Obchodování s poměrem zlato-stříbro

Pro nadšence těžkých aktiv je poměr zlata a stříbra běžným jazykem. Pro průměrného investora představuje tajemnou metriku, která není známá. Faktem je, že v některých zavedených strategiích, které se opírají o tento poměr, existuje značný potenciál zisku. Účinně poměr zlata a stříbra představuje počet uncí stříbra, které je potřeba k nákupu jedné unce zlata. Zde je ukázka toho, jak investoři těží z obchodování na základě pozorovaných změn tohoto poměru.

Shrnutí

 • Investoři používají poměr zlata a stříbra k určení relativní hodnoty stříbra ke zlatu.
 • Investoři, kteří očekávají, kam se bude poměr pohybovat, mohou vydělat, i když cena dvou kovů poklesne nebo vzroste.
 • Poměr zlata a stříbra dříve stanovovaly vlády pro měnovou stabilitu, nyní však kolísá.
 • Alternativy k obchodování s poměrem zlato-stříbro zahrnují futures, ETF, opce, účty fondů a drahých kovů.

Co je poměr zlato-stříbro?

Poměr zlata a stříbra, známý také jako poměr mincovny, se vztahuje k relativní hodnotě unce stříbra ke stejné hmotnosti zlata. Zjednodušeně řečeno, je to množství stříbra v uncích potřebné k nákupu jedné unce zlata. Obchodníci jej mohou použít k diverzifikaci množství drahých kovů, které drží ve svém portfoliu...

Funguje to takto. Když se zlato obchoduje za 500 USD za unci a stříbro za 5 USD, obchodníci označují poměr zlata a stříbra 100: 1. Podobně, pokud je cena zlata 1 000 USD za unci a stříbro se obchoduje za 20 USD, poměr je 50: 1. Dnes je poměr vznáší a může divoce houpat. Je to proto, že tržní síly oceňují zlato a stříbro každý den, ale ne vždy tomu tak bylo. Poměr byl trvale stanovován v různých dobách historie a na různých místech, a to vládami usilujícími o měnovou stabilitu.

Poměr zlato-stříbro.
CME Group, Bloomberg

Historie poměru zlato-stříbro

Poměr zlato-stříbro v moderní době kolísal a nikdy nezůstal stejný. Je to hlavně kvůli skutečnosti, že ceny těchto drahých kovů zažívají pravidelně každý den divoké výkyvy. Před 20. stoletím ale vlády stanovily tento poměr jako součást své politiky měnové stability. Po stovky let před touto dobou byl poměr, často stanovený vládami pro účely měnové stability, poměrně stabilní a pohyboval se mezi 12: 1 a 15: 1. Římská říše oficiálně stanovila poměr na 12: 1 a americká vláda stanovila poměr na 15: 1 zákonem o ražení mincí z roku 1792....Během 19th Století byly USA jednou z mnoha zemí, které přijaly bimetalové standardní měnové systémy, kde byla hodnota měnové jednotky země stanovena poměrem mincovny..Éra fixního poměru však skončila ve 20. století, když se národy vzdálily od bimetalového měnového standardu a nakonec úplně od zlatého standardu..Od té doby se ceny zlata a stříbra na volném trhu navzájem obchodují nezávisle na sobě.

Zde je rychlý přehled historie tohoto poměru:

 • 2007: V tomto roce byl poměr zlata a stříbra v průměru 51.
 • 1991: Když stříbro dosáhlo rekordních minim, poměr dosáhl maxima 100.
 • 1980: V době posledního velkého nárůstu zlata a stříbra činil poměr 17.
 • Konec 19th Století: Téměř univerzální fixní poměr 15 se blížil ke konci bimetalové éry...
 • Římská říše: Poměr byl stanoven na 12...
 • 323 př.nl: Poměr činil 12,5 po smrti Alexandra Velikého.

Důležitost poměru zlato-stříbro

Přestože nemá stanovený poměr, je poměr zlata a stříbra stále oblíbeným nástrojem obchodníků s drahými kovy. Mohou a stále to mohou použít k zajištění svých sázek na oba kovy – zaujmout dlouhou pozici v jednom, zatímco udržet si krátkou pozici v druhém kovu. Když je tedy poměr vyšší a investoři věří, že poklesne spolu s cenou zlata ve srovnání se stříbrem, mohou se rozhodnout pro koupi stříbra a zaujmout krátkou pozici ve stejném množství zlata.

Proč je tedy tento poměr tak důležitý pro investory a obchodníky? Pokud mohou investoři předvídat, kam se bude poměr pohybovat, mohou dosáhnout zisku, i když cena dvou kovů poklesne nebo vzroste.

Investoři mohou vydělat, i když cena dvou kovů poklesne nebo vzroste tím, že předvídá, kam se bude poměr pohybovat.

Jak obchodovat s poměrem zlato-stříbro

Obchodování s poměrem zlata a stříbra je aktivita, kterou primárně provádějí nadšenci pro těžká aktiva, kterým se často říká zlaté chyby. Proč? Protože obchod je založen spíše na hromadění většího množství kovu než na zvyšování zisků v hodnotě dolaru. Zní to matoucí? Podívejme se na příklad.

Podstatou obchodování s poměrem zlata a stříbra je přepínání držby, když se poměr mění do historicky určených extrémů. Tak:

 1. Když obchodník vlastní jednu unci zlata a poměr vzroste na bezprecedentní stovku, prodal by svou jedinou zlatou unci za 100 uncí stříbra.
 2. Když se pak poměr snížil na opačný historický extrém 50, pak by obchodník prodal svých 100 uncí za dvě unce zlata.
 3. Tímto způsobem obchodník pokračuje v hromadění množství kovu hledáním extrémních čísel v poměru k obchodování a maximalizaci podílů.

Pamatujte, že při obchodování není brána v úvahu žádná dolarová hodnota. Je to proto, že relativní hodnota kovu je považována za nedůležitou.

Pro ty, kteří se obávají devalvace, deflace, výměny měny a dokonce i války, má tato strategie smysl. Drahé kovy prokazatelně udržují svou hodnotu tváří v tvář jakékoli události, která by mohla ohrozit hodnotu nekryté měny národa...

Nevýhody Ratio Trade

Potíž s obchodem je správně určit extrémní relativní ocenění mezi kovy. Pokud poměr dosáhne 100 a investor prodá zlato za stříbro, pak se poměr nadále rozšiřuje a pohybuje se po dalších pět let mezi 120 a 150. Investor se zasekl. Zjevně byl vytvořen nový obchodní precedens a obchodování zpět se zlatem během tohoto období by znamenalo pokles kovových podílů investora.

V takovém případě by investor mohl nadále přidávat do svých stříbrných podílů a čekat na pokles v poměru, ale nic není jisté. To je zásadní riziko pro ty, kdo obchodují s poměrem. Tento příklad zdůrazňuje potřebu úspěšně sledovat změny poměru v krátkodobém a střednědobém horizontu, aby byly zachyceny pravděpodobnější extrémy, jakmile se objeví.

Alternativy obchodování s poměrem zlata a stříbra

Existuje řada způsobů, jak realizovat obchodní strategii s poměrem zlato-stříbro, z nichž každý má svá vlastní rizika a výhody.

Futures Investování

Jedná se o jednoduchý nákup kontraktů na zlato nebo stříbro v každém obchodním okamžiku. Výhody a nevýhody této strategie jsou stejné – pákový efekt. To znamená, že obchodování s futures je riskantní pro ty, kdo jsou nezasvěceni. Investor může hrát futures na marži, ale tato marže může také investora zruinovat.

Fondy obchodované na burze (ETF)

ETF nabízejí jednodušší způsob obchodování s poměrem zlato-stříbro. K provedení strategie bude opět stačit jednoduchý nákup příslušného ETF – zlata nebo stříbra – při obchodních tahech. Někteří investoři dávají přednost tomu, aby se nezavázali k obchodu se zlatem a stříbrem úplně nebo vůbec, udržovali si otevřené pozice v obou ETF a proporcionálně k nim přidávali. Jak poměr stoupá, kupují stříbro. Jak to padá, kupují zlato. To brání investorovi spekulovat o tom, zda bylo skutečně dosaženo extrémních úrovní poměru.

Možnosti strategie

Strategií opcí je pro investora, kteří mají zájem, spousta, ale nejzajímavější zahrnuje určitý druh arbitráže. To vyžaduje nákup putů na zlato a volání stříbra, když je poměr vysoký, a naopak, když je poměr nízký. Sázka je taková, že šíření se s časem ve vysokém poměru podnebí zmenší a v nízkém poměru se zvýší. Podobnou strategii lze použít i na futures kontrakty. Možnosti umožňují investorovi vkládat méně peněz a stále využívat výhod pákového efektu.

Riziko zde spočívá v tom, že časová složka opce může narušit veškeré skutečné zisky z obchodování. K vyrovnání tohoto rizika je proto nejlepší použít opce s dlouhým datem nebo LEAPS.

Účty fondů

Skupiny jsou velké soukromé podniky kovů, které se prodávají investorům v různých nominálních hodnotách. Lze zde použít stejné strategie, jaké se používají při investování ETF. Výhodou skupinových účtů je, že skutečného kovu lze dosáhnout, kdykoli si to investor přeje. To není případ kovových ETF, kde musí být dodržena určitá velmi velká minima, aby bylo možné fyzicky doručit.

Zlaté a stříbrné pruty a mince

Nedoporučuje se, aby byl tento obchod prováděn s fyzickým zlatem z mnoha důvodů. Ty sahají od likvidity a pohodlí po zabezpečení. Prostě to nedělej.

Závěr

Obchodníkovi s poměrem zlata a stříbra je k dispozici celý svět investičních obměn. Nejdůležitější je, že investor zná svou vlastní obchodní osobnost a rizikový profil. Pro investory s těžkými aktivy, kteří se zajímají o trvalou hodnotu fiatové měny svého národa, nabízí obchod se zlatem a stříbrem jistotu, že budou vědět přinejmenším to, že vždy mají tento kov.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám