Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Pochopení cyklických vs. necyklických akcií

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Pochopení cyklických vs. necyklických akcií

Pochopení cyklických vs. necyklických akcií

Cyklické vs. necyklické akcie: Přehled

Termíny cyklické a necyklické označují, jak úzce souvisí cena akcií společnosti s fluktuacemi ekonomiky. Cyklické akcie a jejich společnosti mají přímý vztah k ekonomice, zatímco necyklické akcie opakovaně překonávají trh, když se ekonomický růst zpomalí.

Investoři nemohou kontrolovat cykly ekonomiky, ale mohou přizpůsobit své investiční postupy jeho odlivu a toku. Přizpůsobení se ekonomickým přechodům vyžaduje pochopení toho, jak průmyslová odvětví souvisejí s ekonomikou. Mezi společnostmi, které jsou ovlivněny širokými ekonomickými změnami, a těmi, které jsou vůči nim prakticky imunní, existují zásadní rozdíly.

Shrnutí

  • Cyklické akcie jsou volatilní a mají tendenci sledovat fashionable v ekonomice, zatímco necyklické akcie překonávají trh během hospodářského zpomalení.
  • Společnosti cyklických akcií prodávají zboží a služby, které mnozí kupují, když se ekonomice daří, ale snižují se během hospodářských poklesů.
  • Necyklické společnosti prodávají zboží krátkodobé spotřeby pro domácnost, jako je mýdlo a zubní pasty.

Cyklické akcie

Cyklické společnosti sledují stylish v celkové ekonomice, díky nimž jsou ceny jejich akcií velmi kolísavé. Když ekonomika roste, ceny cyklických akcií rostou. Když ekonomika poklesne, jejich ceny akcií poklesnou. Sledují všechny cykly ekonomiky od expanze, vrcholu a recese až po oživení.

Cyklické akcie představují společnosti, které vyrábějí nebo prodávají libovolné položky a služby, které jsou v poptávce, když se ekonomice daří. Patří mezi ně restaurace, hotelové řetězce, letecké společnosti, nábytek, maloobchodní prodejny špičkových oděvů a výrobci automobilů. Jedná se také o zboží a služby, které lidé snižují jako první v obtížných dobách.

Když lidé zpozdí nebo přestanou nakupovat cokoli, čeho je třeba, příjmy společností, které je vyrábějí a prodávají, klesají. To zase vytváří tlak na jejich ceny akcií, které začínají klesat. V případě dlouhého poklesu mohou některé z těchto společností dokonce ukončit podnikání.

Shrnutí

  • Cyklický průmysl vyrábí nebo prodává výrobky, které dokážeme žít bez, nebo zdržuje nákup, když je doba těžká. Příklady cestování a stavby.
  • Necyklická odvětví vytvářejí nebo prodávají základy, které používáme, i když jsou peníze omezené. Nástroje a mýdlo jsou příklady.
  • Cyklické cykly jdou s ekonomikou nahoru a dolů. Necyklické akcie trvale vydělávají v dobrých i špatných dobách.

Professional investory může být obtížné předvídat příležitosti do cyklických akcií kvůli jejich korelaci s ekonomikou. Vzhledem k tomu, že je těžké předvídat vzestupy a pády ekonomického cyklu, je obtížné odhadnout, jak dobře bude cyklická populace fungovat.

Necyklické akcie

Necyklické akcie opakovaně překonávají trh, když se zpomalí ekonomický růst.

Necyklické cenné papíry jsou obecně ziskové bez ohledu na ekonomické fashionable, protože produkují nebo distribuují zboží a služby, které vždy potřebujeme, včetně věcí, jako jsou potraviny, energie, voda a plyn.

Akcie společností, které vyrábějí toto zboží a služby, se také nazývají defenzivní akcie, protože mohou bránit investory před dopady hospodářského poklesu. Jsou skvělými místy, kam investovat, když je ekonomický výhled kyselý.

Například předměty krátkodobé spotřeby v domácnosti, jako jsou zubní pasty, mýdla, šampony a čisticí prostředky na nádobí, se nemusí zdát nezbytnými, ale opravdu je nelze obětovat. Většina lidí nemá pocit, že mohou počkat až do příštího roku, než se ve sprše napění mýdlem.

Dalším příkladem necyklické je společnost poskytující služby. Lidé potřebují energii a teplo professional sebe a své rodiny. Poskytováním služby, která je důsledně používána, společnosti poskytující veřejné služby rostou konzervativně a dramaticky nekolísají.

To je klíčový fakt o necyklických akcieách. Poskytují bezpečnost, ale v době, kdy ekonomika poroste, nebudou raketově stoupat v ceně.

Investice do necyklických akcií je dobrým způsobem, jak se vyhnout ztrátám, když trpí vysoce cyklické společnosti.

Zvláštní úvahy

Níže je uveden graf ukazující výkonnost vysoce cyklické společnosti Ford Motor Co. (modrá čára) a klasické necyklické společnosti Florida Community Utilities Co. (červená čára). Tento graf jasně ukazuje, jak cena akcií každé společnosti reaguje na poklesy v ekonomice.

Všimněte si, že pokles ekonomiky v letech 2000 až 2002 drasticky snížil cenu akcií Fordu, zatímco růst ceny akcií Florida General public Utilities při zpomalení sotva blikal.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: