Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Odkud vzal býčí a medvědí trh jména?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Odkud vzal býčí a medvědí trh jména?

Odkud vzal býčí a medvědí trh jména?

Pojmy „medvěd“ a „býk“ se často používají k popisu obecných akcí a postojů nebo sentimentu jednotlivého aktiva nebo trhu jako celku. Investoři používají výrazy „medvědí“ nebo „býčí“ jako rychlý způsob, jak popsat svůj tržní sentiment týkající se konkrétních cenných papírů nebo finančních trhů.

Medvědí trh označuje pokles cen, obvykle na několik měsíců, u jednoho cenného papíru nebo aktiva, skupiny cenných papírů nebo trhu cenných papírů jako celku. Naproti tomu býčí trh je růst cen. Pohyb o 20% nebo více z nedávného vrcholu nebo koryta obvykle spouští „oficiální“ medvědí nebo býčí trh.

Shrnutí

  • Býčí trh je trh, který je na vzestupu a je ekonomicky zdravý, zatímco medvědí trh je trh, který ustupuje a kde většina akcií klesá.
  • Skutečný původ těchto výrazů je nejasný, ale jedním z důvodů by mohlo být to, že býci útočí tím, že zvedají své rohy nahoru, zatímco medvědi útočí přejetím tlapkami dolů.
  • Druhé vysvětlení se týká počátečních účastníků trhu s akciemi a toho, jak by mohli těžit z rostoucího nebo klesajícího trendu.
Sekulární býčí trh a sekulární medvědí trh jsou termíny používané k popisu dlouhodobých vzorců vytváření nebo ničení bohatství na akciovém trhu nad rámec běžné volatility, zejména při zohlednění změn kupní síly v důsledku inflace nebo deflace.
Adam Gault / OJO Pictures / Getty Visuals

Odkud se vzali „Býci“ a „Medvědi“?

I když jsou podmínky poměrně snadno pochopitelné, dopad býčího nebo medvědího trhu může mít na vaše portfolio a bohatství je nepopiratelný. Obě zvířata jsou známá svou neuvěřitelnou a nepředvídatelnou silou, takže obraz, který každý vyvolává, pokud jde o volatilitu akciového trhu, rozhodně zní pravdivě.

Je zajímavé, že skutečný původ těchto výrazů je nejasný. Zde jsou dvě nejčastější vysvětlení:

  1. Termíny „medvěd“ a „býk“ se považují za odvozené od způsobu, jakým každé zvíře útočí na své oponenty. To znamená, že býk vrhne své rohy do vzduchu, zatímco medvěd přejede dolů. Tyto akce pak metaforicky souvisely s pohybem trhu. Pokud byl craze vzestupný, byl považován za býčí trh. Pokud trend klesal, byl to medvědí trh.
  2. Historicky by prostředníci při prodeji medvědí kůže prodávali kůže, které ještě nedostali. Spekulují tedy o budoucí kupní ceně těchto skinů od lovců v naději, že klesnou. Lovci by profitovali z rozpětí – rozdílu mezi nákladovou cenou a prodejní cenou. Tito prostředníci se stali známými jako „medvědi“, což je zkratka professional zaměstnance z kožešiny z medvědice a termín se používal professional popis poklesu trhu. Naopak, protože medvědi a býci byli široce považováni za protiklady kvůli kdysi populárnímu krvavému sportu býků a medvědů, termín býk je opakem medvědů.

Literární důkazy professional medvěda

Podle Merriama Webstera byl termín „medvěd“ na prvním místě:

„Etymologové poukazují na příslovečné varování, že není moudré„ prodat kůži medvěda dříve, než medvěda chytí “. V osmnáctém století se výraz bearskin používal ve výrazu „prodávat (nebo kupovat) bearskin“ a ve jménu „bearskin jobber“, což označuje výraz, který prodává bearskin. “..

V průběhu doby byl název „bearskin jobber“ zkrácen na „bear“ a definice byla rozšířena o finanční trhy, které k označení spekulanta prodávajícího akcie používaly výraz „bear“. Jeden z prvních odkazů na výraz „medvěd“ používaný k popisu transakce na trhu přišel v roce 1709 od Richarda Steele, vydavatele britského literárního a společenského časopisu, Tatler. V eseji Steele definuje „medvěda“ jako jednotlivce, který dává imaginárnímu předmětu skutečnou hodnotu, a proto se o něm říká, že „prodává medvěda“...

Tento negativní obraz medvěda pokračuje ve filmu Daniela Defoea Politické dějiny ďábla publikováno v roce 1726. V knize Defoe píše: „… každý disembler, každý falešný přítel, každý tajný podvodník, každý zaměstnanec medvědí kůže má rozevřenou nohu.“..

Jeden z nejhorších medvědích trhů v historii United states of america byl urychlen pádem akciového trhu z roku 1929, který vedl k velké hospodářské krizi a medvědímu trhu, který trval téměř tři roky.

Ruský medvěd zaútočil na afghánského vlka ke zděšení britského lva a indického tygra.
Hulton Archive / Print Collector / Getty Pictures

Literární důkazy professional Bull

Naproti tomu, když se používá k diskusi o finančních trzích, má výraz „býk“ mnohem pozitivnější konotaci než „medvěd“. Býčí trh a býčí (nebo „býčí“) spekulant označuje spekulativní nákupy prováděné s očekáváním zvýšení cen akcií.

Zdá se, že tento vztah ke spekulacím má alespoň částečný původ z příšerných krevních sportů návnady býků a medvědů. Tyto soutěže začaly ve středověku kolem 1200. let a dosáhly svého vrcholu level of popularity během alžbětinské éry. Lidé by se shromažďovali na událostech a hazardovali s výsledky, sázeli obrovské sumy peněz na soutěž s býkem nebo medvědem. Není těžké pochopit, jak to odpovídá použití termínů v dnešních spekulacích na akciovém trhu.

Shakespearovy hry odkazují na bitvy zahrnující býky a medvědy. v Macbeth, nešťastná titulní postava říká, že jeho nepřátelé ho přivázali na kůl, ale „medvědí, musím bojovat proti kurzu.“ v Mnoho povyku pro nicbýk je divoká, ale ušlechtilá bestie:

„Myslím, že myslí na divokého býka.

Tush, neboj se, člověče vyklopíme tvé rohy zlatem

A celá Evropa se bude radovat z tebe,

Jak kdysi Europa udělala v chtivém Jove,

Kdy bude hrát ušlechtilé zvíře v lásce. “..

Socha býka z Wall Street.
Jan Cobb Pictures

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: