Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Odpor (Úroveň odporu) Definice a příklad

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Technická analýza  > Základní indikátory technické analýzy  > Odpor (Úroveň odporu) Definice a příklad

Odpor (Úroveň odporu) Definice a příklad

Co je odpor (úroveň odporu)?

Odpor neboli úroveň odporu je cena, za kterou cena aktiva naráží na tlak na jeho cestě vzhůru vznikem rostoucího počtu prodejců, kteří chtějí prodávat za tuto cenu. Úrovně odporu mohou být krátkodobé, pokud vyjdou najevo nové informace, které změní celkový postoj trhu k aktivu, nebo mohou být dlouhodobé. Pokud jde o technickou analýzu, lze jednoduchou úroveň odporu mapovat nakreslením čáry podél nejvyšších výšek v uvažovaném časovém období. Odpor lze porovnat s podporou.

V závislosti na cenové akci může být tato linka plochá nebo šikmá. Existují však pokročilejší způsoby, jak identifikovat odpor zahrnující pásma, trendové linie a klouzavé průměry.

Shrnutí

  • Úroveň odporu představuje cenový bod, který aktivum v uvažovaném časovém období překročilo.
  • Odpor lze vizualizovat pomocí různých technických indikátorů namísto jednoduchého kreslení čáry spojující výšky.
  • Použití trendových čar na graf může poskytnout dynamičtější pohled na odpor.

Obchodování s podporou a odporem

Co vám řeknou úrovně odporu?

Úrovně odporu a úrovně podpory jsou dva z nejdůležitějších konceptů v technické analýze cen akcií. Technická analýza je metoda analýzy akcií, která předpokládá, že drtivá většina dostupných informací o akciích, obligacích, komoditách nebo měnách je téměř okamžitě zahrnuta do ceny tržními silami. Podle této teorie proto není ziskové činit investiční rozhodnutí na základě těchto informací. Místo toho se techničtí obchodníci snaží zkoumat, jak se budou akcie krátkodobě pohybovat, zkoumáním chování trhů v podobných minulých situacích.

Technickí obchodníci identifikují úroveň odporu i podpory, aby mohli načasovat svůj nákup a prodej akcií, aby využili případné výpadky nebo zvrácení trendů. Kromě identifikace vstupních a výstupních bodů lze odpor použít jako nástroj professional řízení rizik. Obchodníci mohou nastavit příkazy quit-decline, aby sledovali úroveň odporu, nebo použít jakékoli porušení jako spouštěč obchodu. Jednoduše úroveň odporu musí být překreslena, jak přicházejí nová cenová data, ale většina platforem nabízí vizualizace odporu, které lze dynamicky vypočítat. Mnoho technických indikátorů se navíc stává zástupcem odporu v různých bodech cenové akce. Například jednoduchý klouzavý průměr lze použít jako vizualizaci odporu, když je cenová akce pod čarou jako v sestupném trendu.

Příklad použití úrovně odporu

Řekněme, že studujete cenovou historii ceny akcií společnosti Montreal Trucking Corporation se symbolem tickeru MTC a chcete určit dobu, kdy by bylo nejchytřejší prodat společnost nakrátko. Za posledních dvanáct měsíců se akcie obchodovaly mezi $ 7 a $ 15 za akcii. Během druhého měsíce období, které studujete MTC, se akcie vyšplhají na 15 $, ale ve 4. měsíci klesly na 7 $. V 7. měsíci se opět vyšplhá na 15 $, poté klesne na 10 $ v 9. měsíci. V 11. měsíci se opět vyšplhá na 15 $ a během příštích 30 dnů klesne na 13 $ a poté opět stoupne na 15 $.

Obrázek Julie Bang © Investopedia 2019

V tomto okamžiku jste jasně stanovili úroveň odporu 15 $. Pokud nevidíte důvod, aby akcie prolomily pásmo, ve kterém se obchodovalo za poslední rok, byla by vhodná doba na krátký prodej akcií, protože trh jasně ukázal, že jakmile akcie MTC dosáhnou 15 USD, je to ohromující množství dodávek na trh zastaví další růst. Měli byste však být opatrní, protože někdy jsou úrovně odporu porušovány a zanechávány, pokud základní hnací síly akcií, jako je vzkvétající ekonomika nebo nová efektivita obchodního modelu společnosti, přemohou technické síly.

Rozdíl mezi úrovní odporu a úrovní podpory

Podpora a odpor jsou doplňkové koncepty. Odpor stanoví aktuální cenový strop pro akcie, komodity nebo měny a podpora tvoří spodní část. Pokud cenová akce naruší podporu nebo odpor, považuje se to za obchodní příležitost.

Omezení použití odporu

Odpor je spíše tržním konceptem než skutečným technickým ukazatelem. Jak již bylo zmíněno, existují mnohem jemnější nástroje technické analýzy, které začleňují koncept rezistence, přičemž jsou mnohem dynamičtější a poučitelnější než vykreslení linie odporu napříč nedávnými maximy. Patří mezi ně trendové linie, grafy ceny podle objemu (PBV) a celá řada klouzavých průměrů, které lze vyladit podle časových období, aby nabídly spektrum úrovní odporu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: