Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Největší státní ropné společnosti na světě

AkciePrůvodce.cz > Komodity  > Investice do ropy  > Největší státní ropné společnosti na světě

Největší státní ropné společnosti na světě

Vládou ovládané společnosti dominují mezi největšími světovými producenty energie. Ve skutečnosti jsou na základě tržeb za rok 2017 třemi největšími společnostmi vyrábějícími energii státní podniky ovládané národními vládami.

Mnoho z největších státních ropných společností působí na Středním východě, v regionu, který je dlouho synonymem státní kontroly energetických zdrojů. Další státní ropní giganti jsou v Rusku a Číně, stejně jako v Latinské Americe a Africe.

Saúdské Aramco

Saúdská arabská ropná společnost, známá také jako Saudi Aramco, je největší ropnou společností na světě, která v loňském roce vydělala 455,5 miliard dolarů. V roce 2017 vyprodukovalo 10,2 milionu barelů ropy denně. Saudi Aramco je kontrolováno saudskoarabským ministerstvem professional ropu a nerostné zdroje a Nejvyšší radou professional ropu a minerály.

Rosněfť

Rosněfť je největší ruská integrovaná ropná a plynárenská společnost, která v roce 2017 dosáhla tržeb ve výši 91,7 miliard USD. K září 2018 vyprodukovala 11,35 milionu barelů ropy denně. Většina produkce ropy se odehrává v Rusku, ale společnost má také pokračující průzkumné a těžební aktivity ve Spojených státech, Kanadě, Vietnamu, Norsku a Brazílii. Před svou počáteční veřejnou nabídkou (IPO) v roce 2006 vlastnila všechny akcie Rosněftu ruská vláda prostřednictvím holdingové společnosti JSC Rosneftegaz a od roku 2018 si vláda udržuje kontrolu nad 50% akcií společnosti.

Národní íránská ropná společnost

Národní íránská ropná společnost je odpovědná za všechny předcházející operace v ropném a zemním plynu a všechny následné činnosti v ropném sektoru v Íránu. Společnost je stoprocentně vlastněna státem a působí pod vedením nejvyšší íránské rady pro vedení. Má kapacitu na produkci 4 milionů barelů ropy denně. Je vidět depresivní produkci způsobenou především mezinárodními ekonomickými sankcemi souvisejícími s íránským programem jaderných zbraní.

China Countrywide Petroleum Corporation

China Nationwide Petroleum Company (CNPC) je státní ropná a plynárenská společnost působící po celém světě. Od července 2018 společnost vyráběla 1,9 milionu barelů ropy denně, což v loňském roce přineslo tržby 428,6 milionu dolarů. Velká část ropných operací CNPC je organizována pod její dceřinou společností PetroChina.

Kuwait Petroleum Corporation

Státní Kuwait Petroleum Company (KPC) je odpovědná za provádění kuvajtské ropné politiky stanovené ministerstvem ropy a Nejvyšší radou pro ropu. KPC a její síť dceřiných společností kontrolují veškeré ropné operace na předcházejících a následných trzích v zemi. Společnost dosáhla v roce 2017 tržeb ve výši 252 miliard USD. Její produkce k lednu 2018 dosahuje zhruba 3,15 milionu barelů ropy denně.

Petroleos de Venezuela

Společnost Petróleos de Venezuela SA (PDVSA) ovládla těžbu ropy a zemního plynu ve Venezuele od znárodnění průmyslu v roce 1976. Ovládá některé z největších prokázaných zásob ropy na světě. V roce 2016 společnost vyráběla přibližně 2,5 milionu barelů denně. Více než tucet mezinárodních ropných a plynárenských společností udržuje průzkumné a těžební operace ve Venezuele na základě investičních dohod s PDVSA.

Nigerian Nationwide Petroleum Company

Nigerian National Petroleum Company (NNPC) je největším provozovatelem ropy v Africe a v roce 2017 vykázala produkci asi 2, milionu barelů denně. Státní společnost a její dceřiné společnosti regulují nigerijský ropný a plynárenský průmysl a dohlížejí na těžařský a plynárenský provoz rozvoj. Mezinárodní ropné společnosti spolupracují s NNPC na základě dohod o společném podnikání a smluv o sdílení výroby.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web