Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Nejhorší výkon ETF roku 2018

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Investování do ETF  > Nejhorší výkon ETF roku 2018

Nejhorší výkon ETF roku 2018

Přestože trhy byly po většinu roku 2018 silné, v prosinci skončil příšerný výkon, což americké akcie za celý rok stáhlo do červených čísel. S&P 500 ve skutečnosti nakonec za rok ztratil 4,4%, což znamenalo jeho nejvýznamnější jednoroční ztrátu od finanční krize v roce 2008. Existovala řada průmyslových odvětví a jednotlivých jmen, kterým se dařilo, a to i přes obecnou nepokoje na trhu. Většina jmen však padla obecně a rok skončil zklamáním.

Vzhledem k výše uvedenému není překvapením, že mnoho indexů pro sledování fondů obchodovaných na burze, které se skládají převážně z amerických cenných papírů, také pro rok 2018 selhalo. Samostatně jsme se podívali na sektorově specifické fondy, abychom zjistili, kterým ETF se podařilo získat nejvyšší známky rok. Celkově však byla situace poměrně ponurá: většina ETF vykázala v loňském roce celkové ztráty, i když malý počet z nich byl schopen vykázat zisky nebo vyrovnat.

Níže se podíváme na ty ETF, které v roce 2018 patřily k nejhorším. Mnoho z nejhorších fondů jsou pákové nebo inverzní ETF spojené se zemním plynem, ropou a dalšími průmyslovými odvětvími, která byla loni silně zasažena. Tyto fondy mohly být špatně spravovány, obecně neschopné držet krok, protože trh dramaticky poklesl v posledních několika týdnech roku, nebo snad jen bohužel smůlu. V každém případě je porovnáme s S&P 500 jako měřítko.

1. ProShares Short VIX Krátkodobé futures ETF (SVXY)

Výkon v roce 2018: -91,75% (SVXY) vs. -4,4% (benchmark)

2. Denní 3násobné akcie Bull související se zemním plynem Direxion (GASL)

Výkon v roce 2018: -79,80% (GASL) vs. -4,4% (benchmark)

3. VelocityShares 3X inverzní zemní plyn ETN (DGAZ)

Výkon v roce 2018: -78,49% (DGAZ) vs. -4,4% (referenční hodnota)

4. Direxion Daily S&P Oil & Gas Exp. & Prod. Bull 3X Shares (GUSH)

Výkon v roce 2018: -74,28% (GUSH) vs. -4,4% (benchmark)

5. Direxion Daily Homebuilders & Supplies Bull 3X Shares (NAIL)

Výkon v roce 2018: -73,96% (NAIL) vs. -4,4% (benchmark

ProShares Short VIX Krátkodobé futures ETF

ProShares Short VIX Short-Term Futures ETF (SVXY) byl v roce 2018 celkově nejhorší mezi ETF. Tento fond nabízí inverzní expozici vůči indexu budoucích pozic VIX. Vážený průměr splatnosti futures je 1 měsíc. SVXY tohoto cíle dosahuje tím, že poskytuje denně -0,5násobnou expozici vůči indexu krátkodobých futures S&P 500 VIX jako náhrada za sledování samotného indexu VIX, což není možné. Přestože SVXY v roce 2018 celkově poklesl o téměř 92%, je pravděpodobné, že tyto ztráty utrpělo jen málo investorů, pokud vůbec. Tento produkt je určen pro krátkodobé použití jako nástroj taktického obchodování, což znamená, že většina investorů bude držet SVXY po velmi krátkou dobu.

SVXY byl spuštěn v říjnu 2011 a má vysoký poměr nákladů 1,38%. Fond má spravovaná aktiva ve výši 378,3 milionů USD.

Direxion Daily Bull 3X akcie spojené se zemním plynem

Se ztrátami téměř 80% celkově pro rok 2018 si Direxion Daily Natural Gas Related Bull 3X Shares ETF (GASL) vydělává druhé místo na našem seznamu nejhorších výsledků za rok. Tento fond nabízí 3x denně expozici vůči indexu společností se vztahem k zemnímu plynu se stejnou váhou. Jedná se o index ISE-Revere Natural Gas Index. Stejně jako ostatní produkty využívající pákový efekt není GASL navržen tak, aby byl dlouhodobě držen, protože má tendenci chybět svůj cílový výkon, pokud je držen déle než jeho denní interval resetování.

GASL byl spuštěn v červenci 2010. Má poměr nákladů 1,06% a v současné době má základnu aktiv 37,54 milionu USD.

VelocityShares 3X inverzní zemní plyn ETN

Třetí nejhorší ETF roku 2018 byl zaměřen také na zemní plyn. VelocityShares 3X inverzní zemní plyn ETN (DGAZ) poskytuje denně -3x expozici indexu nadměrného návratu zemního plynu S&P GSCI. Stejně jako GASL si klade za cíl poskytovat tyto výnosy pouze za jednodenní období. Je tedy nepravděpodobné, že by investoři celý rok drželi DGAZ. Pokud by to však udělali, viděli by za toto období ztráty asi 78,5%.

DGAZ byl spuštěn v únoru 2012 a má významný poměr nákladů 1,65%. Spravuje aktiva v hodnotě přibližně 281,67 milionů USD.

Direxion Daily S&P Oil & Gas Exp. & Prod. Bull 3X Shares

Direxion Daily S&P Oil & Gas Exp. & Prod. Bull 3X Shares ETF (GUSH) loni poklesl o téměř 74,3%. Tento fond nabízí třikrát denně využívanou expozici indexu S&P Oil & Gas Exploration & Production Select Industry Index. GUSH váží svůj index stejně, aby se zabránilo koncentraci v malém počtu významně velkých společností.

GUSH byl spuštěn v květnu 2015 a má poměr nákladů 1,15%. Od tohoto psaní má fond spravovaná aktiva ve výši 259,91 USD.

Direxion Daily Homebuilders & Supplies Bull 3X Shares

Třetí ETF od Direxion završuje náš seznam nejhorších výsledků za rok 2018. Emitentův fond denních domů a akcie Bull 3X Shares Fund (NAIL) vykázal ztráty těsně pod 74%. Stejně jako ostatní fondy Direxion na tomto seznamu nabízí NAIL 3x pákovou expozici vůči svému podkladovému indexu – v tomto případě indexu Dow Jones US Select Home Construction.

NAIL byl spuštěn v srpnu 2015 a má poměr nákladů 1,12%. Ve své základně aktiv má přibližně 30,38 milionu dolarů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: