Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Porovnání pomyslné hodnoty vs. tržní hodnoty

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Technická analýza  > Porovnání pomyslné hodnoty vs. tržní hodnoty

Porovnání pomyslné hodnoty vs. tržní hodnoty

Pomyslná hodnota vs. tržní hodnota: Přehled

Pomyslná hodnota i tržní hodnota popisují hodnotu cenného papíru. Nominální hodnota hovoří o tom, kolik celkové hodnoty zabezpečení teoreticky řídí – například prostřednictvím derivátových smluv nebo dluhových závazků. Tržní hodnota je na druhé straně cena cenného papíru, který lze nyní koupit nebo prodat na burze nebo prostřednictvím makléře.

Tržní hodnota se také používá k označení tržní kapitalizace veřejně obchodovatelné společnosti a určuje se vynásobením počtu akcií v oběhu aktuální cenou akcie.

Shrnutí

  • Nominální hodnota je celková hodnota ovládaná pozicí nebo závazkem např. jakou hodnotu představuje derivátová smlouva.
  • Tržní hodnota je cena cenného papíru stanovená kupujícími a prodávajícími na trhu prostřednictvím nabídky a poptávky.
  • Kupní opce představující 100 akcií akcií XYZ s realizační cenou 40 $ může obchodovat na trhu za 1,20 $ za kontrakt (100 x 1,20 = 120 $ tržní hodnota), ale představuje pomyslnou hodnotu 4 000 $ (100 x 40 $).

Pomyslná hodnota

Pomyslná hodnota je celková částka podkladového aktiva cenného papíru za jeho spotovou cenu. Nominální hodnota rozlišuje mezi investovanou částkou a částkou spojenou s celou transakcí. Pomyslná hodnota se vypočítá vynásobením jednotek v jedné smlouvě spotovou cenou.

Předpokládejme například, že investor chce koupit jeden futures kontrakt na zlato. Futures kontrakt stojí kupujícího 100 trojských uncí zlata. Pokud se futures na zlato obchodují za 1 300 $, pak má jeden futures kontrakt na zlato pomyslnou hodnotu 130 000 $.

Nominální hodnotu lze použít u futures a akcií. Častěji je však viděn a používán následujícími pěti způsoby: prostřednictvím úrokových swapů, swapů s celkovým výnosem, akciových opcí, směnných kurzů cizích měn a derivátů v cizí měně a fondů obchodovaných na burze (ETF).

U úrokových swapů se fiktivní hodnota používá ke stanovení částky splatného úroku. U swapů s celkovým výnosem se nominální hodnota používá jako součást několika výpočtů, které určují swapové sazby. U akciových opcí se pomyslná hodnota vztahuje k hodnotě, kterou opce ovládá. U směnných kurzů cizích měn a derivátů v cizí měně se k ocenění měn používá pomyslná hodnota.

Nominální hodnota odpovídá celkové hodnotě pozice, zatímco tržní hodnota je cena, za kterou lze pozici koupit nebo prodat, jak ji stanoví trh.

Tržní hodnota

Tržní hodnota se velmi liší od fiktivní hodnoty. Tržní hodnota je cena cenného papíru, na které se kupující a prodávající dohodnou na trhu. Tržní hodnota cenného papíru se počítá určením nabídky a poptávky cenného papíru. Na rozdíl od pomyslné hodnoty, která určuje celkovou hodnotu cenného papíru na základě jeho specifikace smlouvy, je tržní hodnota cenou jedné jednotky cenného papíru.

Předpokládejme například, že futures na index S&P 500 se obchodují za 2 700 $. Tržní hodnota jedné jednotky indexu S&P 500 je 2 700 $. Naopak, pomyslná hodnota jednoho futures kontraktu indexu S&P je 675 000 $ (2 700 $ 250), protože jeden futures kontrakt indexu S&P využívá 250 jednotek indexu.

Tržní hodnota společnosti je dobrým ukazatelem toho, jak investoři vnímají své obchodní vyhlídky. Rozsah tržních hodnot na trhu je obrovský a pohybuje se od méně než 1 milion $ pro nejmenší společnosti až po stovky miliard pro největší a nejúspěšnější společnosti na světě.

Tržní hodnota může v průběhu času značně kolísat a je podstatně ovlivněna hospodářským cyklem. Tržní hodnoty se mohou propadnout během medvědího trhu, který doprovází recese, a často stoupat během býčích trhů, které jsou znakem ekonomické expanze.

Sečteno a podtrženo

Tržní hodnota a nominální hodnota představují různé částky, které jsou důležité professional pochopení investorů. Pomyslná hodnota je hodnota, kterou představuje závazek nebo smlouva – například smlouva s opcemi, která kontroluje 1 000 bušlů pšenice nebo podnikový dluhopis s nominální hodnotou při splatnosti 1 000 USD. Tržní hodnota těchto závazků se však bude lišit v důsledku nabídky a poptávky a převládajících tržních podmínek. Například pokud je opční kontrakt velmi daleko od peněz, jeho tržní hodnota se může blížit nule, nebo pokud úrokové sazby podstatně vzrostou, bude tržní hodnota dluhopisu nižší než 1 000 $.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: