Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Pokud jste investovali hned po IPO Amazonu

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodování s akciemi  > Pokud jste investovali hned po IPO Amazonu

Pokud jste investovali hned po IPO Amazonu

Společnost Amazon.com Inc. uspořádala svou počáteční veřejnou nabídku (IPO) na Nasdaq dne 15. května 1997 za cenu 18 USD za akcii. 10 000 $ investovaných v ten den a cena by od května 2020 měla hodnotu více než 12 milionů $. To je více než 120 000% růst. Vlastní růst společnosti byl geometrický již od jeho počátků jako internetového knihkupce až po obchodníka, který prodává vše od knih přes potraviny a ukládání dat až po filmy.

Tržní hodnota AMZN v roce 2018 zastihla 1 bilion $ a její zakladatel Jeff Bezos je zdaleka nejbohatším člověkem na světě.

Shrnutí

  • Počáteční investice ve výši 100 USD do Amazonu poskytla investorovi během IPO společnosti pět akcií za cenu 18 USD za akcii.
  • Akcie Amazonu dosáhly v roce 2020 několikrát rekordních maxim.
  • Akcie společnosti se rozdělily třikrát – dvě rozdělení dva za jednoho v letech 1998 a 1999 a rozdělení tři za jednoho v roce 1999.
  • Investice 10 000 USD do AMZN při 18 USD na akcii by v květnu 2020 měla hodnotu více než 12 milionů USD.

Amazon: Přehled

Amazon (AMZN) je snadno nejznámější online maloobchod na světě. Společnost byla založena v roce 1994 Jeffem Bezosem, který ji původně vyčerpal ze své garáže. Nyní se stala jednou z předních světových vlivných společností a provozuje také webové a cloudové výpočetní služby spolu s operacemi umělé inteligence.

Stala se druhou společností, která dosáhla tržní hodnoty 1 bilion $ 4. září 2018, těsně za patami společnosti Apple, která dosáhla tohoto úspěchu počátkem srpna. Ale za více než 20 let od počáteční veřejné nabídky (IPO) nebyly akcie Amazonu vždy horkou komoditou, jakou je dnes. Když společnost Amazon poprvé vstoupila na burzu v roce 1997, její akcie byly oceněny na pouhých 18 $ za akcii.

Od tohoto skromného začátku zaznamenal online maloobchodní gigant své akciové rakety, a to i přes kamenné období během krachu dot-com. Akcie společnosti dosáhly čtyřmístné hranice a 19. února 2020 během vnitrodenního obchodování dosáhly nového maxima 2185,10 USD za akcii.

Skrytý růst

Pokud byste v roce 1997 investovali do IPO Amazonu jednoduchých 100 $, získali byste pět akcií. Tato investice by měla hodnotu 129 186 USD na konci obchodního dne 20. února 2020, kdy akcie uzavřely po 2 153,10 USD. To by přineslo nárůst o více než 129 000% z počáteční investice 100 USD.

Amazon.com se stala jednou z prvních společností, které dosáhly tržního limitu 1 bilion $ a jeho zakladatel a CEO, Jeff Bezos, je nejbohatším člověkem na světě.

Z těchto čísel je zřejmé, že i skromná investice do společnosti v roce 1997 by se proměnila ve zdravý příspěvek k důchodovým úsporám kohokoli. Ve skutečnosti s novým maximem 2185,10 USD cena akcií vzrostla od svého IPO téměř o 12 040%.

Abychom pochopili, jak může skromná investice ve výši 100 $ dorůst do tak vysoké částky, pomůže to porozumět matematice, která stojí za jednou z nejsilnějších stránek investování na akciovém trhu – rozdělením.

Zdvořilost TradingView.

Rozdělení akcií: Základy

K rozdělení akcií dojde, když se společnost rozhodne vydat další akcie současným akcionářům v souladu s počtem již vlastněných akcií. Rozdělení 2: 1 znamená, že akcionáři obdrží další akcii za každou akcii, kterou již vlastní. Například investor, který vlastní 100 akcií, skončí s 200 akciemi. Rozdělení akcií může být stejně velkorysé, jak si společnost, která je vydává, přeje, ale nejčastější jsou poměry 2: 1 nebo 3: 1.

Když se akcie rozdělí, jejich cena se sníží o stejný faktor. Takže rozdělení 2: 1 znamená, že akcionáři mají dvojnásobný počet akcií oceněných za poloviční cenu, takže celková hodnota akcií zůstává stabilní.

Na druhou stranu rozdělení 3: 1 znamená, že cena akcií je snížena na jednu třetinu původní hodnoty. Zatímco cena akcie je zpočátku snížena rozdělením, hodnota – nebo tržní kapitalizace – se příliš nemění. Co se však mění, je to, že investor, který dříve vlastnil jednu akcii, má nyní dvě nebo tři v závislosti na faktoru rozdělení.

Společnosti mohou oznámit rozdělení z mnoha důvodů. Hlavním důvodem je však touha udržovat akcie za atraktivní cenu pro investory. Když akcie společnosti dosáhnou vysokých úrovní, jako jsou akcie Amazonu, je pro investory obtížnější si je dovolit, zejména nové. Druhým důvodem je učinit akci mnohem likvidnější a zvýšit tak počet nevyřízených akcií.

Amazon dělá rozdělení

Akcie Amazonu se v rychlém sledu třikrát rozdělily. První rozdělení bylo oznámeno v červnu 1998. Pro své první rozdělení akcií nabídl Amazon dvě akcie za každou drženou akcii. To znamená, že vaše hypotetická původní investice ve výši 100 USD do IPO by se změnila z pěti na 10 akcií.

Další dvě rozdělení akcií, která společnost Amazon oznámila, byla v lednu 1999 a poté v září téhož roku. První z těchto dvou byl split tři za jednoho. To by znamenalo, že pokud byste drželi všechny své akcie, vlastnili byste nyní 30 akcií – 10 z původního rozdělení se třikrát znásobilo. Další byl další split dva za jednoho, který by zvýšil vaše vlastnictví na 60 akcií Amazonu.

Jak již bylo uvedeno výše – a aby se do vašich ran nedostala žádná sůl – těchto 60 akcií by mělo na konci obchodního dne 20. února 2020 hodnotu 129 186 USD. Pamatujte, že to je více než 129 000% z počáteční investice 100 USD.

Sečteno a podtrženo

I když existuje možnost působivých zisků, jako je tomu v případě Amazonu, IPO jsou vysoce spekulativní a neprokázané. Ne všechny společnosti mají IPO, které vám může zaručit bohatství. Amazon se vzepřel šancím a byl pravděpodobně nejúspěšnější veřejnou společností v moderní historii.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: