Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Může se decentralizovaný internet založený na blockchainu stát realitou?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Blockchain  > Může se decentralizovaný internet založený na blockchainu stát realitou?

Může se decentralizovaný internet založený na blockchainu stát realitou?

Vzhledem k tomu, že se net stává současnou nutností, v rozsahu, v jakém se nyní nazývá základní lidské právo, roste tlak na jeho osvobození od dohledu regulačních orgánů, od spárů několika velkých společností a od neetické praktiky sledování, zaznamenávání, prodeje a zneužití osobních údajů uživatelů. (Viz také Major 10 světových internetových společností.)

Tyto výzvy otevřely dveře novému konceptu – decentralizované verzi internetu, který je založen a provozován na blockchainové síti typu open up-source. Tento článek se zabývá potenciálními nabídkami v tomto prostoru a překážkami, kterým může čelit, než se stane realitou hlavního proudu.

Výhody decentralizovaného internetu

World-wide-web je neustále pod dohledem a regulací a je plně nebo částečně řízen vládou, ústředním orgánem nebo několika velkými korporátními hráči. Myšlenka internetu založeného na blockchainu může tento problém vyřešit tím, že umožní decentralizovanou samosprávnou komunitu.

Základním principem decentralizovaného internetu je, že členové komunity budou vlastnit a provozovat prostředky professional zpřístupnění internetu pro celou komunitu. To si klade za cíl odebrat kontrolu z rukou vybraných vládních nebo podnikových orgánů a podporuje koncept neutrality sítě. (Viz také: Co byste měli vědět o neutralitě sítě.)

Tato forma internetu také zajistí bezpečnost dat. Chcete-li dnes sdílet obrázek se skupinou přátel, musíte jej například nahrát na Facebook nebo Twitter. Chcete-li chatovat s členem rodiny, musíte použít aplikaci, jako je WhatsApp, která ukládá vše na svých serverech.

Nová nabídka internetu založeného na blockchainu s názvem Blockstack umožní uživateli plně ovládat details (text, obrázky, videa) a spouštět aplikace lokálně. Představte si, že nemusíte tato information nahrávat na externí weby, jako je Facebook, nebo na servery aplikací, jako je WhatsApp, a přesto je můžete sdílet s přáteli. Všechny aplikace lze bezproblémově používat bez nahrávání jakéhokoli osobního obsahu.

Další velkou výhodou decentralizovaného internetu je výrazné snížení nákladů.

Podle článku HuffPost utratili Američané během 25 let od roku 1992 do roku 2014 neuvěřitelných 400 miliard dolarů za internetové služby. To představuje průměrnou cenu 5 000 $ na domácnost. Náklady na provoz a poskytování internetu v zásadě nesou běžní uživatelé, zatímco zisky kapesuje několik velkých a malých korporací. Sociální náklady, soukromé zisky!

Decentralizovaný online se pokouší vyřešit tento problém vysokých nákladů. Pomocí blockchainové sítě s otevřeným zdrojovým kódem může výrazně snížit náklady. (Další informace najdete v článku Jak profitují internetové společnosti, pokud poskytují své služby zdarma?)

Členové komunity budou sdílet náklady a budou mít také příležitost těžit z poskytování těchto služeb.

Takový decentralizovaný web bude výrazně levný a bude přístupný všem. Kdokoli ji může použít, kdokoli ji může poskytnout a kdokoli může těžit z nabídky internetových služeb. Místo placení velkého ISP může člen zaplatit výrazně nižší náklady jinému členovi komunity.

Problémy s blockchainovým internetem

Ačkoli koncept vypadá proveditelně a slibně, existuje několik výzev. Největším problémem decentralizovaného internetu založeného na blockchainu bude shromáždění komunity na jediné platformě.

Pokud jedna internetová nabídka založená na blockchainu, jako je Blockstack, přiláká několik milionů uživatelů, brzy bude podobných blockchainových nabídek více. Uživatel může být poté zkažen na výběr, ale tato konkurence také povede k segregaci uživatelů.

Co když můj přítel používá stránky podobné Facebooku na Blockstacku, ale já používám podobné stránky na jiné internetové platformě Andrena založené na blockchainu? Budeme s přítelem nadále přecházet z jednoho blockchainu na druhý, abychom zůstali připojeni, nebo musíme udržovat více účtů na různých webech na různých platformách? Může mnoho takových internetových verzí zůstat připojených, přesto důvěryhodných a anonymních?

Zadruhé, zneužití v důsledku anonymity je hlavním problémem ve světě blockchainu, který zahrnuje používání kryptoměn k nezákonným účelům, jako je prodej nelegálních drog. Jak bude decentralizovaný world wide web kontrolovat takové nezákonné činnosti, nebo zabrání tomu, aby někdo anonymně použil aplikaci pro zasílání zpráv v síti k páchání nebezpečného podvodu?

Za třetí, blockchain pracuje na příspěvku účastnických uzlů, které ho udržují agilní a funkční. Pokud peněžní odměny nejsou pro přispívající členy komunity dostatečně atraktivní, účastníci se brzy vzdálí. Zvýšení odměn pro tyto poskytovatele může vést ke zvýšení cen professional koncové uživatele. K zajištění životaschopnosti decentralizovaného internetu založeného na blockchainu bude zapotřebí jemné vyvážení.

Závěr

Zatímco koncept decentralizovaného internetu založeného na blockchainu získává u některých slib díky svým slibným vlastnostem, realistická implementace bude vyžadovat pragmatický a vyvážený přístup v celém ekosystému. Koncept se stále vyvíjí a může to být dlouhá cesta k úspěchu. (Viz také „Internetový počítač založený na blockchainu“, který získává 61 milionů dolarů od Andreessena Horowitze a Polychainu.)

Investování do kryptoměn a počátečních nabídek mincí (ICO) je velmi riskantní a spekulativní a tento článek není doporučením Investopedie ani pisatele investovat do kryptoměn nebo ICO. Vzhledem k tomu, že situace každého jednotlivce je jedinečná, měli byste před finančními rozhodnutími vždy konzultovat kvalifikovaného odborníka. Investopedia neposkytuje žádná prohlášení ani záruky ohledně přesnosti nebo včasnosti zde obsažených informací. K datu vzniku tohoto článku autor nevlastní žádné kryptoměny.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web