Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Která země se přizpůsobí jako první?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Mezinárodní finanční trhy  > Která země se přizpůsobí jako první?

Která země se přizpůsobí jako první?

Země, které chtějí zůstat konkurenceschopné v globální ekonomice, se přizpůsobují technologii 5G stále rychlejším tempem. Závod o to, která země bude mít nejlepší 5G síť, začal vážně. Poskytovatelé komunikačních služeb po celém světě se navzájem potýkají s budováním, ověřováním a nasazováním komerčních 5G sítí.

O co jde v závodě 5G? Podle odhadů zveřejněných ve výzkumném dokumentu Informa Tech může být technologie 5G zodpovědná za 22,3 milionu pracovních míst a 13,2 bilionů dolarů světové ekonomické produkce do roku 2035. Zde uvádíme přehled pokroku, kterého několik zemí dosáhlo při přizpůsobování se technologii 5G.

Shrnutí

  • Jižní Korea, Čína a Spojené státy jsou země, které vedou svět v budování a zavádění technologie 5G.
  • Telekomunikační operátoři po celém světě – včetně společností AT&T Inc., KT Corp a China Mobile – se snaží vybudovat bezdrátovou technologii páté generace (5G).
  • Čím více zařízení se připojuje k internetu, tím důležitější je potřeba vysokorychlostních sítí 5G.
  • I menší země, jako je Švédsko, Turecko a Estonsko, podnikly významné kroky ke komerčnímu zpřístupnění sítí 5G svým občanům.

Spojené státy

Vyhláška Federální komunikační komise (FCC) o hranicích spektra položila základy pro používání technologie 5G ve Spojených státech. Nová generace technologie poskytuje větší množství spektra pro bezdrátovou komunikaci, menší velikosti bezdrátových buněk a více modulačních schémat, což umožňuje většímu počtu bezdrátových uživatelů sdílet spektrum. Technologie 5G nabízí alespoň jeden gigabit za sekundu pro rychlosti připojení, kratší zpoždění než technologie 4G a pásma milimetrových vln (mmW) pro podporu aplikací vyžadujících velkou kapacitu.

V červenci 2016 FCC začala vytvářet pravidla pro technologii 5G, čímž se Spojené státy staly první zemí, která pro tuto technologii otevřela vysokopásmové spektrum. Protože pásma spektra jsou k dispozici pro uživatele s licencí, bez licence a pro sdílené uživatele, je k dispozici více než čtyřnásobné množství spektra pro flexibilní použití než v předchozích letech. Pro uživatele je také k dispozici 15krát více nelicencovaného spektra než v předchozích letech.

Američtí dopravci AT&T Inc. (T), Verizon Communications Inc. (VZ), Sprint Corp. (S) a T-Mobile US Inc. (TMUS) aktivně vyvíjejí, testují a nasazují 5G komponenty. Od ledna 2020 bylo 5G rozmístěno v 50 městech Spojených států. Společnost Sprint zavedla mobilní síť 5G v Atlantě, Chicagu, Dallasu-Fort Worthu, Houstonu, Kansasu, Phoenixu, Los Angeles, New Yorku a Washingtonu. Společnost AT&T uvedla svoji mobilní síť 5G + do provozu pro spotřebitele v částech 35 měst a 190 trhů.

Jižní Korea

Jižní Korea je v zavádění 5G před ostatními zeměmi. Země od ledna 2020 zavedla 5G do 85 měst. Vládní úředníci odhadují, že do roku 2026 bude 90% korejských mobilních uživatelů připojeno k síti 5G. Zdá se, že klíč k úspěchu Jižní Koreje pramení ze spolupráce tří dopravců, kteří pracoval na nasazení 5G: SK Telecom, LG Uplus a KT Corp.

Společnost KT Corp (ADR) (KT) dokončila úspěšnou zkoušku systému od společnosti NEC Corp. využívající extrémně vysoké frekvence pro přenos dat rychlostí až 3,2 Gb / s (gigabitů za sekundu) v pohoří Taebaek. Ultrakompaktní mikrovlnný systém NEC iPasolink EX propojuje základnové stanice LTE (dlouhodobá evoluce), což umožňuje telekomunikaci, což je mnohem jednodušší než pokládat vlákno pro spojení. Mikrovlnný systém přenáší data na frekvencích 70 až 80 GHz, což udržuje více signálu procházejícího vzduchem než jiné systémy a používá formu kódování, která umožňuje přenášet více dat.

Švédsko a Estonsko

Švédsko-finský operátor Telia Company AB a švédský poskytovatel Telefonaktiebolaget LM Ericsson (ERIC) uvedli, že švédský Stockholm a Tallinn v Estonsku byly spuštěny s testovací sítí 5G 20. prosince 2018. Předpokládá se, že Estonsko i Švédsko budou mít komerčně dostupná 5G síť v roce 2020, i když je pravděpodobné, že bude trvat několik let, než bude mít většina lidí přístup.

Digitalizace průmyslových odvětví a internetu věcí (IoT) bude zpočátku převážně přínosem pro technologické společnosti, ale nakonec bude tato technologie přínosem pro veřejnost prostřednictvím nových služeb a aplikací.

Například technologie 5G bude řídit samojízdná auta a roboty pracující v dolech, což jsou dvě oblasti, které současná infrastruktura nemůže podporovat. Občané žijící ve venkovských oblastech budou mít také větší šířku pásma a lepší komunikační schopnosti.

krocan

Turecké fórum 5GTR, které se skládá ze společností poskytujících mobilní sítě, tureckých veřejných institucí, nevládních organizací a domácích výrobců, usnadňuje rychlejší přechod na technologii 5G. Prostřednictvím společné spolupráce organizace sdílejí informace a nápady, aby pomohly Turecku zavést tuto technologii a informovaly své občany o jejím pokroku. Jakmile bude technologie 5G implementována, propojí lidi, dopravu, objekty a města vyšší rychlostí a s menším zpožděním pomocí stejné infrastruktury.

Cílem Turecka při zavádění technologie 5G je poskytovat cenově dostupné technologické služby svým občanům a zvyšovat domácí produkci prostřednictvím výzkumu a vývoje. Turecké organizace jsou povinny účastnit se studií výzkumu a vývoje a pomáhat budovat infrastrukturu jako součást využívání této technologie. Ministerstvo vědy, průmyslu a technologie dále studuje způsoby, jak může země používat domácí hardware, software a další produkty pro mobilní komunikaci. Protože Turecko je stále ve zkušební fázi implementace technologie 5G a budování požadované infrastruktury, není jasné, kdy bude přístup 5G komerčně dostupný.

Japonsko

Japonsko splnilo svůj cíl zahájit mobilní službu 5G do roku 2020. Největší japonský bezdrátový operátor NTT DOCOMO zahájil pátrání po 5G v roce 2010 počátečními experimenty. V září 2019 společnost zavedla pre-komerční služby 5G. Fáze testování proběhla dobře a společnost NTT DOCOMO začala 25. března 2020 nabízet spotřebitelské služby 5G.

Na úspěchu země se podílelo ministerstvo pro komunikaci země. Na počátku se ministerstvo setkalo se třemi největšími japonskými dopravci – NTT DOCOMO Inc., KDDI Corp. a SoftBank Group Corp – a také s výrobci sluchátek a základnových stanic v soukromém sektoru, jako jsou Panasonic Corp, Fujitsu Ltd a Sharp Corporation. podporovat výzkum a vývoj technologie 5G.

Japonské ministerstvo pro komunikaci uvádí, že technologie 5G bude téměř stokrát rychlejší než LTE, které se nejčastěji používá v celé zemi, a desetkrát rychleji než technologie 4G. Implementace technologie 5G pomůže integrovat video služby s vysokým rozlišením streamované v rozlišení 4K a 8K, které vyžadují značné množství šířky pásma.

Čína

Po Jižní Koreji je Čína na druhém místě jako země s největším počtem měst, ve kterých je 5G k dispozici. K lednu 2020 nasadila Čína technologii 5G v 57 městech.

V říjnu 2019 uvedli tři hlavní bezdrátoví operátoři v Číně sítě 5G: China Mobile, China Telecom a China Unicom. Zatímco pokrytí je v některých oblastech omezené, Peking, Šanghaj a Šen-čen jsou městy s dosud nejlepším pokrytím.

Vzhledem k tomu, že čínské úřady kontrolují implementaci této technologie, někteří experti se ptají, zda bude proces zavádění 5G v celé zemi pomalý. K implementaci technologie 4G došlo až koncem roku 2013, mnoho let poté, co ji měla 4G Jižní Korea, Japonsko, Spojené státy a další národy.

Zdá se však, že nejlepší čínské telekomunikační společnosti jsou rozhodnuty nereplikovat dřívější chyby 4G a provedly impozantní množství testování a vybudování infrastruktury 5G sítě. V rámci projektu Global System for Mobile Communications (GSMA) bude mít Čína do roku 2025 460 milionů 5G připojení.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web