Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Může makléř prodat vaše akcie bez povolení?

AkciePrůvodce.cz > Brokeři  > Brokeři na investování  > Může makléř prodat vaše akcie bez povolení?

Může makléř prodat vaše akcie bez povolení?

Pokud váš makléř prodal cenné papíry z vašeho investičního účtu, aniž by nejprve získal povolení, pak akce vašeho makléře nejsou legální, pokud transakce nebyla provedena za určitých podmínek.

Dva případy, kdy jsou kroky vašeho makléře legální

1. Pokud máte typ účtu dle vlastního uvážení, pro který jste podepsali dokumenty, které zprostředkovateli povolují nakupovat a prodávat cenné papíry pro vaše portfolio vaším jménem, ​​může váš makléř prodávat z účtu. Jakékoli obchody uskutečněné makléřem však musí být v souladu s pokyny stanovenými ve smlouvě o účtu, která popisuje vaši toleranci vůči riziku a vaše investiční cíle.

Pokud se domníváte, že jednání zprostředkovatele nesplňovalo pokyny uvedené ve vaší smlouvě, měli byste nejprve zaslat písemnou komunikaci s makléřskou firmou a manažerem o skutečných situacích. Je možné, že makléř a firma nevěděli o podrobnostech a budou s nimi odpovídajícím způsobem zacházet, jakmile na to budou upozorněni. Korespondence vám také poskytuje písemný důkaz o vaší žádosti. Můžete se také obrátit na Komisi professional cenné papíry (SEC) a podat stížnost ke kontrole. Pokud firma a makléř záležitost nevyřešili uspokojivým způsobem nebo nevysvětlili situaci, může SEC vyšetřovat dále.

2. Pokud máte maržový účet a váš kapitál klesl pod požadavky marže na údržbu společnosti, má makléřská společnost všechna práva k prodeji vašich cenných papírů, aniž by vás kontaktovala nebo získala vaše povolení. Nejčastěji se od společností nevyžaduje, aby vám poskytly výzvu k dodatkové úhradě, takže pokud ji dají, dělají to se zdvořilostí zákazníka.

Akce, které můžete od svého zprostředkování očekávat, jsou vysvětleny ve smlouvě o maržovém účtu, která byla podepsána při otevření účtu. Aby bylo zajištěno, že obdrží peníze, které jste si vypůjčili, makléřská společnost prodá cenné papíry vašeho účtu bez ohledu na to, zda při obchodech ztratíte peníze, ale makléř nemusí nutně použít přísnou metodu při výběru akcií k prodeji z vašeho účtu. Místo toho mohou být akcie, které jsou prodávány k pokrytí celého deficitu na úrovni vlastního kapitálu, například vybírány v abecedním pořadí. Aby toho nebylo málo, při prodeji vašich cenných papírů může broker dokonce účtovat plnou provizi za transakci.

(Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si Odvažujete se žalovat svého makléře?)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: