
  • Taobao.com je více podobný eBay nebo Amazon, propojuje mezinárodní podniky se spotřebiteli – nebo spotřebiteli se spotřebiteli.
  • Tmall.com je tržiště zaměřené na čínskou střední třídu se zaměřením na velké nadnárodní značky.

Okouzlující statistiky

Čínský gigant elektronického obchodu Alibaba (BABA) se může pochlubit širokou škálou do očí bijících statistik. Společnost představuje hlášených 58% veškerého online maloobchodního prodeje v Číně.

K červnu 2019 má společnost 755 milionů aktivních uživatelů, což je více než celá populace Spojených států. Alibaba zaznamenala 13. listopadu 2018 objednávky v hodnotě 30,8 miliard dolarů, což je čínský ekvivalent Černého pátku nazvaný „Den jednotlivců“ nebo „11.11“. Singles Day-2019 připadá na pondělí 11. listopadu 2019 a očekává se, že překoná téměř 31 miliardové výsledky roku 2018, a to i přes zpomalující čínskou ekonomiku a pokračující obchodní válku se Spojenými státy.

755 milionů

Počet aktivních uživatelů, které Alibaba nahlásil, k červnu 2019.

Alibaba B2B

Alibaba.com zahájila v roce 1999 v Hangzhou Jack Ma, bývalý učitel angličtiny, spolu se skupinou 17 přátel. Jedná se o obchodní platformu mezi podniky, která spojuje výrobce ze zemí jako Čína, Indie, Pákistán, Spojené státy a Thajsko s mezinárodními odběrateli.

Obchodníci mohou na Alibaba.com své produkty bezplatně uvádět, ale mají také možnost zaplatit za řadu výhod, jako je větší vystavení na webu a neomezený seznam produktů.

Taobao B2C

V čínštině znamená Taobao „hledání pokladu“. Taobao.com se stal největším čínským webem pro nakupování a Alexa.com jej řadí na devátý nejpopulárnější web na světě. Taobao, které bylo zahájeno v roce 2003, uvádí stovky milionů produktů a služeb od milionů prodejců. Taobao neúčtuje poplatky za transakce a web se může zdarma připojit k obchodníkům, což je politika, která pomohla webu získat jeho obrovskou uživatelskou základnu v Číně.

Zatímco Alibaba.com je business-to-business, Taobao se zaměřuje na business-to-consumer nebo consumer-to-consumer, což umožňuje malým podnikům a jednotlivcům otevírat online obchody.

Aby zákazníci mohli vybrat mezi velkým počtem obchodníků, web má jedinečný systém hodnocení, který odráží, kolik transakcí každý prodejce úspěšně dokončil. Kupující mohou přímo klást obchodníkům otázky prostřednictvím softwaru pro zasílání zpráv Alibaba Group.

Obchodníci mají možnost koupit si reklamní a další služby, které jim pomohou vyniknout na webu a zvýšit prodej. Inzerenti si mohou vybrat mezi platbou za výkon a marketingem v reklamní síti. Tyto reklamy jsou hlavním prostředkem, kterým Alibaba vydělává peníze z Taobao.

Malé mezinárodní značky

Tmall.com, který byl spuštěn v roce 2008, nabízí široký výběr značkových produktů zaměřených na rostoucí střední třídu v Číně. Zatímco Taobao obstarává spíše malé obchodníky a jednotlivce jako prodejce, Tmall se zaměřuje na větší společnosti, včetně nadnárodních značek jako Nike (NKE) a Apple (AAPL).

Byla to společnost Tmall, která byla průkopníkem „Singles Day“ v roce 2009 jako každoroční propagační akce odměňující uživatele slevami. Společnost Tmall účtuje obchodníkům zálohu, roční poplatek a provizi za transakce.

Tímto způsobem se trochu podobá eBay a Amazon, které také inkasují transakční poplatky od obchodníků třetích stran. Prodejci ve společnosti Tmall mají přístup k analytickým nástrojům zobrazujícím počet návštěvníků, zobrazení stránek a hodnocení zákazníků, které jim pomáhají řídit jejich obchodní rozhodnutí.

11 Hlavní nákupní web

V roce 2014 spustila společnost Alibaba americký nákupní web 11Main.com. 11 Hlavní hostí tisíce obchodníků prodávajících výrobky v různých kategoriích. Stránka účtuje obchodníkům procento tržeb a jde proti eBay, Amazon a Etsy (ETSY) na jejich vlastním území.

Software vs. akciey

Na rozdíl od Amazonu nemá skupina Alibaba žádný inventář a nevlastní žádné akciey. Spíše Alibaba vytvořila softwarové platformy, které usnadňují výměnu zboží a služeb. Zatímco příjmy Alibaba jsou nižší než příjmy Amazonu, má vyšší provozní marže a ziskové marže.

Důvodem těchto větších marží je především to, že Amazon musí řídit nákladnou a složitou logistiku rozvoje a údržby sítě akcieů, aby mohl dodávat produkty přímo nakupujícím. Stručně řečeno, software je snadněji škálovatelný než akciey.

Alibaba a Baidu

Jeden z nejzajímavějších prvků obchodní strategie společnosti Alibaba spočívá ve vztahu se společností Baidu, která provozuje přední čínský vyhledávač. Alibaba ve skutečnosti blokuje Baiduova pavouka v indexování Taobao i Tmall, což znamená, že stránky z těchto webů se neobjevují ve výsledcích vyhledávání Baidu. V důsledku toho musí nakupující jít přímo do Taobao a Tmall, aby zjistili, co nabízejí. To zase zvyšuje hodnotu vyhledávání na Taobao a Tmall.

Když zákazník prohledá Taobao a Tmall, vedle výsledků vyhledávání se zobrazí reklamy od obchodníků. Tento aspekt obchodního modelu společnosti Alibaba je podobný Googlu (GOOGL), který významnou část svých příjmů vydělává prostřednictvím online reklamy.

Navzdory rozsáhlým investicím Alibaba zůstává její hlavní činnost zaměřena na elektronický obchod; obchodní model firmy kombinoval spíše prvky mnoha předních technologických společností v USA než zrcadlení konkrétního podnikání.

Ekosystém skupiny Alibaba

Kromě svých předních portálů elektronického obchodování vytvořila Alibaba Group ekosystém společností, který je doplňuje:

Alipay

Alipay je online platební platforma třetích stran, která byla uvedena na trh v roce 2004 společností Alibaba Group. Poskytuje služby plateb a úschovy u transakcí na platformách skupiny Alibaba Group. Alibaba Group se točila mimo Alipay v roce 2010.

Alimama

Alimama, která byla spuštěna v listopadu 2007, je online marketingová platforma, která poskytuje prodejcům na tržištích skupiny Alibaba řadu marketingových a reklamních služeb.

Čína Smart Logistics

China Smart Logistics je proprietární platforma, která poskytuje přístup k informacím v reálném čase pro kupující i prodávající s cílem zlepšit efektivitu dodávek balíků elektronického obchodování.

Aliyun

Aliyun vyvíjí platformy pro cloudové výpočty a správu dat a zajišťuje, že portály elektronického obchodování Alibaba zvládnou její masivní objemy provozu a transakcí.

Skupina Alibaba popisuje své celkové poslání jako „usnadnit podnikání kdekoli.“

Investice do jiných podniků

Skupina Alibaba investovala velké částky do čínského webu pro mikroblogování Sina Weibo podobného Twitteru Inc. (TWTR) a čínské odpovědi Youku Tudou na YouTube. Alibaba také investovala do řady amerických startupů, včetně aplikace pro zasílání video zpráv Snapchat a Lyft. V roce 2014 dokonce koupil 50 procent akcií fotbalového klubu Guangzhou Evergrande za 192 milionů dolarů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web