Náklady na pohár

Káva: Spousta z nás přísahá na naši každodenní kofeinovou opravu. Káva musí být jednou z nejlevnějších návykových látek na světě a jako reward vám nedává rakovinu. V potravinářském košíku v New Yorku můžete získat pohár o objemu 8 uncí za dolar nebo méně.

To se však může změnit, protože některé dlouhodobé stylish pravděpodobně zvýší cenu pro spotřebitele. Kolik někdo odhaduje, protože to závisí na několika faktorech, z nichž pouze pěstitelé mohou kontrolovat.

Jak funguje trh s kávou

V zemích produkujících kávu, jako je Brazílie (největší), Kolumbie nebo Indonésie, se fazole pěstují na horských plantážích. Káva je balena do sáčků o hmotnosti 60 kilogramů a předána někomu, kdo ji přepraví do přístavů. V tomto okamžiku je káva nazelenalá fazole.

Káva je odvezena do přístavů a ​​přepravena do spotřebitelské země. Největším spotřebitelem jsou United states of america, přičemž Evropa je na druhém místě, ale to je EU brána jako blok. Usa jsou jedničkou mezi jednotlivými zeměmi a v roce 2013 dovážely přibližně 27 milionů tašek.

Poté jsou kávová zrna pražena. Pražírny nakupují objemovou kávu a pečou s okrajem, aby ji mohli dále prodat společnostem, které ji distribuují – což by mohlo znamenat velké oblečení, jako je Smucker’s, která vlastní značku Folgers, nebo velké koncové uživatele, jako je Starbucks (SBUX).

Marže pražicích společností jsou docela flexibilní, ale ne nekonečně. To znamená, že marže tam poskytuje polštář professional ty z nás, kteří nakupují kávu v maloobchodě.

Dan Cox, majitel a prezident poradenské firmy Espresso Enterprises, poznamenal, že pekáče někdy kupují kávu za určitou cenu po několik měsíců, ale ne příliš dlouho v případě, že cena poklesne. Důležitá position je také professional „prostředníky“, kteří vyvážejí kávu z farmy do země, kam jde. „Přímý nákup je podvod,“ řekl. „Existuje tolik rizika. Musíte se například ujistit, že káva je stejný produkt, za který jste zaplatili.“

To je part, kterou hrají dovozci a přepravci. Cox řekl, že když kupoval kávu pro velký řetězec, mohl by jít na farmu a dohodnout se na ceně za určitou částku, ale šel by do jiné společnosti, která by se ujistila, že je produkt v pořádku, a dopravil ho do přístavu.

Rozpis ceny

Cox dal následující rozpis na librový sáček prémiové kávy, který se prodává za 15 $ za libru (což je zhruba cena za libru celozrnné kávy Equal Trade na Amazon.com).

Maloobchodní prodejna podle jeho slov bere přibližně 4 dolary. Pražírna, která „vaří“ kávu, když dorazí do United states of america, si vybírá asi 2 $. Přeprava pražených zrn stojí asi 1,50 USD. Mezitím se při pražení ztrácí asi 15-20% hmotnosti kávy, protože se ze zelených zrn odstraňuje vlhkost. Starbucks nebo Peet’s, kteří používají tmavou pečeně, ztratí 20–22%, zatímco hromadní uživatelé, jako je Kraft Food items Group (KRFT), ztratí méně, přibližně 15%. To však přidává na ceně přibližně 2,50 USD. Další 1 $ jde na to, aby se káva dostala z možná vzdálené farmy do bodu, kde se vyváží, a lze k tomu přidat 4 $ za libru za surová zrna. Hlavní řetězec, jako je Starbucks, může v průměru platit asi 2–3 USD za libru, uvedl Cox.

U nespecializovaných káv, které se dodávají v plechovkách a nádobách na volně ložené látky, je situace mírně odlišná. Jedná se obvykle o směsi dvou druhů kávy, coffea arabica, která vyrábí většinu kvalitnějších nápojů, a coffea robusta, která dělá méně chutnou kávu. 10 se přidá, aby se Arabica získala excess objem. Cox poznamenal, že cena se nebude pohybovat o více než několik centů najednou a zvýšení cen o 1 $ by znamenalo celosvětový nedostatek kávy. Tyto značky mají tendenci být prodávány s menšími maržemi a loajalita zákazníků není zdaleka tak silná.

Proto se tento měsíc (červen) jednalo o velkou novinku, když společnosti Kraft Meals, Smucker’s a Starbucks uvedly, že zvýší cenu kávy. Professional typickou plechovku Maxwell Residence, kterou vlastní Kraft, to nebude znamenat mnohem víc než pár centů. Starbucks však uvedl, že některé ceny nápojů vzrostou až o 40 centů.

Řidičem je sucho v Brazílii a plísňové onemocnění ve Střední Americe. Brazílie je největším samostatným producentem kávy pro masový trh, zatímco jiné národy ji vyrábějí pro řetězce kaváren, jako je Starbucks.

Nabídka a poptávka

Ceny kávy také téměř úplně závisí na nabídce, nikoli na poptávce. Poptávka má tendenci být relativně nepružná a roste lineárně, říká Tom Copple, ekonom z Mezinárodní organizace pro kávu. Jedinou výjimkou je Německo, ale Němci jsou ve srovnání s United states relativně malým spotřebitelem, bez ohledu na slávu jejich kaváren. (Ve skutečnosti, zatímco řada evropských národů porazila United states v kávě konzumované na obyvatele, Usa jsou zdaleka největším jednotným trhem.)

Je možné, že noví producenti drasticky ovlivní cenu kávy. Cox uvedl, že když Vietnam začal vyrábět kávu v polovině 90. let, země neměla vůbec žádnou tradici pěstování kávy – nyní je však významným producentem s přibližně 20 procenty světového trhu. Vietnam byl jedním z faktorů poklesu ceny kávy na počátku dvacátých enable natolik, aby vytlačil mnoho latinskoamerických producentů z podnikání. Nárůst velikosti trhu se speciálními kávami tento craze zvrátil a od té doby se Latinská Amerika vrátila na přední místo.

Cena na trhu futures na kávu nemusí vždy úzce souviset s tím, co pražitelé zaplatí, nebo s tím, jaká je prodejní cena na farmě. Důvodem je, že cena futures je sázkou na budoucí nabídku a poptávku po kávě, a tedy sázkou na cenu, kterou může pěstitel požadovat. Ceny v reálném světě mají tendenci zaostávat za tím, co ukazuje futures trh, což znamená, že i když je káva jako komodita velmi volatilní obchodní položka, cena v obchodě nebo v kavárně zůstává relativně stabilní.

I když by se mohlo zdát, že hlavní uživatel, jako je Starbucks, může ovlivnit cenu, ukázalo se, že tomu tak není. Politika společnosti Starbucks by mohla ovlivnit jednotlivou farmu nebo skupinu farem, ale žádný spotřebitel kávy není dostatečně velký na to, aby posunul jehlu v cenách komodit.

Z dlouhodobého hlediska je zde znepokojivější craze: změna klimatu. Káva má určitou flexibilitu v tom, kde může růst, ale není to tak nekonečné. Velkým problémem je ztráta půdy, na které lze pěstovat kávu, jak teploty stoupají a mění se vzorce srážek. Mnoho afrických zemí již nemusí být schopno vyrábět kávu vůbec. Produkce by se mohla přesunout na jih, ale zdaleka není jasné, zda bude rostlině vyhovovat teplota, srážky a chemie půdy.

A to vše by mohlo výrazně zvýšit cenu vašeho denního šálku joe. Za předpokladu lineárního vztahu mezi nabídkou a cenou by ztráta poloviny dostupné plochy professional pěstování kávy znamenala, že by se 3 $ latte ve Starbucks zdvojnásobilo.

Ale zatím se to nestalo a pracuje se na vylepšení kávovníku a vytvoření odrůd, které mohou růst v širším klimatickém rozmezí.

Závěr

Pro investory zůstane káva divokou jízdou. Mezitím existuje každá možnost, že snahy o zlepšení kávových rostlin rozšíří oblast, kde lze kávu pěstovat, i když změna klimatu vyvíjí tlak na tradiční regiony. Jelikož se jedná o nejistý proces, je pravděpodobné, že ceny kávy dlouhodobě porostou, při pomalém spalování si spotřebitelé pravděpodobně nevšimnou, protože to bude trvat roky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování