Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Máte zájem o investice v Africe? Zde je návod

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Mezinárodní finanční trhy  > Máte zájem o investice v Africe? Zde je návod

Máte zájem o investice v Africe? Zde je návod

Cesta Afriky od doby, kdy byla na obálce označena jako „Beznadějný kontinent“ Ekonom v květnu 2000 až prosinci 2011, kdy stejná publikace uvedla na obálce knihu „Africa Rising“ (a poté v březnu 2013 „Aspiring Africa“), nebylo nic jiného než nuda. Afrika se stala nejnovější destinací pro investory na rozvíjejících se trzích. Od roku 2000, podle Světového ekonomického fóra, „polovina nejrychleji rostoucích ekonomik světa byla v Africe“. Ghana a Etiopie vykázaly v roce 2018 růst reálného HDP přes 8%.

Shrnutí

  • Za posledních 20 let se Afrika stala vnímána jako „beznadějný kontinent“, pokud jde o její finanční potenciál, k zajímavé vyhlídce pro investory na rozvíjejících se trzích.
  • Kontinent má rozsáhlé přírodní zdroje, mladou a stále vzdělanější pracovní sílu, větší stabilitu z hlediska správy věcí veřejných a více vyhlídek na hospodářský růst než v minulých letech.
  • Pro nové investory, kteří chtějí provést malou investici, mají největší smysl podílové fondy nebo fondy obchodované na burze.
  • Zkušenější investoři mohou jako způsob účasti také považovat americké depozitní certifikáty (ADR).

Rozsáhlé přírodní zdroje

Africký kontinent je neuvěřitelně bohatý na přírodní zdroje. Má obrovské nevyužité akcie zemního plynu a ropy (10% světových akcie) a převážně nevyužitou vodní energii. Je domovem obrovských akcie zlata, platiny, uranu, železné rudy, mědi a diamantů. V současné době se obdělává pouze 10% africké orné půdy, přesto je na ní obhospodařováno přibližně 60% obdělávané půdy na světě. Afrika se jako taková stala magnetem pro přímé zahraniční investice (PZI).

Afrika má také výhodu velké a relativně levné vzdělané pracovní síly. Kontinent prochází demografickou transformací, jejímž tématem je mládež; existuje velmi vysoký podíl Afričanů ve věku 20 až 30 let s méně závislými osobami – starými i mladými – který se odehraje v příštím desetiletí.

Existuje stabilita, pokud jde o správu; země, které byly svědky strašných období nepokojů, se ukázaly jako příběhy úspěchu. Jsou zavedeny lepší politiky, zlepšil se obchod a také obchodní prostředí.

Podle Světového ekonomického fóra bude do roku 2030 více než 40% Afričanů patřit do střední nebo vyšší třídy a bude zde vyšší poptávka po zboží a službách. V roce 2030 se očekává, že spotřeba domácností dosáhne 2,5 bilionu USD, což je více než dvojnásobek oproti roku 2015 na 1,1 bilionu USD.

Hodně z toho 2,5 bilionu $ bude vynaloženo ve třech zemích: Nigérii (20%), Egyptě (17%) a Jižní Africe (11%). Alžírsko, Angola, Etiopie, Ghana, Keňa, Maroko, Súdán a Tunisko však přilákají společnosti usilující o vstup na nové trhy. Očekává se, že v příštích 30 letech dojde k největšímu růstu v odvětví potravin a nápojů, vzdělávání a dopravy, bydlení, spotřebního zboží, pohostinství a rekreace, zdravotnictví, finančních služeb a telekomunikací.

Akcie zrcadlí ekonomiku

Subsaharská Afrika má kolem 29 burz cenných papírů představujících 38 zemí, včetně dvou regionálních burz. Tyto burzy mají velké rozdíly, pokud jde o jejich velikost a objem obchodování. Kontinent má několik prominentních burz a mnoho nových i malých burz, které se vyznačují malým objemem obchodování a malým počtem kótovaných akcií. Všechny země vyvíjejí snahy o posílení jejich výměn zlepšením vzdělání a důvěry investorů, zlepšením přístupu k fondům a zprůhledněním a standardizací postupů. Níže uvedená tabulka ukazuje dolarově upravené výnosy (od roku 2018) vybraných burz v subsaharské Africe (řazeny abecedně).

Zdroj: investinginafrica.com

Jak investovat

Africké akciové trhy mají různé příchutě a pro výběr vhodné burzy vyžadují hluboké porozumění. Investování prostřednictvím podílového fondu nebo fondu obchodovaného na burze (ETF) je lepší sázkou pro malé investory, kteří chtějí ochutnat trochu subsaharské Afriky.

Přímý přístup

Způsob přímého přístupu k africkým akciím je otevření účtu místního makléře. To může být trochu komplikované, protože investoři potřebují užší výběr akcií i burz. Některé z makléřských společností, které zajišťují zahraniční investory se zájmem o jednu zemi, zahrnují:

Tanzanie: Orbit Securities, Vertex Securities;

Keňa: Investiční banka Faida;

Ghana: CAL Brokers, FirstBanc Brokerage Services a Stanbic Bank Ghana Brokerage

Nigérie: cenné papíry Zenith, Meristem a Cowry Securities;

Zimbabwe: EFE Securities a Lynton Edwards;

Jižní Afrika: Nedbank Online Trading a Sanlam iTrade.

Mezi významné burzy patří KenolKobil Ltd., Dangote Cement PLC, CRDB Bank, National Microfinance Bank (NMB), African Alliance, Bank of Kigali, Bralirwa Ltd., Equity Bank, KCB Bank, ARM Cement, Ecobank, UBA. Plc, CIC Insurance, Britam, Courteville Business Solutions PLC a Naspers Ltd.

Johannesburgská burza cenných papírů (JSE) je největší burzou v Africe podle tržní kapitalizace.

ETF a vzájemné fondy

Investování prostřednictvím ETF a podílových fondů přichází s integrovanou výhodou snadnosti (obchodováno na amerických burzách), diverzifikace a profesionálního řízení. Některé z prominentních jsou:

  • The Market Vectors Africa Index ETF (AFK), který sleduje některé z největších a nejlikvidnějších akcií v Africe. Drží přibližně 114 akcie a má v jednotlivých zemích přidělené Egypt (21,4%), Jižní Afrika (20,7%), Nigérie (15%), Spojené království (12,6%) a Maroko (6,6%).
  • SPDR S&P Střední východ a Afrika ETF (GAF) je přiděleno 78,39% Jižní Africe, následují Spojené arabské emiráty (8,23%), Katar (7,72%), Egypt (3,97%) a Maroko (1,61%).
  • Index iShares MSCI South Africa Index (EZA) je přidělen 99,5% středním a velkým společnostem v Jižní Africe v odvětví finančních, diskrečních a telekomunikačních služeb.
  • Index Market Vectors Egypt ETF (EGPT) umožňuje přístup do Egypta, třetí největší ekonomiky v Africe, s alokací kolem 85%. Zbytek je rozšířen na geografickou diverzifikaci v Lucembursku, Kanadě a Irsku.
  • Global X Nigeria Index ETF (NGE) se soustřeďuje na Nigérii, kde jsou odvětvími finanční, spotřební zboží, energie, materiály a průmysl.
  • Cloud Atlas Big50 ex-SA ETF (AMIB50: SJ) je ETF se sídlem v Jižní Africe. Fond obchodovaný na burze investuje do 50 reprezentativních společností na africkém kontinentu, s výjimkou Jižní Afriky, prostřednictvím 15 afrických burz.

Mezi vzájemné fondy, které investují v Africe, patří Alquity Africa Fund (ALQAFBG: LX), Investec Pan Africa (INVPNAS: GU), Neptune Investment Funds II – Neptune Africa Fund (NEPAFRB: LN), JPM Africa Equity (JPMAACU: LX), Commonwealth Africa Fund (CAFRX) and Nile Pan-Africa Fund A (NAFAX).

Pro účastníky trhu, kteří začínají investovat do afrických společností, jsou nejbezpečnější sázky podílové fondy a ETF, následované americkými depozitními potvrzeními vybraných společností.

ADR

Americké depozitní certifikáty (ADR) jsou dobrým způsobem, jak mohou investoři ve Spojených státech vybírat vybrané africké akcie obchodující na amerických burzách. Mnoho z těchto her o přírodní zdroje, jako AngloGold Ashanti (AU), DRD Gold (DRD), Gold Fields (GFI), Harmony Gold (HMY), Randgold (GOLD), Sibanye Gold a Sasol (SSL). Všechny výše zmíněné společnosti jsou v těžbě, s výjimkou společnosti Sasol, která podniká v odvětví ropy a zemního plynu. MiX Telematics (MIXT) je navíc v oboru logistických technologií. Existuje širší svět afrických akcií, které obchodují na růžových listech nebo na mimoburzovním (OTC) trhu. Růžové listy jsou méně regulované a obchoduje se s nimi v tenkých objemech.

Závěr

Afrika má stále co bojovat. Častými problémy jsou politické a sociální nepokoje, nedostatek infrastruktury a chudoba. Ale širší obrázek zobrazuje pokrok kontinentu; stále více dochází k politické stabilitě, ekonomickému růstu a pokroku v bankovních systémech s lepším účetnictvím a transparentností. Z rostoucí střední třídy roste poptávka a místní společnosti se zaplňují a je třeba je rozšiřovat. Nikdo nedokáže přesně předpovědět trajektorii růstu, ale subsaharská Afrika je připravena na růst.

Zveřejnění: Autor v době psaní tohoto článku nedržel žádný ze zmíněných akcií / fondů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: