Nejlepší knihy o investování, investiční knihy pro začínající investory seznam
Je nezbytné, aby čerstvě dospělí a profesionálové začali investovat brzy. Jedním z hlavních důvodů je síla složeného úročení (“Compounding interest”). Držením dlouhodobých investic si člověk může dovolit, aby jeho aktiva generovala více výnosů. Investice jen o pár let dříve by se mohla promítnout do desítek tisíc, ne-li stovek tisíc dodatečných finančních prostředků pro vaše úspory. Přestože je důležité investovat brzy, je také důležité investovat moudře. Tyto klasické investiční knihy může mladým investorům poskytnout nepostradatelné obchodní a finanční informace.
- Níže jsme udělali seznam a shrnuli známé knihy o investování
- Kiyosaki obhajuje investice, které investorovi vytvářejí pravidelné peněžní toky a zároveň poskytují vyšší hodnotu z hlediska hodnoty vlastního kapitálu.
- Warren Buffett sdílí své názory na řadu témat souvisejících s korporátní Amerikou a akcionáři.
- Peter Lynch je jedním z nejúspěšnějších investorů na akciových trzích a manažerů hedgeových fondů minulého století.
- Graham se ponoří do historie akciového trhu a informuje čtenáře o provádění fundamentální analýzy akcií.
- „Think and Grow Rich“ bylo napsáno během velké hospodářské krize a od té doby prodalo více než 100 milionů kopií po celém světě.
U každé knihy je uveden odkaz na hodnocení knihy na webu Goodreads, odkaz na zakoupení knihy většinou v Angličtině na Amazon.com a odkaz na stažení knihy na Kindle.

"The Intelligent Investor" (1949) neboli Inteligentní investor, autor Benjamin Graham
Tato kniha byla napsána v roce 1949 a Warren Buffett ji označil za nejlepší knihu o investování, která kdy byla kdy napsána. Benjamin Graham je považován za „otce hodnotového investování“ (“value investing“). Toto paradigma obhajuje nákup akcií, které se zdají být podceněny vzhledem k jejich vlastní fundamentální hodnotě, která je určena základní investiční analýzou.
Graham se ponoří do historie akciového trhu a informuje čtenáře jak na fundamentální analýzy akcií. Diskutuje různé způsoby správy vašeho portfolia, včetně pozitivního a defenzivního přístupu. Poté porovnává akcie několika společností, aby ukázal své názory v praxi.

"Beating the Street" (1993), autor Peter Lynch
Peter Lynch je jedním z nejúspěšnějších investorů na akciových trzích a správců hedgeových fondů minulého století. V polovině šedesátých let začal jako stážista ve společnosti Fidelity Investments. Téměř o 11 let později byl pověřen správou Magellan fondu, který měl v té době téměř 18 milionů dolarů aktiv. Do roku 1990 se fond rozrostl na neuvěřitelných 14 miliard dolarů aktiv. Během této doby se fond honosil průměrnou návratností více než 29,2% ročně.
„Beating The Street“ umožňuje čtenáři nahlédnout do Lynchových myšlenkových pochodů a procesů, pokud jde o rozhodování, zda koupit nebo prodat akcie. Lynch věří, že individuální investor by mohl lépe využít tržních příležitostí než Wall Street, a vybízí investory, aby investovali do investic, které znají a o kterých něco vědí.

"Think and Grow Rich" (1937) neboli Myšlením k bohatství, autor Napoleon Hill
„Think and Grow Rich“ bylo napsáno během Velké hospodářské krize a od té doby prodalo více než 100 milionů kopií po celém světě. Hill provedl rozsáhlý výzkum založený na jeho kontaktech s bohatými jednotlivci během jeho celého života. Na návrh Andrewa Carnegieho Hill zveřejnil na základě svého pozorování a výzkumu 13 principů úspěchu a osobního úspěchu (“13 principles for success and personal achievement”).
Patří mezi ně touha, víra, specializované znalosti, organizované plánování, vytrvalost a „šestý smysl“. Hill také věřil v brainstorming s podobně smýšlejícími lidmi, jejichž úsilí může vytvořit mnoho synergií.
Knihy o investování se často psychologií zabývají. Tato kniha přináší cenné poznatky o psychologii úspěchu a hojnosti a měla by být považována za naprostý základ s ohledem na to, jaký důraz současná společnost dává na šokovou zábavu a negativní zprávy.
Nejlepší investoři se neobjevili přes noc, ale místo toho zdokonalovali své dovednosti skrze roky myšlení, výzkum a praxi.

"Rich Dad Poor Dad" (1997) neboli Bohatý táta, chudý táta, autor Robert Kiyosaki
Tato klasika je nutností pro mladé investory. Kiyosaki zastává názor, že nižší a střední třída pracuje za peníze, ale bohatí pracují aby se učili. Zdůrazňuje důležitost finanční gramotnosti a představuje finanční nezávislost jako konečný cíl, kdy se člověk dostane z “krysího závodu” korporátního života.
Autor poukazuje na to, že zatímco účetnictví je důležité se naučit, může být zároveň poměrně zavádějící. Banky označují dům jako aktivum, ale vzhledem k požadovaným platbám k jeho udržení to může být z hlediska peněžních toků (odcházející platby a pouze představující náklady) spíše závazek. Skutečná aktiva přidávají do peněženky peněžní toky (přicházející platby).
Kiyosaki obhajuje investice, které investorovi vytvářejí pravidelné peněžní toky (pasivní příjem) a zároveň poskytují vyšší hodnotu z hlediska hodnoty vlastního kapitálu. Investice do nemovitostí a akcie, které poskytují dividendy, jsou vnímány příznivě. Autor radí, že americký vzdělávací systém je navržen tak, aby udržel lidi tvrdě pracující po zbytek života a že školní systém neučí vytvářet majetek tak, aby už nemuseli po zbytek života pracovat. Kiyosaki také zdůrazňuje význam daňového plánování.

"The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America" (1997), autor Warren Buffet
Ve svých esejích Warren Buffett, všeobecně považovaný za nejúspěšnějšího investora moderní historie, sdílí názory na různá témata týkající se korporátní Ameriky a akcionářů. Tři mladí investoři mohou nahlédnout do vedením společnosti a jejími akcionáři jakož a myšlenkových procesů spojených se zvyšováním hodnoty společnosti (“enterprise value”).
Buffetovy eseje zahrnují diskuse o správě a řízení společností (“Corporate governance”), financích, investicích, alternativách k kmenovým akciím (“common stock”), fúzím a akvizicím, účetnictví a oceňování, účetní politice a daňovým záležitostech. Buffett nastiňuje své základní obchodní principy a jako správce společnosti Berkshire Hathaway Inc. (BRK-A) informuje akcionáře společnosti, že jejich společné zájmy jsou sladěny. Stojí si za filozofií přijimání talentovaných manažerů, jejich umístění do portfoliových společností a ponechání jim kompletní svobody. Obhajuje nákup akcií podniků v době, kdy se tyto akcie obchodují se slevou a pod jejich fundamentální hodnotou, ale nesouhlasí s určitými investičními trendy.

Dopisy akcionářům Berkshire Hathaway (Warren Buffet)
Dopisy akcionářů Berkshire Hathaway je možné jednak koupit v knižní podobě (z období mezi lety 1965 a 2019), anebo se dají získat také z oficiální stránky Berskhire Hathaway (dostupné jsou dopisy mezi lety 1977 a 2019). Jednoznačně se nenechte odradit jejich vizuální podobou – je z nich dost patrná Buffetova snaha šetřit, na čem se dá, a také jeho nezájem o informační technologie. Jak ale pochopíte z obsahu listů, Warren Buffet si podobní design prostě může dovolit. Listy jsou velmi vhodnou ukázkou správného použití principů uvedených v předchozích knihách. Možnost podrobně sledovat myšlení tohoto génia je unikátní (málokteří podobně úspěšní finančníci podrobně popsali svou cestu k vysokým zhodnocením a zveřejnili ji).
A jaké knihy o investování čtete vy?
Toto jsou známe knihy o investování, samozřejmě seznam je neúplný. Jaké investiční knihy jste četli vy a které vám daly nejvíce? Pošlete nám názor nebo nechte komentář níže.