Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Merkle Tree

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Blockchain  > Merkle Tree

Merkle Tree

Co je Merkle Tree?

Strom Merkle je datová struktura, která se používá v aplikacích počítačové vědy. V bitcoinech a dalších kryptoměnách slouží stromy Merkle k efektivnějšímu a bezpečnějšímu kódování dat blockchainu.

Jsou také označovány jako „binární hash stromy“.

Bourání stromu Merkle

V blockchainu bitcoinu je blok transakcí spuštěn pomocí algoritmu, který generuje hash, což je řetězec čísel a písmen, který lze použít k ověření, že daná sada dat je stejná jako původní sada transakcí, ale nezískat původní sadu transakcí. Software package společnosti Bitcoin nespouští celý blok dat o transakcích – v průměru představuje transakce v průměru za 10 minut – prostřednictvím funkce hash najednou. Spíše je každá transakce hašována, pak je každá dvojice transakcí zřetězena a hašována společně atd., Dokud nebude pro celý blok jeden hash. (Pokud existuje lichý počet transakcí, jedna transakce se zdvojnásobí a její hash se zřetězí sám se sebou.)

Vizualizovaná tato struktura připomíná strom. V diagramu níže „T“ označuje transakci, „H“ hash. Všimněte si, že obrázek je velmi zjednodušený průměrný blok obsahuje více než 500 transakcí, ne osm.

Obrázek Julie Bang © Investopedia 2020

Hodnoty hash ve spodní řadě jsou označovány jako „listy“, střední hodnoty hash jako „větve“ a hodnoty hash nahoře jako „kořen“. Kořen Merkle daného bloku je uložen v záhlaví: například kořen Merkle bloku # 482819 je e045b18e7a3d708d686717b4f44db2099aabcad9bebf968de5f7271b458f71c8. Kořen je zkombinován s dalšími informacemi (verze softwaru, hash předchozího bloku, časová značka, cíl obtížnosti a nonce) a poté spuštěn hashovací funkcí k vytvoření jedinečného hash bloku: 000000000000000000bfc767ef8bf28c42cbd4bdbafd9aa1b5c3c33c2b089594 v případě bloku 4819 . Tento hash není ve skutečnosti zahrnut v příslušném bloku, ale v dalším je odlišný od kořene Merkle.

Strom Merkle je užitečný, protože umožňuje uživatelům ověřit konkrétní transakci bez stažení celého blockchainu (přes 130 gigabajtů na konci srpna 2017). Řekněme například, že jste chtěli ověřit danou transakci TD je součástí bloku ve výše uvedeném diagramu. Pokud máte kořenový hash (HABCDEFGH), proces je jako hra sudoku: dotazujete se sítě na HDa vrátí HC, HAB, a HEFGH. Strom Merkle vám umožňuje ověřit, že vše je účtováno třemi hashe: daný HAB, HC, HEFGH, a kořen HABCDEFGH, HD (jediný chybějící hash) musí být v datech přítomen.

Obrázek Julie Bang © Investopedia 2020

Stromy Merkle jsou pojmenovány podle Ralpha Merkleho, který je navrhl v článku z roku 1987 s názvem „Digitální podpis založený na konvenční šifrovací funkci“. Merkle také vynalezl kryptografický hash.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: