Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Místo dodání

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Futures a komodity  > Místo dodání

Místo dodání

Co je to místo dodání

Místem dodání u futures kontraktů je místo, kam bude dodána fyzická komodita tvořící základ smlouvy. Kupující futures kontraktů, kteří si udržují své postavení, musí být připraveni přijmout dodávku a zaplatit dohodnutou cenu za fyzickou komoditu.

Místo dodání se vztahuje pouze na budoucí smlouvy, které stanoví fyzické dodání aktiva.

ROZDĚLÁVACÍ DODACÍ MÍSTO

Místo dodání je zásadním prvkem při psaní termínových kontraktů. Vybrané místo dodání ovlivní čistou cenu dodání nebo cenu podkladového aktiva. Podmínky dodávky podepisují hodnotu dodaného zboží. Při fyzickém dodání se cena komodit liší podle místa vzhledem k nákladům na jejich přepravu ze zdroje do místa dodání. Chcete-li tedy určit jedinou cenu komodity professional smluvní účely, je místo dodání zásadním detailem.

Většina účastníků trhu s futures obchoduje spekulativně a většina neuvažuje o převzetí fyzických komodit ve futures kontraktech. Tito spekulativní kupci kupují futures kontrakty, protože věří, že cena podkladové komodity poroste, ne proto, že by měli zájem převzít dodávku několika tisíc barelů ropy nebo několika tisíc kusů dobytka. Přijímání takových dodávek vyžaduje mít zdroje pro jejich akcieování a prodej potenciálním koncovým kupujícím.

Kupující futures kontraktů, kteří si přejí obdržet fyzickou komoditu, často doufají, že zamknou cenu komodity, kterou používají při výrobě. Koupí futures kontraktu doufají, že sníží riziko nepříznivých cenových pohybů aktiva.

Jak fyzické komodity mění majitele

Když dojde k dodání, přejde od prodávajícího ke kupujícímu potvrzení o převzetí záruky nebo doručitele, které představuje stanovené množství a kvalitu komodity na konkrétním místě. Poté dojde k plné hodnotě platby. Kupující má právo odstranit zboží ze akcieu podle svého uvážení. Kupující často nechá produkt na místě akcieování a zaplatí za něj pravidelné akcieovací poplatky. Burzy také stanoví poplatky za mnoho aspektů procesu doručení.

Je zásadní pečlivě zvolit místo dodání komodity. Domácí pobočky mohou představovat soubor právních, daňových a regulačních požadavků, které se dramaticky liší od požadavků vzniklých nastavením zahraničního místa jako místa dodání. Tyto rozdíly mohou být natolik významné, že daná dohoda bude nepraktická nebo dokonce nemožná.

Příklad místa dodání

Dodací místo je nejčastěji významným přepravním uzlem transakční komodity. Změna cen v důsledku místa dodání je snadno pozorovatelná v cenách benzinu. Pokud se vydáte na cestu mezi městy, nejčastěji si všimnete postupných změn průměrné ceny benzínu. Ceny jsou nejnižší kolem větších středisek rafinace ropy.

  • Místem dodání většiny futures na zemní plyn a zkapalněný zemní plyn (LNG) New York Mercantile Exchange (NYMEX) je plynovod Henry Hub na zemní plyn v Erathu v Louisianě.
  • Futures na kukuřici a sóju provedené Chicago Board of Trade (CBOT) směřují k terminálům na 204 mil dlouhé části řeky Illinois
  • Živý dobytek a prasata dorazí na dvory hospodářských zvířat a na jatka oddělená v pěti regionech nebo teritoriích
  • Futures na surovou ropu West Texas Intermediate (WTI) vyměňované na NYMEX mají místo dodání Cushing Oklahoma

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: