Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Odcházejí vaši klienti od investování do hodnoty?

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Hodnotové akcie ("Value stocks")  > Odcházejí vaši klienti od investování do hodnoty?

Odcházejí vaši klienti od investování do hodnoty?

Benjamin Graham a Warren Buffet získali slávu a bohatství díky přísnému dodržování hodnotových investic. Profesionální i začínající investoři šli ve svých stopách po generace. Někteří zkušení investoři nyní tuto strategii zpochybňují a mnoho začínajících investorů ji zcela opustilo ve prospěch strategie růstu akcií. (Více viz: Investice do hodnoty: Slavní investoři do hodnoty

Co způsobilo přechod od hodnoty k růstu?

Hodnotové investování je pevně zakořeněno v teorii, že nízký nákup a vysoký prodej je způsob, jak vydělat peníze na akciovém trhu. Finančně to dává smysl: psychologicky je to uspokojivé. Kdo nemá rád smlouvu? Po doslova desetiletích poskytování předvídatelných výsledků však hodnotové akcie za posledních několik enable poklesly. Růstový index Russell 1000 a hodnotový index Russell 1000 lze použít jako zástupce ke klasifikaci a sledování výkonnosti 1 000 největších společností na americkém akciovém trhu. Výsledky jsou jasné: Strategie růstu akcií překonává strategii hodnotového investování. Development růstu nad hodnotou se v poslední době dokonce zrychlil a prohloubil výkonnostní mezeru. Výsledkem je, že investoři udělali to, co vždy: prodali poražené a honili vítěze. (Více viz: Investice do hodnot: Co je to investování do hodnot?)

Růst poráží hodnotu

Co vede k trendu růstu?

Co zvyšuje výkonnost růstových akcií? Značnou část výkonnostního rozdílu lze připsat technologickým společnostem. Investoři si zamilovali Fb (FB), Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Netflix (NFLX) a Google (GOOG). Společně označované jako akcie FAANG se tyto společnosti staly divoce drženými díky své populární technologii a historii inovací. Rovněž jsou v současné době zodpovědní za lví podíl na nedávných výnosech z akciových trhů. Z tohoto důvodu se staly divoce nákladnými a obchodovaly se v poměru cena / zisk, který je přesným opakem toho, co by hodnotový trader považoval za dobrý obchod. Výsledkem je, že investoři s profesionální hodnotou se obecně vyhýbají těmto jménům, stejně jako dalším populárním, ale nerentabilním nebo minimálně ziskovým společnostem, jako jsou Tesla (TSLA) a Snap (SNAP).

Růstoví investoři naopak nakupovali akcie těchto společností bez ohledu na cenu nebo zisky. Z jejich pohledu mají tyto společnosti dobré nápady a slibnou budoucnost. Pokud budou i nadále úspěšní (a v jejich mysli nebude žádný důvod věřit, že nebudou), jejich ceny vzrostou až odtud. Jejich dnešní nákup za každou cenu se za pár permit bude jevit jako výhodná koupě. Jejich neustále stoupající ceny akcií tuto myšlenkovou linii dosud podporovaly.

Je hodnota investování mrtvá?

Když se dlouhodobý craze zvrátí, lidé se snaží dospět k závěru, který ukazuje, že se něco zásadního změnilo, a že „věci jsou tentokrát jiné“. Pokud jde o růst versus investování do hodnoty, navrhovatelé růstu argumentují tím, že ziskovost podniků vzrostla nad svůj dlouhodobý development a zůstane tam v důsledku kombinace technologických inovací a snížení daní.

Hodnotoví investoři tvrdí, že na konci býčího trhu je typický silný výkon růstových akcií. Tvrdí, že jedinou věcí, která se tentokrát liší, je to, že býčí trh běžel pozoruhodně dlouhou dobu, a tak podporoval uměle nízké úrokové sazby.

Přezkum dlouhodobějšího historického výkonu naznačuje, že může být příliš brzy na konečné posouzení hodnotového investování. Pohled na indexy růstu a hodnoty Russell 1000 od jejich vzniku v roce 2002 ukazuje, že hodnota ve skutečnosti překonala růst ve většině bodů v historii těchto indexů.

Hodnota poráží růst

Jak byste měli komunikovat s klienty?

S tolika novinkami, které hovoří o velkých částkách peněz vydělaných na technologických akcích, je nevyhnutelné, že někteří investoři budou chtít naskočit na pásový vůz. Někteří investoři mohou být ve snaze o tyto krátkodobé zisky ochotni ignorovat dobře sestavené investiční plány. Pokud to popisuje jednoho z vašich klientů, je důležité jim připomenout výhody diverzifikace jako logický postup. Všichni investoři chtějí vydělat peníze, ale správné diverzifikační strategie ukázaly, že je důležité nedávat všechna svá pověstná vejce do jednoho koše.

V této fázi se doporučuje silné zaměření na vzdělávání klientů, aby se pomohlo uvést současnou situaci v perspektivu. To může zahrnovat diskusi o současných tržních podmínkách s důrazem na skutečnost, že nic netrvá věčně – dobré tržní podmínky nebo špatné tržní podmínky. Vaše konverzace by také mohla zahrnovat odkazy na nízkou pravděpodobnost dokonalého volání vrcholu rostoucího trhu, nebezpečí načasování trhu a představení obezřetného plánování jako zdravé strategie investování bez ohledu na tržní podmínky.

Sečteno a podtrženo

Pokud zjišťujete, že konkrétní klient je odolný vůči radám o tom, jak vyvážit krátkodobou strategii růstu akcií s dlouhodobou strategií hodnotného investování, jedním z přístupů, které můžete použít, je minimalizace jejich expozice. Místo toho, aby využili každý cent ve svém portfoliu k hledání loňských vítězů, mohli určit podmnožinu svého portfolia k růstu akcií. To je jeden způsob, jak udržet celkovou rovnováhu. Pokud tento přístup není efektivní, můžete zvážit otevřenou diskusi se svými klienty o hodnotě profesionálního poradenství.

Jako klient ve vztahu klient-poradce to někdy znamená rozpoznat moudrost zkušených profesionálů a jednat podle nich, i když byste raději zvolili jiný postup. Pokud vše ostatní selže, poučení z předchozích poklesů trhu je skvělým způsobem, jak ilustrovat, že dobré podmínky na trhu nikdy netrvají věčně. Bez ohledu na to, jak vaši klienti na vaši radu reagují, jste zde, abyste jim pomohli, a můžete ujistit své klienty, že budete i nadále i v budoucnu poskytovat spolehlivé rady, i když podle nich nebudou vždy jednat.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web