[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Neoficiální status amerického dolaru jako světové měny

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Forex a obchodování s měnami  > Neoficiální status amerického dolaru jako světové měny

Neoficiální status amerického dolaru jako světové měny

Když dnes cestujete po celém světě, není neobvyklé zjistit, že měna, jako je americký dolar (USD), se stala velmi zakořeněnou v ekonomice dané země. Zatímco oficiální dollarizace může být dobře zdokumentována, temný svět neoficiální dollarizace není. Čtěte dále a dozvíte se více o neoficiální dollarizaci, proč se stala tak populární a jak se americké dolary pohybují dovnitř a ven ze Spojených států. (Přečtěte si podrobnější vysvětlení dollarizace.)

Přehled

Během osmnáctého a devatenáctého století vládla jako světová rezervní měna britská libra, ale ve dvacátém století si tento titul vyžádal americký dolar. Je dominantní rezervní měnou od konce druhé světové války.

Dollarizace je obecný pojem, který lze rozdělit do tří kategorií:

  1. Oficiální dollarizace: Dolar je jediným zákonným platidlem neexistuje žádná místní měna. Příklady toho lze vidět v Panamě, Salvadoru a Ekvádoru. Například od získání nezávislosti v roce 1903 Panama používala pouze americký dolar. Vláda Usa překvapivě nemusí poskytnout souhlas, aby jiná země mohla používat svou měnu jako zákonné platidlo.
  2. Semi-dollarizace: Země bude jako zákonné platidlo používat svou vlastní měnu i americký dolar zaměnitelně. Dobrým příkladem toho jsou Libanon a Kambodža.
  3. Neoficiální dollarizace: Professional mnoho zemí v rozvojovém světě bude dolar široce používán a přijímán v soukromých transakcích, ale není vládou země klasifikován jako zákonné platidlo.

Zatímco mnoho lidí spojuje dollarizaci s americkým dolarem, sdružení není výlučné. Euro, jihoafrický rand, ruský rubl, novozélandský dolar a australský dolar jsou přijímány i mimo jejich země, i když v lokalizované podobě. Například ruský rubl je přijímán v řadě zemí ze starého Sovětského svazu.

Proč je americký dolar měnou volby?

Stabilita je jedním z hlavních faktorů, který vysvětluje, proč řada zemí přijala americký dolar jako oficiální měnu. Americký dolar nebyl nikdy znehodnocen a jeho bankovky nebyly nikdy znehodnoceny. Pro země, které jsou příliš dobře obeznámeny s krachy lender, devalvací a inflací, přináší stabilita amerického dolaru jistou míru klidu. Obchodování je jednodušší, když se používá stabilní měna.

Neoficiální dollarizace může být v některých zemích tak rozšířená, že v oběhu je více americké měny než místní měna. Jakmile k tomu dojde, může být obtížné to zvrátit. Je ironií, že samotná stabilita, kterou dollarizace přináší, může být professional místní vlády kletbou, protože ztrácejí moc kontrolovat inflaci a fiskální politiku. Pro mnohé je však kletba pro vládu požehnáním pro ostatní.

V dokumentu „Substitution of Currency – Neoficial Dollarization and Estimates of International Currency Holded Abroad“ odhadují Feige, Faulend, Sonje a Sosic, že ​​40% až 60% stávajících amerických dolarů cirkuluje mimo Usa. Tento odhad je podporován opatřeními federálních agentur Usa, které vytvořily plakáty a brožury ve 24 jazycích, aby zdůraznily nový vzhled a prvky proti padělání aktualizovaných zákonů vyrobených v letech 2003 až 2006.

Peníze jsou cenné pouze tehdy, jsou-li přijatelné. Americký dolar proto není bez problémů. Například 100 $ účty mají pověst zranitelnosti vůči padělání. Ve výsledku mají také tendenci být těmi, které jsou po celém světě nejvíce odmítány nebo zlevňovány. Dávno pryč jsou dny, kdy oběžníky v hodnotě 500, 1 000, 5 000 a dokonce 10 000 $ kolovaly, protože praní peněz milují velké účty. To také představuje konečnou přitažlivost amerického dolaru: anonymitu. I když je americký dolar přijímán po celém světě, nemusí být nutně dobře sledován po celém světě.

Jak se všechny ty dolary dostanou do zámoří?

Za účelem lepšího zvládnutí toho, kolik amerických dolarů je mimo United states of america, sleduje celní služba United states of america informace o přeshraničních tocích prostřednictvím svých zpráv o měně a měnových nástrojích (CMIR). Je to nejdůležitější zdroj informací o pohybu amerických dolarů. Velké finanční instituce se specializují na přepravu velkých velkoobchodních hromadných zásilek amerických dolarů. Odesílatel musí na CMIR zaznamenat velikost, původ a místo určení zásilky.

Opačný případ nastane, když jsou americké dolary posílány zpět stejným zprostředkovatelem. Přeshraniční toky také znamenají maloobchodní zásilky v částkách větších než 10 000 $. Tuto oblast tvoří maloobchodníci s měnami, společnosti a jednotlivci fyzicky přepravující měnu. Poslední kategorií jsou jednotlivci (tj. Cestující), kteří nedosahují hranice 10 000 $ professional registraci, protože jejich zásilky nevyžadují hlášení CMIR. Při příštím vstupu nebo opuštění United states zkontrolujte tento formulář v celním formuláři.

Sečteno a podtrženo

Tento článek měl pomoci odhalit tajemství neoficiální dollarizace. Je to téma, které opakovaně přichází s mezinárodními cestujícími a obchodníky. Stabilita, přijatelnost a anonymita jsou všechny důvody, proč se americký dolar stal světovou měnou volby. Navzdory své popularitě se však americkým dolarem příliš nezamilujte, protože žádná měna si navždy nezachovala titul „měna volby“.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: