Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Pan Copper jako vedoucí divize obchodování s kovy v Sumitomo

AkciePrůvodce.cz > Komodity  > Investice do drahých kovů  > Pan Copper jako vedoucí divize obchodování s kovy v Sumitomo

Pan Copper jako vedoucí divize obchodování s kovy v Sumitomo

Kdo je pan Copper?

Pan Copper byl populární přezdívkou profesionála jménem Yasuo Hamanaka, když využil své pozice jako vedoucí divize obchodování s kovy japonské obchodní společnosti Sumitomo, aby ovládl světový trh s mědí.

Shrnutí

  • Pan Copper, nebo Yasuo Hamanaka, se dostal do popředí pozornosti v polovině 80. let 20. století tím, že vytvořil agresivní a nelegální investiční strategie do futures a opcí na měď.
  • V jednu chvíli Hamanaka ovládal 5% světové zásoby mědi, což mu poskytlo další přezdívku: Mr. 5 Per cent.
  • V návaznosti na to předpisy zavedené londýnskou burzou kovů eliminovaly možnost opakování tohoto druhu trhání komodit.

Porozumění panu Copperovi

Pan Copper, nebo Yasuo Hamanaka, se dostal do popředí pozornosti v polovině 80. permit minulého století díky tomu, že se společnost Sumitomo stala největším obchodníkem s mědí na světě díky agresivním a nelegálním investičním strategiím do futures a opcí na měď. V jednu chvíli Hamanaka ovládal 5% světové zásoby mědi, což mu poskytlo další přezdívku: Mr. 5 Per cent. Hamanaka byl údajně obzvláště hrdý na tuto druhou přezdívku, protože to bylo jméno také spojené s proslulým obchodníkem s ropou Calouste Gulbenkian.

Než byl Hamanaka odhalen jako nepoctivý obchodník, který byl nakonec zodpovědný za ztráty společnosti Sumitomo za 2,6 miliardy USD, byl široce obdivován za své investiční strategie na trhu s mědí, díky nimž se Sumitomo stal světovým lídrem v mědi, přestože společnost neměla žádné měděné doly Jeho vlastní.

Nakonec byl Hamanaka usvědčen z podvodu a padělání a byl uvězněn na osm enable, a zatímco Sumitomo popřel znalosti o nelegální obchodní činnosti Hamanaka, společnost nakonec vyplatila 150 milionů dolarů na vypořádání nároků s regulačními orgány.

Jak pan Copper ovládl komoditní trh

Hamanaka dokázal snadno manipulovat s trhem s mědí, protože professional Sumitomo získal řadu futures kontraktů, kromě jejich významného podílu fyzické mědi. Vzhledem k tomu, že měď je nelikvidní komodita, 5% měděné podíly společnosti Sumitomo jim dávají dominantní celosvětové postavení, což jim v podstatě dává možnost kontrolovat světovou cenu mědi prostřednictvím London Metallic Trade. Hamanaka využil svou moc ve svůj prospěch, spoléhal se na hotovost a udržování dlouhých pozic v mědi, aby vytlačil investory, kteří se snažili komoditu zkrátit. Zatímco manipulace s Hamanaka na trhu byly mezi obchodníky všeobecně známy, Londýnská burza kovů nebyla povinna podávat zprávy o pozicích, a proto údaje prokazující skutečnou míru kontroly Hamanaky nebyly k dispozici k prokázání jeho činnosti.

Společnost Sumitomo navíc mohla prostřednictvím provizí z transakcí zvyšovat své celkové zisky. Výrazný náraz je způsoben tím, že cena mědi je po tak dlouhou dobu uměle vysoká.

To vše se začalo odhalovat poté, co se v roce 1995 změnily podmínky na trhu a zvýšení nabídky mědi položilo základy professional korekci trhu. Dlouhé pozice společnosti Sumitomo v mědi v té době vedly k významné odpovědnosti vůči společnosti a právě v tomto okamžiku bylo odhaleno nepoctivé obchodování Hamanky.

V návaznosti na to předpisy zavedené londýnskou burzou kovů eliminovaly možnost opakování tohoto druhu zatáčení na trhu s komoditami.

 

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: