Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Porovnání data ex-dividendy s datem záznamu

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Dividendové akcie  > Porovnání data ex-dividendy s datem záznamu

Porovnání data ex-dividendy s datem záznamu

Jaký je rozdíl mezi datem ex-dividendy a datem záznamu?

Jste zmateni fungováním dividend a rozdělení dividend? Je pravděpodobné, že vás matoucí není koncept dividend. Datum ex-dividendy a datum záznamu jsou složité faktory. Stručně řečeno, abyste měli nárok na výplatu dividend z akcií, musíte si akcie koupit (nebo již vlastníte) alespoň dva dny před datem záznamu. To je jeden den před datem ex-dividendy.

Některé investiční podmínky se v horkém letním dni hodí více než Frisbee, takže nejprve vyplňme některé základní informace o dividendách akcií.

Shrnutí

  • Datum obchodování, po kterém nový kupující akcie ještě dluží dividendu, se označuje jako datum ex-dividendy.
  • Společnost identifikuje všechny akcionáře společnosti v tzv. Den záznamu.
  • Abyste měli nárok na dividendu, musíte si akcie koupit alespoň dva pracovní dny před datem záznamu.

Ve skutečnosti existují čtyři hlavní information v procesu rozdělení dividendy:

  • Datum prohlášení je den, kdy správní rada oznámí dividendu.
  • Ex-date nebo ex-dividend date je datum obchodování (a po), kdy dividenda není dlužena novému kupci akcií. Ex-day je jeden pracovní den před datem záznamu.
  • Datum záznamu je den, kdy společnost kontroluje své záznamy za účelem identifikace akcionářů společnosti. K tomuto datu musí být investor uveden na seznamu, aby měl nárok na výplatu dividendy.
  • Datum výplaty je den, kdy společnost pošle dividendu všem držitelům záznamu. Může to být týden nebo více po datu záznamu...

Pochopení data ex-dividendy vs. information záznamu

Proč vydávat dividendy?

O rozdělení dividendy rozhoduje představenstvo společnosti. V zásadě se jedná o podíl na zisku, který se přiznává akcionářům společnosti.

Mnoho investorů považuje stabilní historii dividend za důležitý ukazatel dobré investice, takže společnosti se zdráhají snižovat nebo zastavit pravidelné výplaty dividend.

Dividendy lze vyplácet různými způsoby, ale velké dvě jsou hotovost a akcie.

Příklad hotovostní dividendy

Předpokládejme například, že vlastníte 100 akcií společnosti Cory’s Brewing Organization. Cory se letos těší rekordních prodejů díky vysoké poptávce po svém jedinečném pivu s příchutí broskve. Společnost se rozhodne sdílet část štěstí s akcionáři a deklaruje dividendu ve výši ,10 USD na akcii. Od Cory’s Brewing Organization obdržíte platbu ve výši 10,00 $.

V praxi to společnosti, které vyplácejí dividendy, vydávají čtyřikrát ročně. Jednorázová dividenda, jako je ta v tomto příkladu, se nazývá zvláštní dividenda.

Příklad dividendy z akcií

Akciová dividenda, druhá nejčastější metoda vyplácení dividend, platí spíše v akciích než v hotovosti. Cory může vydat dividendu ve výši ,05 $ nových akcií za každou stávající. Za každých 100 akcií, které vlastníte, obdržíte pět akcií. Pokud zůstanou nějaké zlomkové akcie, dividenda se vyplácí jako hotovost, protože akcie se neobchodují zlomkově.

Dividenda vzácných nemovitostí

Dalším a vzácnějším typem dividendy je majetková dividenda, což je hmotný majetek distribuovaný akcionářům. Například pokud chtěla společnost Cory’s Brewing Organization vyplatit dividendy, ale neměla dostatek akcií nebo peněz, aby mohla ušetřit, mohla by společnost hledat něco fyzického, co by mohla rozdělit. V takovém případě by Cory’s mohla distribuovat pár šesti balíčků svého slavného broskvového piva všem akcionářům.

Datum ex-dividendy

Jak je uvedeno výše, datum ex-dividendy nebo ex-dividendy označuje mezní bod professional nevyřízenou dividendu akcií.

Pokud si koupíte akci jeden den před ex-dividendou, dostanete dividendu. Pokud nakoupíte v den ex-dividendy nebo jakýkoli následující den, dividendu nedostanete.

Naopak, pokud chcete prodat akcie a přesto získat dividendu, která byla deklarována, musíte se do ní zavěsit až do dne ex-dividendy.

Ex-date je jeden pracovní den před datem záznamu.

Datum záznamu

Datum záznamu je datum, kdy společnost identifikuje všechny své současné akcionáře, a tedy každého, kdo má nárok na dividendu. Pokud nejste na seznamu, dividendu nedostanete.

Na dnešním trhu je vypořádání akcií procesem T + 2, což znamená, že transakce je zapsána do záznamů společnosti dva pracovní dny po uzavření obchodu.

Abyste se ujistili, že jste v záznamech, musíte akcie koupit alespoň dva pracovní dny před datem záznamu nebo jeden den před datem ex-dividendy.

Copyright © 2016 Investopedia.com

Jak je patrné z výše uvedeného diagramu, pokud nakupujete v den ex-dividendy (úterý), pouze jeden den před datem záznamu, dividendu nedostanete, protože vaše jméno se v záznamech společnosti objeví až ve čtvrtek. . Chcete-li koupit akcie a získat dividendu, musíte si je koupit v pondělí. Když se akcie obchodují s dividendou, používá se termín kumulativní dividenda.

Chcete-li prodat akcie a přesto získat dividendu, musíte prodat v úterý 6. nebo později. Pokud je dividenda 25% nebo více z hodnoty cenného papíru, platí jiná pravidla. V tomto případě Úřad professional regulaci finančního průmyslu (FINRA) naznačuje, že ex-day je první pracovní den následující po datu splatnosti...

Zvláštní úvahy o dividendách

Jediným dalším datem, které stojí za zmínku, je datum platby. To je datum, kdy společnost vyplatí dividendy rekordním akcionářům. Může to být týden nebo více po datu záznamu.

Může to znít jako snadné peníze. Stačí koupit akcie dva dny před datem záznamu a chytit dividendu.

Není to tak jednoduché. Nezapomeňte, že datum prohlášení uplynulo a všichni ostatní vědí, kdy bude vyplacena také dividenda. V den ex-dividendy cena akcií poklesne zhruba o částku dividendy, protože obchodníci potvrzují snížení hotovostních rezerv společnosti.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: