Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Oceňování zásob marihuany

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Alternativní investice  > Investice do marihuany  > Oceňování zásob marihuany

Oceňování zásob marihuany

K 8. lednu 2018 má 30 států a District of Columbia v současné době zákony, které v nějaké formě obecně legalizují marihuanu. Další čtyři – Michigan, New Jersey, Rhode Island a Vermont – očekávají letos legalizaci konopí.

Tato relativně nová legalizace umožnila vznik desítek nových společností specializujících se na závod. Některé z těchto společností se staly veřejnými a nabízejí nový investiční výklenek: akcie akcií. Jak ale víte, jestli dostáváte dobrý obchod? Jak jsou tyto akcie vůbec oceněny? Pokud se chcete dostat do (téměř) přízemí akcie marihuany, čtěte dál. Pamatujte však, že stejně jako u všech nových průmyslových odvětví a nových akcií je investování riskantní a jeden zákon by mohl způsobit, že společnosti budou bezcenné.

Co jsou akcie marihuany?

Každý produkt, který si dokážete představit, má za sebou veřejně obchodovanou společnost. Nealkoholické nápoje mají Kola (COKE) a Pepsi (PEP), pivo má Anheuser Busch (BUD) a Molson Coors (Tap) a tabák ano Phillips Morris (PM) a podobně. Nyní, když je to legální na mnoha místech po celé zemi, má marihuana také společnosti, které se na tento produkt specializují. Když tyto společnosti vydávají akcie, jsou považovány za akcie marihuany.

Pěstitelé jsou pouze jedním subsektorem tohoto odvětví. Tyto společnosti se specializují na pěstování rostlin a po sklizni je prodávají distributorům, kteří jsou následně zodpovědní za vše ostatní. Nejedná se však o jediné společnosti, které se specializují na akcie plevelů. Existují také farmaceutické společnosti, jako je Abattis Bioceuticals Corp se sídlem ve Vancouveru a Londýn GW Prescribed drugs (GWPH).

Ve skutečnosti existují desítky veřejně obchodovaných společností, které mají své kořeny v marihuanovém průmyslu. Problém však je, že jen velmi málo z těchto společností má vysoké ocenění.

Jak se oceňují akcie hrnců?

Abychom lépe porozuměli oceňování akcie akcií, potřebujeme vědět něco o tom, jak jsou oceňovány všechny akcie.

Pokud společnost plánuje zveřejnit své akcie, najme si upisovatele. Tito upisovatelé, obvykle obrovské investiční banky, jako je Goldman Sachs, analyzují společnost a určují její hodnotu. Od tohoto okamžiku bude upisovatel spolupracovat s manažery společnosti na stanovení ceny akcií.

Předpokládejme, že společnost XYZ má hodnotu 100 milionů dolarů. Chtějí získat nějaké peníze, a tak se dostanou na burzu a plánují prodat akcie a získat 40 milionů dolarů. Ve spolupráci s upisovatelem se rozhodli prodat 4 miliony akcií za počáteční cenu 10 $ za akcii. Na základě hodnoty společnosti, počtu akcií a části společnosti, která bude zpřístupněna, dosáhly hodnoty akcií 10 $ za akcii. Nyní mějte na paměti, že jakmile se společnost stane veřejnou, cena se začne pohybovat (některé jsou do značné míry založeny na spekulacích) a ocenění se změní.

Problém, se kterým se setkáváme u akcie marihuany, je 10, že téměř žádná z těchto společností nemá hodnotu 100 milionů dolarů. Ve skutečnosti má jen velmi málo z toho cenu. Například výše zmíněná společnost Abattis Bioceuticals má strop pouze 1,19 milionu dolarů. To ponechává problém, že většina akcií marihuany se obchoduje jako mimoburzovní (OTC) a je sotva regulována.

Nákup akcií se slušným oceněním znamená několik různých věcí. Nejprve budete často potřebovat společnost, která má dlouhou historii. Tyto společnosti měly čas na růst a zdokonalení svých obchodních modelů. Marihuanový průmysl je prostě příliš mladý na to, aby to umožňoval. Druhým způsobem, jak nakupovat akcie se slušným oceněním, je jít se společností, která má specializaci mimo trh s marihuanou, jako je tomu u GW Pharmaceuticals (GWPH). Silně spoléhají na marihuanu (a začleňují THC do různých jiných farmaceutik), ale není to jejich jediná odborná oblast.

Zbývají nám desítky penny akcií (akcie, které se obchodují za méně než 1 $ za akcii, některé za méně než 1 penny za akcii). Investiční nika tak zůstává otevřená podvodům a mnoho lidí již přišlo o peníze investováním do těchto akcií.

Problém společnosti, která má ocenění akcií spadající do kategorie penny akcie, spočívá v tom, že nejsou kótovány na žádné z hlavních burz cenných papírů, takže nezanechávají žádný dohled. Ale to samo o sobě není problém. Větší problém spočívá v tom, že aby se společnost dostala na penny úroveň akcií, začíná buď s vyšším oceněním, a její akcie neustále klesají na hodnotě, dokud nezůstanou na hodnotě nižší než 1 $ na akcii, nebo společnost tržní restrict, který je příliš nízký pro počet dostupných akcií. Ať tak či onak, považuje se to za riziko úmrtí, možná brzy.

Kam je tato položka?

Podle většiny teoretiků legalizace marihuany teprve začíná. Jak roky plynou, panuje převážná víra, že stále více států uvolní své zákony a umožní rekreační užívání této drogy. To znamená, že společnosti, které jsou již ve hře, budou moci prodávat na větším trhu. Znamená to také, že bude větší konkurence, což je dobrá věc. (Díky konkurenci se silné společnosti zesílí, jakmile slabší společnosti zaniknou.) V oddělení legalizace marihuany však pravděpodobně nebudou žádné nové zprávy, dokud nebude znám výsledek voleb v roce 2016. V té době bude veřejnost vědět, které státy se přidávají na seznam států přátelských k potu, a tyto akcie mohou začít růst na hodnotě.

Závěr

Pro důvtipného investora mohou být akcie marihuany docela lukrativní. Nejprve však musíte vyřadit ty, které si vedou špatně, a udělat poučený odhad, které z nich budou stále kolem a budou prosperovat, jakmile se zákony uvolní. Nejprve si možná budete chtít prohlédnout zprávu o průmyslovém odvětví konopí Viridian a index akcií.

Pro ty, kteří doufají, že využijí marihuanový průmysl, ale raději by snížili své riziko, existují desítky průmyslových odvětví souvisejících s hrnčířským průmyslem, ale dosáhly mnohem dál. Například zemědělské společnosti, tabákové společnosti a farmaceutické společnosti získají, pokud se marihuana stane legální v 50 státech.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web