Průvodce » P2P investice » Jak fungují peer-to-peer půjčky a jak na nich vydělat peníze?

Jak fungují peer-to-peer půjčky a jak na nich vydělat peníze?

Vydělat peníze online P2P půjčky peer-to-peer investice peníze online

Půjčky typu peer-to-peer (P2P) umožňují jednotlivcům získat půjčky přímo od jiných jednotlivců a bez finanční instituce, která je většinou v roli prostředníka. Webové stránky, které usnadňují půjčování P2P, výrazně zvýšily jeho přijetí jako alternativní metody financování.

Půjčování P2P je také známo jako „sociální půjčování“ nebo „crowd lending“. Existuje pouze od roku 2005, ale existuje již spousta platforem na P2P půjčování jako Mintos, Bondster, Twino nebo české Zonky viz. níže.

Co jsou P2P půjčky a jak to funguje?

Investiční P2P platformy pro půjčování P2P spojují dlužníky přímo s investory. Každý web nastavuje sazby a podmínky a umožňuje transakci. Většina webů má širokou škálu úrokových sazeb založených na bonitě žadatele.

Nejdříve investor otevře účet na P2P platformě a vloží částku, která bude rozdělena po půjčkách. Žadatel o úvěr vyplní finanční profil, kterému je přiřazena riziková kategorie, která určuje úrokovou sazbu a kterou žadatel zaplatí. Žadatel o úvěr může zkontrolovat nabídky a jednu přijmout (někteří žadatelé rozdělují své žádosti na části a přijímají více nabídek). Převody peněz a měsíční platby jsou zpracovávány prostřednictvím investiční P2P platformy. Tento proces může být zcela automatizovaný, nebo si půjčitelé a vypůjčovatelé mohou vybrat, aby se dohadovali. Některé weby se také specializují na konkrétní typy vypůjčovatelů.

Jak se vyvíjely P2P půjčky v čase

Na začátku byl systém půjček P2P považován za způsob jak nabízet úvěry jednotlivcům, kteří by byli znevýhodnění finančními institucemi a mohli tak získat např. na studentskou půjčku výhodnější úrokovou sazbu. V posledních letech však stránky s půjčováním P2P rozšířily svůj dosah. Většina se nyní zaměřuje na spotřebitele, kteří chtějí splácet dluh kreditní karty za nižší úrokovou sazbu. Úvěry na bydlení a financování auta jsou nyní k dispozici také na půjčovacích serverech P2P.

Sazby pro žadatele o “dobrý úvěr” jsou často nižší než srovnatelné bankovní sazby, zatímco sazby pro žadatele s mizivými úvěrovými záznamy mohou jít mnohem výše. Například LendingTree.com nabízí osobní úvěrové sazby od 10,19% do 24,98% k prosinci 2019. Peerform zveřejnil úvěrové sazby v rozmezí 5,99% až 29,99% k únoru 2020. Průměrná úroková sazba kreditní karty byla 17,30% dne 5. února 2020, podle CreditCards.com.

Pro věřitele je půjčování P2P způsobem, jak generovat  výnosy z úroků rychleji než jaké nabízejí konvenční spořicí účty a jiné investiční nástroje.

Proč jsou investice do P2P půjček atraktivní pro investory?

Půjčky typu „peer to peer“ se obecně jeví jako dobrá volba pro ty, kteří chtějí získat vyšší než průměrné roční výnosy. Například Mintos i Twino nabízejí roční úrokovou sazbu přibližně 11%. Celosvětově jsou sazby mezi 10 a 15 procenty. S velkými příležitostmi však přichází i velké riziko. Abychom tuto formu investice řádně posoudili, musíme nejprve zhodnotit její kladné a záporné stránky. Nejzajímavějším aspektem, na který je třeba se podívat, je výkon modelu vzájemného půjčování během hospodářské recese.

Průměrný úrok P2P půjček

P2P Kreditní úroky a P2P úroky půjčky porovnání

Průměrné úrokové sazby u tohoto druhu investic jsou cca 10-15% a jsou tedy poměrně vysoké. Kromě toho si my jako věřitelé můžeme vybrat, do kterých prostředků investujeme a také diverzifikovat různé půjčky. Například věřitel s kapitálem 500 EUR může diverzifikovat mezi 10 půjčkami investicí 50 EUR na každou půjčku. Obrovskou výhodou je také to, že každý může začít investovat s průměrnou minimální výší investice pouze 10 EUR.

Úvěrové P2P platformy navíc poskytují půjčky s různým rizikem. V níže uvedeném grafu jsou uvedeny průměrné roční úrokové sazby pro různé typy úvěrů. „Stupeň A“ znamená, že půjčka je velmi bezpečná a je pravděpodobné, že bude pojištěna původcem půjčky a „Stupeň G“ znamená, že půjčka je velmi riskantní a bez jakéhokoli pojištění. Statistiky poskytuje společnost „Lending Club“, největší světová platforma pro vzájemné poskytování půjček. Průměrná úroková sazba se pohybuje mezi 10 a 15 procenty.

P2P Půjčky platformy investice průměrný úrok

Další pozitivní stránkou je, že půjčování P2P se může v budoucnu stát ještě populárnějším, protože nabízí nižší úrokovou sazbu pro dlužníky ve srovnání s bankami. Předchozí graf ukazuje, že rozdíl úrokových sazeb mezi bankovními půjčkami a zajištěnými půjčkami P2P je v průměru kolem 4%, což může být pro jedince s velkými půjčkami jako hypotéka poměrně zásadní, a žadateli se mohou státi ti, kteří chtějí ušetřit na splácení dluhu.

Předtím než začneme investovat do P2P půjček

Lidé, kteří zvažují připojení k půjčovacímu serveru P2P jako investoři, se musí starat míru bankrotujících žadatelů úvěrů, stejně jako konvenční banky. Podle časopisu Financial Times měla společnost Zopa u úvěrů poskytnutých v roce 2017 míru selhání 4,52%, zatímco jiné weby předpovídaly podobné míry selhání. 

Jakýkoli žadatel nebo investor, který uvažuje o použití půjčky na serveru P2P, by měl zkontrolovat poplatky za transakce. Každý web vydělává peníze jinak, ale poplatky a provize mohou být účtovány věřiteli, žadateli nebo obojí. Stejně jako banky, mohou stránky účtovat poplatky za vznik úvěru a poplatky za opožděné platby.

Výhody investice do P2P půjček

Nevýhody investice do P2P půjček

Investování do P2P půjček v ČR

V ČR je neznámější poskytovatel P2P půjček Zonky a Bondster. Dle našich zkušeností na Zonky si již přijdete na menší úroky jako dříve ovšem pořád se můžete pohybovat mezi 8 – 10%. Bondster může působit jako lepší alternativa, je na něm ovšem poměrně málo českých půjček, takže je potřeba to hlídat.

Zahraniční investiční platformy na P2P půjčování

Nejznámější platformou v Evropě pro P2P půjčování je Mintos. V těsném závěsu potom jsou další platformy jako Twino, Gruuper a další. Celý přehled najdete v našem přehledu P2P půjčovacích platforem Jak a kde vydělat peníze poskytováním nejlepších P2P půjček.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 1 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Jedna odpověď

  1. Jak velký problém u zahraničních platforem představuje kurzovní riziko? Teď koruna hodně slábne, tak to musí dolů táhnout i výnosy. Na druhou stranu, je asi dobrá doba investovat = koruna nejslabší za 4 roky.

    0
    0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování