Průvodce » P2P půjčky » P2P půjčky jako investice v ČR, je nejlepší Zonky?

P2P půjčky jako investice v ČR, je nejlepší Zonky?

Zonky Bondster Finbee srovnání Českých P2P platforem

Půjčky typu peer-to-peer jsou na cestě stát se jednou z nejlepších možností investování ze zahraničí do České republiky. S platformami pro půjčování peer-to-peer, které spojují dlužníky s věřiteli, mohou začátečníci i profesionálové najít nové výhodné investiční příležitosti a diverzifikovat své portfolio na nové trhy. V jiném článku se věnujeme i recenzím pro evropské platformy s p2p půjčkami.

Ať už hledáte investice do skupin nemovitostí, osobních půjček nebo get started-upů v podnikání, najdete řadu pohodlných českých webů, které uspokojí vaše osobní choice a ochotu riskovat.

Pokud vás zajímá, proč by bylo investování v České republice dobrý nápad, zajímalo by vás, že česká ekonomika byla v roce 2019 druhým největším příjemcem přímých zahraničních investic ve střední Evropě. Důvodem je skutečnost, že země má pozitivní a prosperující podnikatelské prostředí se silným ekonomickým růstem kolem 3% ročně – výrazně nad průměrem EHP.

Pojďme se bez dalších okolků podívat na nejvýkonnější české půjčovací platformy peer-to-peer, které mají před sebou světlou budoucnost. Najdete pestrý výběr možností, z nichž všechny mají své specifické výhody a nevýhody, které je třeba zvážit. Pojďme se ponořit.

Nejlepší P2P půjčky na českých platformách jako investice porovnání

Zonky

9.5/10

Zonky je největší a nejznámější platforma pro poskytování půjček typu peer-to-peer v České republice, která prostřednictvím svých webových stránek financovala půjčky v hodnotě více než 6,7 miliardy Kč a udržuje si uživatelskou základnu více než 15 000 členů.

 • Typ investice: osobní půjčka
 • ROI: kolem 4,4%
 • Bezpečnostní: žádný
 • Sekundární trh: ne
 • Funkce automatického investování: ano
 • Minimální výše investice: 10 USD nebo 200 Kč
 • Měna investice:
 • Rok založení platformy: 2015
 • Země provozu: Česká republika

Mezinárodní investoři možná budou chtít hledat alternativy k Zonky jinde, protože společnost nenabízí žádný anglický překlad webových stránek. Pro ty, kteří znají český jazyk, však Zonky stojí za pozornost, protože úrokové sazby mohou zasáhnout 19% ručním výběrem půjček:

Nejlepší české půjčovací stránky peer-to-peer [2020] 7

Můžete začít s velmi malou částkou 200 Kč a vyzkoušet vody, abyste zjistili, zda se na platformě cítíte pohodlně.

To znamená, že professional investory typu peer-to-peer jsou rozhodně k dispozici lepší možnosti než Zonky, které jsou ziskovější a poskytují lepší bezpečnostní opatření pro vaše peníze. Zonky v současné době nabízí podprůměrné sazby a v tomto zásadním ohledu je třeba se zlepšit.

Bondster

8.5/10
Bondster P2P pujcky poplatky zkušenosti názory investice

Pražský Bondster je vycházející hvězdou na evropské scéně peer-to-peer marketplace. Pokud hledáte nejlepší crowdinvestiční platformu v České republice, je to volba číslo jedna, se kterou můžete pokračovat.

Bondster nabízí výnosy až 13% z peer-to-peer investic, jako jsou spotřebitelské půjčky, které jsou chráněny zárukou zpětného odkupu, ale také zajímavější možnosti, jako jsou zajištěné podnikatelské půjčky, půjčky na automobily a projekty rozvoje nemovitostí zajištěné hypotékami.

 • Typ investice: spotřebitelské úvěry, nemovitosti, podnikání
 • ROI: až 13,5%
 • Bezpečnostní: závisí na původci půjčky: zpětný odkup, hypotéka a nezajištěné
 • Sekundární trh: ne
 • Funkce automatického investování: ano
 • Minimální výše investice: 5 Euro
 • Měna investice: Euro
 • Rok založení platformy: 2017
 • Země provozu: Česká republika

Bondster je v zásadě investiční internet bez ozdůbek s nulovými provizemi professional investory. Kromě toho má společnost minimální investici pouze 5 EUR, což poskytuje ideální prostředí pro maximální diverzifikaci. Pokud chcete vynikající alternativu ke známým hráčům, jako je Mintos, Bondster je platforma pro půjčování peer-to-peer, na kterou byste měli dávat pozor nyní i v budoucnu.

FinBee

9.5/10

FinBee zůstává v letošním roce nejlepší volbou pro investice do českých peer-to-peer půjček. Pokud hledáte platformu s velkými výnosy a dlouhou historií, FinBee může být tím, co hledáte. Společnost v současné době nabízí jedny z nejvyšších výnosů v Evropě, až 18% ročně, což je výrazně nad průměrem odvětví.

FinBee funguje jako poskytovatel půjčky a investiční platforma v jednom. Tým po všech identifikačních a finančních kontrolách podepisuje všechny smlouvy s dlužníky osobně. Společnost nabízí věřitelům dvě investiční možnosti, z nichž si mohou vybrat: podnikatelské půjčky a spotřebitelské půjčky.

 • Typ investice: osobní půjčky
 • ROI: až 18%
 • Bezpečnostní: omezeno (závisí na vymáhání dluhu)
 • Sekundární trh: ano
 • Funkce automatického investování: ano
 • Minimální výše investice: 5 Euro
 • Měna investice: Euro
 • Rok založení platformy: 2015
 • Země provozu: Litva, Česká republika

Délka půjčky se u každé půjčky liší, přičemž u některých je to pouhých 6 měsíců a u jiných asi 48 měsíců. Můžete si nastavit automatické úvěrové portfolio nebo si ručně vybrat, do kterých půjček chcete své peníze investovat, a snadno se tak dostat do českého úvěrového prostoru.

Nevýhodou vysokých úrokových sazeb nabízených společností FinBee je to, že neexistuje žádná záruka zpětného odkupu nebo podílový fond, který by kryl vaše ztráty, i když se tato bezpečnostní funkce stala v posledních letech průmyslovým standardem. Společnost FinBee však klasifikuje všechny půjčky, což vám usnadňuje nastavit autoinvestora tak, aby vyzvedl ty, které splňují vaši chuť k riziku.

Symcredit

8.5/10

Symcredit byl spuštěn v roce 2014 a stal se preferovaným trhem professional crowdfunding podniků a financování andělů v České republice. Pokud potřebujete alternativu k výše zmíněným webům zaměřeným na spotřebitelské půjčky, můžete vsadit na Symcredit a prozkoumat mnoho nabídek na jejich stránkách.

 • Typ investice: obchodní půjčky, Angel investice
 • ROI: 8-14%
 • Bezpečnostní: V domově vymáhání dluhu
 • Sekundární trh: ne
 • Funkce automatického investování: ne
 • Minimální výše investice: 50 Euro
 • Měna investice: Euro
 • Rok založení platformy: 2014
 • Země provozu: Česká republika

Úrokové sazby a podmínky splatnosti se u jednotlivých půjček velmi liší, což znamená, že budete muset strávit nějaký čas ponořením se do jednotlivých projektů – což může být zábavné i časově náročné. Bez ohledu na to, na jakou možnost se rozhodnete, SymCredit zaručuje vrácení jistiny až do výše 400 EUR v případě, že se kredit zhorší.

Celá myšlenka společnosti SymCredit funguje velmi podobně jako způsob, jakým banky vydávají dluhopisy, kromě toho, že sazby jsou lepší a je zaručena transparentnost. SymCredit patří společnosti Symfonie Money, která je americkou společností v oblasti cenných papírů a investic.

Všechny informace jsou k dispozici na platformě pro investory ke studiu a výběru možnosti, která nejlépe vyhovuje jejich potřebám. Rozložení webových stránek je jednoduché, snadno použitelné a uživatelé mohou začít investovat hned po nastavení svého profilu.

P2P půjčky - často kladené dotazy

Půjčky P2P jsou, když jsou investoři přímo spojeni s dlužníky prostřednictvím investiční platformy P2P. Platforma P2P sdružuje investiční prostředky a uvolňuje tyto prostředky dlužníkům za různé úrokové sazby na základě metrik rizika. Dlužníci obvykle těží z tohoto ujednání, protože platformy P2P mohou být schopny poskytnout rychlejší přístup k financování nebo mohou být schopny zajistit lepší sazby, než jaké nabízejí banky na vysokých ulicích.

Je důležité si uvědomit, že jednotlivci / podniky, kteří si půjčují z P2P platforem, procházejí úvěrovými kontrolami a jsou platformami hodnoceny jako úvěrově hodné. Zatímco některé platformy umožňují investorům provádět vlastní due diligence, investoři se často spoléhají na due diligence prováděnou interními týmy pro kontrolu úvěru platforem P2P.

Jak se půjčky P2P liší od crowdfundingu nemovitostí?
Zatímco platformy P2P umožňují investorům investovat do dluhových nástrojů, crowdfunding umožňuje investorům převzít kapitálový podíl (tj. Investoři vlastní část majetku, do kterého investují).

Klíčové rozlišovací faktory mezi platformami jsou následující:

Termín půjčky (konkrétně jak dlouho jsou vaše prostředky vázány)
Zajištěné vs. nezajištěné (tj. Jsou půjčky kryté aktivy)
Je-li zajištěn, typ zabezpečení (tj. Majetek, obchodní majetek, osobní zboží)
Existence rezervy na ztrátu z půjčky (a výše krytí, které poskytuje vs. očekávaný špatný dluh)
Existence sekundárního trhu (a zda existují poplatky spojené s dalším prodejem)
Ruční vs. automatické investování (tj. Do jaké míry platforma umožňuje investovat bez použití rukou)
Jaké riziko představuje investování do půjčovacích platforem P2P?
Klíčovou věcí je pochopit, že investice realizované prostřednictvím P2P platforem nejsou podobné investicím realizovaným prostřednictvím spořicích účtů ve Velké Británii. Když umístíte spoření do britské banky na vysoké ulici nebo do stavební spořitelny, vaše prostředky jsou kryty FSCS, který zaručuje vaše individuální úspory až do výše 85 000 GBP, pokud by banka nebo stavební spořitelna skončila.

Neexistuje však žádná taková bezpečnostní síť, pokud jde o investice P2P. Investováním svých prostředků do půjček P2P musíte souhlasit s tím, že potenciál vyšších výnosů vs. úspory bank přichází s cenou zvýšeného rizika.

Odvětví P2P je regulováno úřadem Financial Conduct Authority (FCA) od dubna 2014. Všechny platformy kontrolované na tomto webu jsou plně autorizovány úřadem FCA.

FCA stanoví jasná pravidla zaměřená na ochranu zájmů investorů. Například;

Peníze klienta musí být vedeny na oddělených peněžních účtech klienta, které jsou chráněny pro případ, že by samotné podnikání P2P skončilo. Poznámka: To platí pouze pro peníze na vašem účtu, které nejsou využívány (tj. Nejsou půjčovány dlužníkům).
Musí být zavedeny plány řešení, což znamená, že firmy musí mít pohotovostní plány, aby zajistily, že v případě selhání platformy budou úvěrové knihy spravovány do splatnosti.
Sektor alternativního financování se neustále vyvíjí a FCA bezpochyby vyvíjí své vlastní politiky v reakci na nadcházející roky.

Pokud jste neinvestovali prostřednictvím inovativního finančního ISA, úroky získané prostřednictvím platforem P2P podléhají britské dani z příjmu.

Zájem generovaný prostřednictvím P2P platforem je podobný zájmu o úspory v očích HMRC.

V daňovém roce 2018/19:

Daňoví poplatníci se základní sazbou (20,0%) mohou ročně vydělat úrok 1 000 GBP bez daně.
Daňoví poplatníci s vyšší sazbou (40,0%) jsou schopni vydělat úroky 500 £ ročně bez daně.
Daňoví poplatníci s dodatečnou sazbou (45,0%) nedostávají příspěvek.
Pokud překročíte svůj příspěvek, budou veškeré úroky, které získáte, zdaněny vaší mezní sazbou daně (tj. Nejvyšší sazbou daně, kterou platíte).

Příslušné pokyny k úrokům z úspor najdete zde (odkaz). Úroky z úvěrů typu peer to peer jsou výslovně uvedeny.

Daňovou úlevu lze uplatnit v případě, že půjčka typu peer to peer není věřitelem splacena. Tuto ztrátu lze započítat proti jakémukoli jinému úrokovému příjmu z půjček P2P před zdaněním tohoto příjmu. Další konkrétní pokyny týkající se vzájemných půjček naleznete zde (odkaz).

Upozorňujeme, že daňová pravidla se často mění. Výše uvedené shrnutí je založeno na mé interpretaci pokynů HMRC publikovaných online. Proveďte prosím vlastní průzkum, pokud jde o daňové dopady investic, které uskutečníte prostřednictvím P2P platforem. Moje shrnutí nepředstavuje daňové poradenství ani pokyny.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 22 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře