Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Kterou akci kupujete? (GOOG, GOOGL)

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodování s akciemi  > Kterou akci kupujete? (GOOG, GOOGL)

Kterou akci kupujete? (GOOG, GOOGL)

Na burze NASDAQ existují pro společnost Alphabet Inc. dva symboly tickeru: GOOG a GOOGL. Mezi nimi je malý cenový rozdíl – k 5. březnu 2020 to bylo 1 319,04 USD oproti 1 314,76 USD – stále, co dává?.. ..

Krátkou odpovědí je rozdělení akcií, ale delší odpovědí je pokus spoluzakladatelů Google, Sergeje Brina a Larryho Pagea, spolu s předsedou společnosti Ericem Schmidtem, udržet si nad společností co největší kontrolu.

Tyto dva tickery představují dvě různé třídy sdílení: A (GOOGL) a C (GOOG). Akcie skupiny B jsou vlastněny zasvěcenými osobami a neobchodují na veřejných trzích. Jsou to ty akcie B, které stále drží Brin, Site, Schmidt a několik dalších ředitelů.

V roce 2015 společnost Google vytvořila podnikovou strukturu pod novou holdingovou společností a přezdívkou s názvem Alphabet...

Nerovnosti třídy

Google rozdělil své akcie v dubnu 2014, čímž byly vytvořeny akcie A a C..Jako každé jiné rozdělení jeden za jednoho se počet akcií zdvojnásobil a cena klesla na polovinu. Existuje však jeden zásadní rozdíl. Akcie A obdrží jeden hlas, akcie C nedostanou žádné hlasy a akcie B získají 10 hlasů....Každý, kdo držel akcie A v době rozdělení, získal stejný počet akcií C, ale jejich hlasovací síla se nezvýšila...

S 298,3 miliony akcií A v oběhu a 47, miliony akcií B, to znamená, že akcionáři B získají 470 milionů hlasů, což je 61% hlasovací síly. Pokud tedy chcete hlasovat na valné hromadě, kupte si akcie A. Obchodují za mírnou prémii, což ukazuje, že trh klade určitou hodnotu na hlasovací sílu. Rozdíl najdete v tabulce níže:

Obrázek Sabrina Jiang © Investopedia 2020

Všimněte si, že akcie A trvale obchodují s prémií za akcie C. Rozdíl není velký – nanejvýš 2% – ale je zde. Google plánuje i nadále vydávat akcie C za účelem financování akvizic a odměňování zaměstnanců, takže není zdaleka jasné, zda trh v nadcházejících letech bude akcie C ocenit většími slevami, nebo jednoduše upéct současný rozdíl na několik procentních bodů.

Třída C.

S vlastnictvím akcií C došlo k jednomu zvratu. Částečně, aby uklidnil některé námitky akcionářů proti původnímu rozdělení, Google slíbil, že odškodní akcionáře třídy C, pokud cena jejich akcií klesne o více než 1% pod cenu akcií A rok po rozdělení..Rozdíl sice není obrovský, ale existoval.

A co akcie B? Brin a Web page vlastnili na konci ledna 2015 přibližně 44,6 milionů akcií B, ale oznámili plán prodeje těchto akcií..V březnu 2015 bylo v oběhu asi 52 milionů akcií B, ale podání Komise pro cenné papíry (SEC) ukázalo, že Brin koncem dubna 2015 konvertovala celkem 48 998 akcií B na akcie A, které mají být prodány po dobu čas..To poněkud snížilo jeho hlasovací kontrolu nad společností.

Výsledkem je, že Google umožňuje investorům koupit velmi velký podíl na vlastním kapitálu. Ovládání společnosti však ne tolik. Někteří investoři jsou ochotni to přijmout, protože Google, jako je Apple Inc. (AAPL) a Facebook Inc. (FB), je do značné míry sázkou na své zakladatele a vedoucí pracovníky. Také jiné společnosti mohou být takové, ale v Silicon Valley je to obzvláště významné, protože tolik firem je založeno na velkém nápadu jedné osoby.

Ne každý trader však bude tak sangvinický. Určitě existuje mnoho lidí, kteří považují některé z více podnikových aktivit společnosti Google – investice do společnosti SpaceX, automobilů bez řidiče – za odvedení pozornosti od jejího hlavního podnikání v oblasti vyhledávání a reklamy, které řídí výnosy a pověst společnosti.

Jaký je rozdíl mezi GOOG a GOOGL?

Sečteno a podtrženo

Určitě existuje rozdíl mezi cenou dvou typů akcií Google, které si můžete koupit, i když je relativně malá. Pokud je pro vás hlasování na valné hromadě důležité, zaměřte se na akcie A.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: