Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

P2P půjčky: 10 nejlepších evropských P2P platforem v 2021

AkciePrůvodce.cz > P2P půjčky  > P2P půjčky: 10 nejlepších evropských P2P platforem v 2021
P2P pujcky porovnani platformy investice Mintos Twino Zonky

P2P půjčky: 10 nejlepších evropských P2P platforem v 2021

Úvěry typu peer-to-peer změnily alternativní finanční prostředí v Evropě. Jedna velká studie z Cambridge Center for Alternative Finance dokonce dospěla k závěru, že evropský trh se spotřebitelskými úvěry zaznamenává roční růst kolem 99% ročně – bez náznaků zpomalení v blízké budoucnosti.

Zatímco půjčky typu peer-to-peer se stále vyvíjejí jako alternativní zdroj úvěrů, po celém kontinentu se nyní objevují desítky nových investičních trhů, které se pokoušejí spojit tyto dlužníky s nadějnými investory, kteří se dívají na příležitost půjčit své peníze a získat úrok.

Výsledkem jako investora je, že vaše možnosti jsou nyní ohromující.

Ve snaze pomoci vám najít nejlepší platformu pro půjčování peer-to-peer v Evropě jsme skočili vpřed a odvedli tvrdou práci za vás. Tato příručka si klade za cíl zavést poctivé poskytování půjček typu peer-to-peer a rozebrat nejlepší platformy, které jsou dnes k dispozici.

Osobně jsem otestoval více než 50 evropských platforem peer-to-peer půjček, od Španělska na západě po Bulharsko na východě, a porovnal jsem je z hlediska důvěryhodnosti, výnosu, uživatelské přívětivosti, konkurenceschopnosti, výběru investic, bezpečnosti a mnohem více .

I když půjčky typu peer-to-peer potenciálně poskytují vyšší výnosy než tradiční investice, jako jsou akcie, přináší také vyšší rizika. Investoři by měli pamatovat zejména na zvláštní úskalí neregulovaného poskytování úvěrů peer-to-peer a provádět vlastní náležitou péči.

Zvažujete potápění? Investice do zajištěných půjček na nemovitosti nebo obchodování s akciemi a provize ETF zdarma může být vaší rychlostí.

Pokud však uznáváte rizika, máte kapacitu pro výběr spolehlivých poskytovatelů půjček a jste plně připraveni se do toho ponořit, zde jsou naše nejlepší tipy pro platformy půjčování peer-to-peer v Evropě.

Nejlepší P2P platformy v Evropě pro P2P půjčky jako investice

Mintos Mintos je vítěz. Mintos, který využívá více než 300 000 investorů po celém světě, je stále evropskou platformou pro poskytování půjček typu peer-to-peer v Evropě s celkovými investicemi ve výši 5 miliard EUR, snadno použitelnou platformou a 70 původci půjček. Recenze Registrace
Twino Číslo dva. Pro investory, kteří oceňují stabilitu, dlouholeté zkušenosti, vysoké obchodní standardy a všestranné skvělé zkušenosti s půjčováním, se Twino může pochlubit 10 lety v podnikání, zdravými finančními prostředky a snadno použitelnou platformou. Recenze Registrace
Iuvo Čestné třetí místo. Pro investory, kteří chtějí licencovanou platformu a atraktivní roční výnosy, poskytuje Iuvo vítěznou zkušenost se zárukami zpětného odkupu půjček a plně automatizovanou správou portfolia. - Registrace
Peerberry Peerberry přichází na čtvrtém místě. PeerBerry, který získává 24 000 investorů, nabízí roční výnosy 10%, platformu bohatou na funkce a atraktivní bonusy pro velká portfolia. - Registrace
ViaInvest Páté místo. ViaInvest od své ziskové a oficiálně licencované mateřské společnosti VIA SMS Group nabízí investorům na své intuitivní investiční platformě širokou škálu půjček z pěti evropských zemí. - Registrace
NEO Finance NEO Finance přináší skvělé celkové zkušenosti díky své licenci EMI, autorizaci národní bankou, ročním výnosům 12% a fondu zpětného odkupu a poskytování. - Registrace
Viventor Díky své celoevropské působnosti poskytuje Viventor investorům geograficky široký výběr půjček na investování. - Registrace
Lendermarket Lendmarket, vlastněný jedním z největších a nejziskovějších poskytovatelů alternativního financování v Evropě, Creditstar, nabízí přímý přístup k nepřeberným množstvím půjček z celého kontinentu. - Registrace
Swaper Vyvážená nabídka s pevným ročním výnosem, zárukou zpětného odkupu a automatizovanou investicí. Nevýhody zahrnují hrozné úrovně průhlednosti a zastaralý design. - Registrace
Debitum Network Díky inovativnímu přístupu k půjčování malým a středním podnikům prostřednictvím strojového učení a proprietárních modelů bodování se Debitum Network stala naší top 10. - Registrace

Naše hodnocení 10 nejlepších platforem peer-to-peer v Evropě:

Mintos

9.5/10

Společnost Mintos, která byla založena v roce 2016, je největší platformou pro poskytování půjček typu peer-to-peer v kontinentální Evropě a má více než 260 000 uživatelů. Jen v loňském roce web přilákal více než 136 000 nových investorů a na oplátku vyplatil úrok 45 milionů EUR. S více než 4,5 miliardami půjček financovaných prostřednictvím jejich webu jsou nejen největším hráčem v jejich vertikále, ale také poskytují bezkonkurenční podmínky pro diverzifikaci.

na zabezpečeném webu společnosti Mintos

Celkově Mintos kontroluje všechna správná políčka, pokud jde o uživatelský design, zákaznickou podporu a výběr tříd aktiv. S minimální investicí pouhých 10 EUR a rozsáhlou knihou půjček kolem 60 poskytovatelů půjček nechává Mintos většinu konkurentů ohromně daleko za sebou a zaujímá první místo v tomto žebříčku nejlepších platforem pro vzájemné půjčování v Evropě.

Mintos P2P půjčky recenze hodnocení zkušenosti peníze investice
Typy půjček Osobní, auto, hypotéka, business
Průměrný úrok 12.65%
Kdo může investovat Většina národností (kromě Anglie)
Zabezpečení Buyback, skupinové záruky, zástavy
Sekundární trh Ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2015

Pokud jde o snadné použití, je známo, že Mintos je intuitivní platforma přístupná jak pro začátečníky, tak pro profesionály, podporující osm evropských jazyků. Kromě toho společnost Mintos podporuje většinu typů půjček pro investování, včetně hypoték, financování automobilů, podnikatelských půjček, zemědělských půjček a osobních půjček.

Twino

9.4/10
Twino p2p půjčky recenze hodnocení zkušenosti

Společnost Twino, která byla založena v roce 2009, se může pochlubit nejdelší historií v naší sestavě. Od svého založení platforma poskytla úvěr v hodnotě téměř 1 miliardy EUR a přilákala přes 20 000 investorů z celé Evropy. Investoři se mohou těšit zdravým úrokovým sazbám od 8 do 12% ročně, včetně výhody záruky zpětného odkupu nebo záruky platby za jejich investice a minimální investice ve výši 10 EUR.

Zaměřením na zákazníky se silnější úvěruschopností a zavedením nových nástrojů pro hodnocení společnost Twino vykázala čistý obrat 33 mil. EUR a v roce 2018 dosáhla zisku 3,6 mil. EUR, na rozdíl od ztráty 13 mil. V předchozím roce. Podle našeho vkusu společnost Twino nedávno požádala Komisi pro finanční a kapitálový trh (FCMC) – finanční regulátor lotyšského trhu – o licenci zprostředkování investic, která může zavést mechanismus ochrany investorů až do výše 20 000 EUR, pokud bude udělena.

Twino logo small transparent
Typy půjček Osobní, real estate
Průměrný úrok 12%
Kdo může investovat EU země
Zabezpečení Buyback, zástavy
Sekundární trh Ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2009/2015

Iuvo Group

9.5/10
Iuvo group p2p pujčky investice recenze hodnocení návod zkušenosti

Iuvo, které vlastní rozsáhlá finanční skupina Easy Asset Management Financial Group, bulharský nebankovní poskytovatel finančních služeb, je jedním z největších poskytovatelů půjček peer-to-peer v Evropě. Připojuje se k našim třem nejlepším, protože má licenci jako zprostředkovatel úvěru od vnitrostátního orgánu finančního dohledu, je auditován Grantem Thortonem, má transparentní manažerský tým a po řadu let vytváří pozitivní čísla. V loňském roce platforma Iuvo zvýšila uživatelskou základnu o 82% a zprostředkovala půjčky v hodnotě 100 milionů EUR.

Iuvo poskytuje snadný přístup k řadě investičních nástrojů, které můžete prozkoumat. S touto platformou získáte standardní úvěrový balíček typu peer-to-peer se zárukou zpětného odkupu u zpožděných plateb, sazbami od 5 do 15%, primárním a sekundárním trhem a dalšími známými funkcemi a funkcemi. své peníze dobře využít a rozdělit je mezi řadu poskytovatelů úvěrů.

Iuvo Group p2p půjčky investice hodnocení návod recenze
Typy půjček Consumer, business, auta, hypotéky
Průměrný úrok 9%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU nebo AML/CFD ekvivalent
Zabezpečení Buyback, zástavy
Sekundární trh / Auto-invest Ano / ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2016

Původci půjček společnosti Iuvo jsou regulované společnosti, nad nimiž dohlížejí bankovní orgány v jejich domovských zemích. Navíc většina z nich je ziskových podniků s nejnovější finanční zprávou, kterou si můžete prohlédnout. Původci půjček také udržují ve hře přibližně 20–30% skinů, což je relativně vysoké číslo, což naznačuje srovnání s jinými platformami.

Peerberry

8.5/10
Peerberry p2p půjčky hodnocení návod zkušenosti recenze investice

PeerBerry, který byl původně zahájen jako vedlejší projekt evropského megapůjčovatele Aventus, se později oddělil jako samostatné tržiště pro investory. Zůstávají úzké vazby, protože většina půjček na PeerBerry pochází od společnosti Aventus, která v roce 2019 získala čistý zisk kolem 13 mil. EUR.

PeerBerry nabízí v průměru 9,25% roční výnosy, až 13%, včetně zpětného odkupu a skupinových záruk na většinu půjček. Kromě financí je web PeerBerry krásně navržen, velmi snadno se v něm orientuje a poskytuje všestranný skvělý zážitek.

Na úrovni dodržování předpisů jsme rádi, že společnost Peerberry předkládá svou žádost o licenci na investiční makléřskou společnost. Pokud jde o transparentnost, PeerBerry také odvádí vynikající práci. Klíčové finanční údaje a výroční zprávy jsou poskytovány každému poskytovateli půjčky se čtvrtletními aktualizacemi. Investoři mají navíc přístup k individuálním úvěrovým smlouvám, neinvestované prostředky jsou vedeny na oddělených účtech a řídící tým otevřeně a přímo odpověděl na naše otázky.

Peerberry p2p půjčky hodnocení návod zkušenosti recenze investice
Typy půjček Osobní, business, auta, real estate
Průměrný úrok 9.25%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU
Zabezpečení Buyback, skupinová garance, zástavy
Sekundární trh / Auto-invest Ne / ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2017

ViaInvest

8.5/10
Via Invest P2P půjčky recenze návod zkušenosti

ViaInvest, kterou vlastní skupina VIA SMS, považujeme za nejspolehlivější nabídku v našem seznamu s vydanými půjčkami v hodnotě přibližně 100 milionů EUR, silným zaměřením na západní Evropu, 220 zaměstnanci a finančními prostředky kontrolovanými BDO. Několik částí skupiny je již regulováno pod různými licencemi a ViaInvest sám nyní žádá, aby se stal licencovaným investičním makléřem u Komise pro finanční a kapitálový trh.

Viainvest nabízí výnosy pevně stanovené na 12% p.a. z osobních půjček a podnikatelských půjček, včetně záruky zpětného odkupu po 30 dnech nebo zajištění, krátká doba obratu přibližně 24 měsíců. Mezi přijaté nevýhody patří možné srážky daní ze španělských a českých půjček, příležitostné tažení peněz a žádný sekundární trh. Celkově si myslíme, že ViaInvest nabízí investorům vynikající nástroje, transparentnost a dlouhou historii v tomto odvětví se světlou budoucností vpřed.

viainvest_logo-removebg-preview
Typy půjček Osobní, business
Průměrný úrok 12%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU
Zabezpečení Buyback, zástavy
Sekundární trh / Auto-invest Ne / ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2016

NEO Finance

8.5/10

NEO Finance, regulované Litevskou národní bankou, je středně velká platforma pro poskytování úvěrů typu peer-to-peer s licencí pro elektronické peníze (EMI). NEO Finance, kterému důvěřuje přibližně 12 000 investorů, je možná nejbezpečnější platformou v našem žebříčku, protože udržuje investiční prostředky na oddělených účtech s osobními čísly IBAN, má volitelný rezervní fond na krytí špatných půjček a veřejně známý manažerský tým s dlouholetými zkušenostmi v obchodním a fintech světě.

Společnost NEO Finance, která působí od roku 2015 jako alternativní poskytovatel financování, poskytuje všechny půjčky uvedené na její platformě. Investoři získají přibližně 14% návratnost svých investic s možností výběru mezi různými kategoriemi rizik.

Zmínitelnou nevýhodou pro zahraniční investory je potřeba předložit formuláře, aby se zabránilo srážce daní. Na druhé straně patří mezi hlavní body NEO Finance přísné třídění bonity, včetně 30 různých hodnotících kritérií pro výběr dlužníků, a audit Granta Thortona (jedné z největších účetních společností na světě). Celkově má ​​NEO Finance působivou nabídku pro investory typu peer-to-peer.

NEO finance p2p půjčky recenze hodnocení návod investice vydělat peníze
Typy půjček Osobní, business
Průměrný úrok 12%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU
Zabezpečení Buyback, zástavy
Sekundární trh / Auto-invest Ne / ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2016

Viventor

8.5/10
Viventor p2p půjčky recenze zkušenosti investice hodnocení návod jak vydělat peníze

Viventor, který funguje od roku 2015, vytváří jednu z nejflexibilnějších půjčovacích platforem peer-to-peer a peer-to-business v Evropě s nulovými poplatky a půjčkami z celého evropského kontinentu. Investoři se mohou těšit na výnosy v průměru 13,6% ročně u širokého výběru půjček se zárukou zpětného odkupu nebo zabezpečení aktiv, včetně spotřebitelských úvěrů, hypotéky zajištěných úvěrů, podnikatelských úvěrů a půjček na financování faktur.

Společnost Viventor začala ve Španělsku s hlavním nebankovním věřitelem Prestamos Prima, ale byla koupena nizozemskou investiční skupinou v roce 2020. Navzdory ztrátě kolem 100 000 EUR v roce 2018 představuje Viventor spolehlivou platformu s transparentní komunikací, živými diskusemi s generálního ředitele a podrobné statistiky každého z jejich původců půjček. Společnost navíc nedávno požádala o licenci finančního zprostředkování u vnitrostátního finančního úřadu.

Viventor logo
Typy půjček Osobní, business, real estate, faktury
Průměrný úrok 13,6%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU
Zabezpečení Buyback, zástavy
Sekundární trh / Auto-invest Ano / ano
Minimální investice 1 EUR
Rok vzniku 2015

Podobně jako Mintos, Viventor provozuje vysoce konfigurovatelnou a flexibilní funkci automatického investování, kterou lze nastavit podle vašich kritérií. Než však necháte robo-pickera vše za vás, ujistěte se, že rozumíte finančnímu zázemí a solventnosti každého původce půjčky. Jakmile se při výběru budete cítit pohodlně, nebudete muset trávit čas prohlížením podrobností každé půjčky.

Lendermarket

8.5/10

Lendermarket je nově spuštěné vytvoření skupiny Creditstar Group – jedné z nejdelších evropských alternativních finančních společností s 12 lety zkušeností, 850 000 zákazníků a aktiv v hodnotě 90 milionů EUR. Creditstar byl původně spuštěn na Mintosu již v roce 2016, ale později viděl potenciál při vytváření vlastní platformy. Vzhledem k tomu, že skupina každoročně vydává přibližně 100 000 mikropůjček, mělo smysl, aby společnost Creditstar agregovala veškerý úvěr od svých dceřiných společností na jedno místo.

Lendermarket p2p půjčky
Typy půjček Osobní, consumer
Průměrný úrok 12%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU
Zabezpečení Buyback
Sekundární trh / Auto-invest Ano / ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2019

Swaper

8.5/10
Swaper p2p půjčky investice recenze návod

Přestože je společnost Swaper stále relativně malým hráčem v tomto odvětví s pouhými 3 000 investory, odlišuje svou nabídku jedinečným produktem: pevnou roční sazbou 12% s možností vydělat 14%, pokud jste ochotni vsadit minimálně 5 000 EUR nástupiště. Společnost Swaper provozuje univerzální, ale snadno použitelný web s průmyslovým standardním balíčkem autoinvestora nebo zpětného odkupu všech půjček.

Společnost Swaper výhradně zprostředkovává půjčky vydané subjekty ve vlastnictví mateřské společnosti, skupiny Wandoo Finance Group, která ve finančním roce 2019 utrpěla celkovou ztrátu ve výši přibližně 1 mil. EUR, a to navzdory tomu, že dlužníkům účtuje průměrný úrok přes 200%. Mezi další zmíněné nevýhody patří nízká úroveň transparentnosti a vyschlý tok půjček.

Swaper p2p
Typy půjček Consumer
Průměrný úrok 12%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU
Zabezpečení Buyback
Sekundární trh / Auto-invest Ano / ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2016

Debitum Network

8.5/10
Debitum Network p2p půjčky recenze investice peníze půjčka

Debitum Network je malá, ale na vzestupu je netradiční platforma zaměřená na půjčky malým a středním podnikům. První platforma používá jednotné kreditní skóre, aby pomohla investorům vybrat si aktiva, do kterých chtějí investovat. Navíc má většina podnikatelských půjček nějaký druh zajištění. Někteří původci půjčky také poskytují záruku zpětného odkupu.

Investoři mohou pozvednout úroveň rizika svých aktiv, aby diverzifikovali své investice. Tato platforma je decentralizovaná a využívá také služby třetích stran. Pouze 10% z půjček se na platformu dostalo po několika úrovních hodnocení.

Debitum Network p2p
Typy půjček Business (SME)
Průměrný úrok 8,7%
Kdo může investovat Nutnost účtu v EU
Zabezpečení Buyback
Sekundární trh / Auto-invest Ne / ano
Minimální investice 10 EUR
Rok vzniku 2017

Všechny podrobnosti o konkrétní půjčce, včetně původce, typu půjčky a potenciálních výnosů. Některé kampaně také nabízejí bonus jako vrácení peněz. Hlášená míra selhání je téměř nulová, zatímco míra zpětného odkupu byla pouze 0,9%. Pokud jsou splátky opožděné, získáte více výnosů, protože věřitelům bude účtována pokuta. Můžete nastavit funkci automatického investování, která bude investovat za vás, protože na platformu budou přidána další aktiva.

Historie P2P půjček

V průběhu posledních deseti let se v Evropě objevilo stále větší množství poskytovatelů alternativních financí. Analytici z Cambridgeské univerzity prokázali, že evropský trh alternativního financování online vzrostl o 36% a dosáhl v roce 2017 výše 10,44 miliardy EUR. V současné době tedy v Evropě existuje přibližně 300 peer-to-peer půjčovacích platforem a půjčovacích společností, přičemž téměř polovina působí v Spojené království, Německo, Francie a Itálie, zatímco jiné mají přeshraniční obchodní činnost.

Nemělo by proto být velkým překvapením, že spotřebitelské půjčky hrají hlavní roli při zvyšování počtu průmyslových odvětví. Retailové úvěry upsané online vzrostly téměř na 100% a zdá se, že rostoucí počet půjček nemá v dohledu žádný okamžitý konec.

P2P půjčky wiki a nejčastější dotazy

Peer-to-peer (P2P) půjčky jsou multimiliardové odvětví alternativního financování, jehož cílem je spojit dlužníky s věřiteli (investory) přímo prostřednictvím online služeb. V Evropě peer-to-peer půjčovací platformy agregují půjčky od více věřitelů do jednoho prostoru, kde jsou věřitelé spárováni s dlužníky podle jejich rizikového profilu a dalších příslušných kritérií. Pro investory nabízejí evropské platformy pro poskytování půjček typu peer-to-peer příležitost získat vysokou návratnost investic a také možnost vytvořit stálý zdroj pasivního příjmu.

Zde je jednoduchý rozpis toho, jak funguje vzájemné půjčování:

Za prvé, alternativní poskytovatel financování půjčuje peníze osobě nebo společnosti, která potřebuje úvěr. Poté společnost převezme úvěrovou smlouvu podepsanou dlužníkem na platformu pro půjčky typu peer-to-peer pro jednotlivce a společnosti, aby do půjčky investovali. Věřitel to dělá proto, aby uvolnil kapitál ve společnosti a vydal více půjček.

Během procesu investoři podepisují mezi sebou a dlužníkem smlouvu, kterou obvykle generuje platforma automaticky. Investor tak drží pohledávku přímo proti dluhu dlužníka, který slibuje, že půjčenou částku splatí s úroky. A konečně, když dlužník splatí peníze věřiteli, peníze se pošlou investorům platformy.

V zásadě lze investovat tři základní typy vzájemných půjček: spotřebitelské půjčky, půjčky na nemovitosti a obchodní půjčky.

Pokud chcete investovat do půjček na nemovitosti, musíte prozkoumat koncept „crowdfundingu nemovitostí“. Jedná se o nový a obohacující typ investiční volby, který spojuje soukromé investory s developery nemovitostí.

Investice do půjček na nemovitosti jsou obvykle bezpečnější než osobní půjčky, protože tyto půjčky jsou zajištěny, což znamená, že dlužník slibuje věřiteli aktivum jako záruku v případě, že dlužník nezaplatí vypůjčenou částku. Investice do zajištěných půjček na nemovitosti dávají věřitelům vyšší úroveň jistoty proti neúspěšnému projektu, protože zastavené aktivum bude prodáno, aby získala zpět ztracenou hodnotu.

Investice do překlenovacích půjček spadají do kategorie půjček na nemovitosti. Překlenovací půjčky jsou krátkodobé půjčky, které se obvykle poskytují společnosti, dokud nezajistí financování prostřednictvím banky za nižší úrokovou sazbu. To znamená, že investice do překlenovacích půjček jsou obvykle stejně přínosné jako investice do půjček na rozvoj nemovitostí, protože překlenovací půjčky mají vysoké úrokové sazby.

Investice do osobních půjček nebo mikroúvěrů je přímočarý proces, který může být velmi přínosný při správném množství plánování. Osobní půjčky a mikroúvěry se mohou z investice vrátit až 16% ročně a často přinést měsíční výnos, což je skvělé pro krátkodobé portfolio.

Osobní přichází s řadou etických stinné stránky, které stojí za zvážení, než skočíte, včetně extrémních úrokových sazeb účtovaných dlužníkům. Někteří mohou považovat za pohodlnější investovat peníze do půjček na nemovitosti nebo malé podniky.

Pokud hledáte investovat do půjček pro malé firmy, jedním z nejjednodušších způsobů, jak vydělat peníze na půjčkách pro malé firmy, je metoda půjček typu peer-to-business. Ačkoli se často nepovažují za tak bezpečné jako investice do půjček na nemovitosti, půjčky pro malé podniky mají většinou vyšší návratnost. To znamená, že obchodní půjčky lze také kolateralizovat, což sníží celkové riziko ztráty peněz.

Stejně jako všechny typy investic i bezpečnost půjček typu peer-to-peer závisí na vaší ochotě riskovat a schopnosti provádět řádný výzkum. Odborníci často naznačují, že noví investoři začínají nákupem několika půjček za konzervativní úrokové sazby a nehrnou do něčeho, čemu plně nerozumí. Jinými slovy, nepůjčujte všechny své peníze jednomu dlužníkovi a zajistěte svůj vklad investováním malých částek do několika nezávislých půjček na různých platformách.

Investiční riziko se liší u různých tříd aktiv v poskytování úvěrů typu peer-to-peer. Odborníci obecně považují zajištěné půjčky, jako jsou hypoteční úvěry na nemovitosti a obchodní půjčky, za bezpečnější než krátkodobé osobní půjčky. Při investování úvěrových akcií však musíte mít na paměti více faktorů: nedostatečná diverzifikace, nesplácení dlužníka, zkrachovalý původce úvěru (věřitel), krach platformy, riziko podvodu.

Evropská unie pracuje na společném regulačním rámci pro vzájemné půjčky pro všechny členské státy. Do té doby jsou úvěrové aktivity peer-to-peer regulovány jednotlivými zeměmi. Reguluje a schvaluje peer-to-peer len většinou místní finanční úřad nebo národní banka.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 21 Průměrné hodnocení: 5]
Žádné příspěvky

Bohužel k tomuto příspěvku nelze přidávat komentáře.

error: