Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Logická metoda zastavení umístění

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Obchodovací příkazy  > Logická metoda zastavení umístění

Logická metoda zastavení umístění

Obchodování je hra pravděpodobnosti. To znamená, že každý obchodník se někdy bude mýlit. Když se obchod pokazí, existují jen dvě možnosti: přijmout ztrátu a zlikvidovat svou pozici nebo jít dolů s lodí.

Proto je použití stop příkazů tak důležité. Mnoho obchodníků rychle získává zisky, ale drží se ztráty obchodů; je to prostě lidská přirozenost. Bereme zisky, protože se cítíme dobře, a snažíme se skrýt před nepohodlí z porážky. Správně umístěný příkaz k zastavení se o tento problém stará tím, že funguje jako pojištění proti příliš velké ztrátě. Aby fungoval správně, musí zastávka odpovědět na jednu otázku: Za jakou cenu se váš názor mýlí?

V tomto článku prozkoumáme několik přístupů k určení stop umístění v obchodování na devizovém trhu, které vám pomohou spolknout vaši hrdost a udržet vaše portfolio nad vodou.

Shrnutí

  • Abyste mohli využít zastávky ve svůj prospěch, musíte vědět, jaký jste obchodník, a být si vědom svých slabin a silných stránek.
  • Každý obchodník je jiný a výsledkem je, že stop placement není univerzální snahou. Klíčem je najít techniku, která odpovídá vašemu stylu obchodování.

Hard Stop

Jednou z nejjednodušších zastávek je tvrdá zastávka, ve které jednoduše umístíte zastávku s určitým počtem pipů ze své vstupní ceny. V mnoha případech však tvrdé zastavení na dynamickém trhu nedává moc smysl. Proč byste umístili stejnou 20pipovou zastávku na tichý i nestálý trh? Podobně, proč byste riskovali stejných 80 pipů v klidných i nestálých tržních podmínkách?

Pro ilustraci tohoto bodu porovnejme zastavení s nákupem pojištění. Pojištění, které platíte, je výsledkem rizika, které vám vznikne, ať už se týká automobilu, domu, života atd. V důsledku toho 60letý kuřák s nadváhou a vysokým cholesterolem platí za životní pojištění více než 30–30 let. letý nekuřák s normální hladinou cholesterolu, protože jeho rizika (věk, váha, kouření, cholesterol) zvyšují pravděpodobnost úmrtí.

Metoda zastavení ATR%

Metodu stop ATR% může použít jakýkoli typ obchodníka, protože šířka zastávky je určena procentem průměrného skutečného rozsahu (ATR). ATR je míra volatility během stanoveného časového období. Nejběžnější délka je 14, což je také běžná délka pro oscilátory, jako je index relativní síly (RSI) a stochastika. Vyšší ATR označuje volatilnější trh, zatímco nižší ATR označuje méně volatilní trh. Použitím určitého procenta ATR zajistíte, že vaše zastávka bude dynamická a bude se přiměřeně měnit podle tržních podmínek.

Například za první čtyři měsíce roku 2006 se průměrný denní rozsah GBP / USD pohyboval kolem 110 pipů až 140 pipů (obrázek 1). Denní obchodník může chtít použít 10% zastávku ATR, což znamená, že zastávka je umístěna 10% x ATR pecky ze vstupní ceny. V tomto případě by zastávka byla kdekoli od 11 pipů do 14 pipů od vaší vstupní ceny. Obchodník s houpačkou může jako stopku použít 50% nebo 100% ATR. V květnu a červnu 2006 byla denní ATR kdekoli od 150 pipů do 180 pipů. Denní obchodník s 10% zastávkou by tedy měl zastávky od vstupu 15 pipů na 18 pipů, zatímco swingový obchodník s 50% zastávkami by měl od vstupu stopky 75 pipů až 90 pipů.

Obrázek 1 – Zdroj: FXTrek Intellichart

Má smysl pouze to, že obchodník účtuje volatilitu se širšími zastávkami. Kolikrát jste byli zastaveni na volatilním trhu, jen abyste viděli, že trh je opačný? Získání zastavení je součástí obchodování. Stane se to, ale není nic horšího, než se zastavit náhodným hlukem, jen vidět, jak se trh pohybuje směrem, který jste původně předpovídali. (Další čtení o ATR: Zadejte ziskové území s průměrným skutečným rozsahem)

Vícedenní vysoká / nízká

Metoda multi / day high / low je nejvhodnější pro obchodníky s houpačkami a obchodníky s pozicemi. Je to jednoduché a vyžaduje to trpělivost, ale může to obchodníkovi představovat příliš velké riziko. U dlouhé polohy by se zastavil na předem určeném minimu dne. Populárním parametrem jsou dva dny. V tomto případě by byla zastávka umístěna na dvoudenním minimu (nebo těsně pod ním). Pokud předpokládáme, že obchodník byl dlouhý během uptrendu zobrazeného na obrázku 2, jednotlivec by pravděpodobně opustil pozici u svíčky v kruhu, protože to byl první pruh, který se prolomil pod své dvoudenní minimum. Jak tento příklad naznačuje, tato metoda funguje dobře pro trendové obchodníky jako koncová zastávka.

Obrázek 2 – Zdroj: FXTrek Intellichart

Tato metoda může způsobit, že obchodníkovi vznikne příliš velké riziko, když provede obchod po dni, který vykazuje velký rozsah. Tento výsledek je znázorněn na obrázku 3 níže.

Obrázek 3 – Zdroj: FXTrek Intellichart

Obchodník, který vstoupí na pozici poblíž horní části velké svíčky, si možná vybral špatný vstup, ale co je důležitější, tento obchodník možná nebude chtít použít dvoudenní minimum jako strategii stop-loss, protože (jak je vidět na obrázku 3) riziko může být významné.

Nejlepší risk management je dobrý vstup. V každém případě je nejlepší vyhnout se několikadenní zastávce vysoké / nízké při vstupu do pozice těsně po dni s velkým dosahem. Dlouhodobější obchodníci mohou chtít použít jako parametry pro zastavení umístění týdny nebo dokonce měsíce. Dvouměsíční nízká zastávka je obrovská zastávka, ale má smysl pro pozičního obchodníka, který provede jen několik obchodů ročně.

Pokud je volatilita (riziko) nízká, nemusíte za pojištění platit tolik. Totéž platí pro zastávky – výše pojištění, kterou budete od zastávky potřebovat, se bude lišit podle celkového rizika na trhu.

Zavírá nad / pod úrovní cen

Další užitečnou metodou je nastavení zarážek při zavírání nad nebo pod konkrétní cenovou hladinu. V obchodním softwaru není žádná skutečná zastávka; obchod je ručně uzavřen poté, co se uzavře nad / pod specifickou úrovní. Cenové úrovně použité pro zastávku jsou často zaokrouhlená čísla, která končí na 00 nebo 50. Stejně jako v případě metody multi-day multi / high / low vyžaduje tato technika trpělivost, protože obchod lze uzavřít až na konci dne.

Když nastavíte své zastávky na zavírání nad nebo pod určitou cenovou hladinu, není žádná šance, že vás lovci stop z trhu vytrhnou. Nevýhodou je, že nemůžete kvantifikovat přesné riziko a existuje šance, že se trh prolomí pod / nad vaší cenovou úrovní, což vám způsobí velkou ztrátu. Chcete-li bojovat proti šancím, že k tomu dojde, pravděpodobně nechcete použít tento druh zastávky před velkým oznámením zpráv. Této metodě byste se měli vyhnout také při obchodování velmi volatilních párů, jako je GBP / JPY. Například 14. prosince 2005 se GBP / JPY otevřely na 212,36 a poté klesly až na 206,91 před uzavřením na 208,10 (obrázek 4). Obchodník se zastávkou těsně pod 210,00 mohl přijít o spoustu peněz.

Obrázek 4 – Zdroj: FXTrek Intellichart

Indikátor se zastaví

Indikátor zastavení je logická metoda zastavení na konci a lze jej použít v jakémkoli časovém rámci. Cílem je, aby vám trh ukázal znamení slabosti (nebo síly, pokud je krátká), než se dostanete ven. Hlavní výhodou tohoto zastavení je trpělivost. Nebudete otřeseni z obchodu, protože máte spouštěč, který vás vyvede z trhu. Stejně jako u ostatních výše popsaných technik je nevýhodou riziko. Vždy existuje šance, že se trh propadne během období, které překročí pod vaší spouštěcí aktivací.

Z dlouhodobého hlediska má však tato metoda opuštění větší smysl, než když se snažíte vybrat vrchol, abyste opustili svůj dlouhý, nebo dno, abyste opustili svůj krátký. Kolikrát jste opustili obchod, protože RSI přešel pod 70, jen aby viděl vzestupný trend, zatímco RSI osciloval kolem 70? Na obrázku 5 jsme použili RSI k ilustraci této metody na hodinovém grafu GBP / USD, ale lze použít mnoho dalších indikátorů. Nejlepší indikátory, které lze použít pro zastavení, jsou indexované indikátory, jako je RSI, stochastika, rychlost změny nebo index komoditního kanálu.

Obrázek 5 – Zdroj: FXTrek Intellichart

Závěr

Při obchodování vždy hrajete hru pravděpodobnosti, což znamená, že každý obchodník se někdy bude mýlit. Je důležité, aby všichni obchodníci pochopili svůj vlastní styl obchodování, omezení, předsudky a tendence, aby mohli efektivně využívat zastávky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: