Nejlepší ETF na kávu (JO, CAFE)

Káva je u obchodníků s komoditami téměř stejně oblíbená jako u ospalých lidí hned ráno. Káva je zdaleka nejprodávanější ze skupiny „snídaňových komodit“, která se skládá z kávy, cukru, kakaa a pomerančového džusu. Je to také nejaktivněji obchodovaná zemědělská plodina mezi tropickými komoditami.

United states jsou největším spotřebitelem kávy s téměř půl miliardou šálků denně, ale Kanada, Mexiko a Evropa nejsou pozadu. Prvním výrobcem kávy je Brazílie, která představuje téměř 60% z celosvětové produkce kávy. Z tohoto důvodu jsou ceny kávy, které jsou sezónně notoricky kolísavé, výrazně ovlivněny počasím v Brazílii a v menší míře relativní hodnotou brazilské měny, skutečnou. Měsíční období v roce 2014 zaznamenalo růst cen futures na kávu a poté pokles o přibližně 20%.

Zeměmi vyrábějícími kávu číslo dvě a tři jsou Vietnam a Kolumbie. Vietnam vyrábí především odrůdu kávy robusta, která má vyšší hladinu kofeinu než populárnější odrůda arabica vyráběná v Brazílii, Kolumbii a dalších významných zemích produkujících kávu, jako je Etiopie.

Celosvětová nabídka a poptávka jsou hlavními hnacími silami cen kávy. Poptávka po kávě od roku 2000 mírně roste, je relativně stabilní, i když na ni může mít vliv míra diskrečního příjmu spotřebitelů. Nabídka nebo vnímaná budoucí nabídka kávy se může a rok od roku velmi liší. Podobným způsobem jako faktory, které ovlivňují pomerančový džus, dobré počasí a nárazníkové plodiny obvykle způsobují pokles cen, zatímco sucho nebo jiné přírodní katastrofy, které ohrožují světové kávové plodiny, obvykle způsobí prudký nárůst cen. Není neobvyklé vidět, že futures na kávu zdvojnásobí cenu nebo v průběhu jednoho roku poklesnou o polovinu.

Pro investory z Usa a další investory, které přímo sledují výkonnost trhu s kávou, jsou k dispozici dva fondy obchodované na burze neboli ETF: iPath Dow Jones-UBS Espresso Subindex Whole Return ETN (JO) a iPath Pure Beta Espresso ETN ( KAVÁRNA).

Káva iPath Dow Jones-UBS ETN

IPath Dow Jones-UBS Coffee Subindex Overall Return ETN nabízí potenciální výnosy dostupné prostřednictvím nevyužité investice ETF do futures kontraktů na kávu. Má odrážet výkonnost indexu Dow Jones Espresso Index tím, že uzavírá kontrakty futures na kávu v nejbližším měsíci. Fond rovněž zahrnuje úrokovou sazbu získanou z hotovostního kolaterálu investovaného do amerických pokladničních poukázek (státních pokladničních poukázek).

Poměr výdajů fondu je ,75%. Jelikož podíly fondu jsou spíše futures než akcie, neexistuje dividendový výnos. JO je největší a nejlikvidnější kávová ETF s celkovými aktivy přes 100 milionů dolarů.

Káva iPath Pure Beta ETN

Káva iPath Pure Beta Coffee ETN, která má odrážet výkonnost indexu celkové návratnosti Barclays Cash Espresso Pure Beta, se liší od iPath Dow Jones-UBS Coffee Subindex ETN především investiční strategií. Oba usilují o zisk prostřednictvím investic do kontraktů futures na kávu, ale zatímco fond JO udržuje investice v předním obchodovacím měsíci professional kávové futures, strategie použitá u Pure Beta Coffee ETN se neřídí žádným standardizovaným postupem při přechodu z jednoho obchodního měsíce na druhý. Výběr obchodních měsíců je na uvážení správce fondu, který se může rozhodnout investovat do několika různých obchodních měsíců ve snaze vyhnout se negativním účinkům contanga a zisku z běžného zpětného působení cen futures.

Tento fond má také poměr výdajů ,75%. S pouhými 5 miliony dolarů v aktivech a odpovídajícím nižším průměrným denním objemem obchodování nabízí fond Pure Beta méně likvidity než JO. Oba tyto fondy jsou směnky obchodované směnkami vydanými Barclays Bank. Každý fond může oslovit investory, kteří chtějí využívat ETF ke spekulacím o cenách futures na kávu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.