Průvodce » Kryptoměna kurz a graf vývoje ceny

Bitcoin kurz, graf ceny, tržní kapitalizace a kde koupit?

Bitcoin
BTC

$ 47 390,00
1.00000000 BTC
Tržní kapitalizace
$ 895 017 346 572
Objem (24h)
$ 25 807 725 052
V oběhu
18 915 043 BTC
Celkem
21 000 000 BTC

Bitcoin kalkulačka

BTC


 • Grafy

 • Historie

 • Krypto trhy

 • Sociální sítě

 • Zprávy (EN)

 • Diskuze

 • Období
 • Hodina
 • Den
 • Týden
 • Měsíc
 • Rok
 • Celá historie
 • Typ
 • Spojnicový graf
 • Svíčkový graf
* Currency in USD
Historická cena Bitcoin
DatumOpenCloseHighLowObjem
Bitcoin Krypto trhy
#BurzaPárObjemKurzZměnaAktualizováno

Kde koupit Bitcoin?

Pro naprosté začátečníky doporučujeme investovat do kryptoměn na jedné z kryptoměnových směnáren – jedna z nejznámějších je Coinbase, na kterou jsme napsali rozsáhlou recenzi.  

Kde obchodovat Bitcoin?

Pro aktivnější investory a obchodníky můžou být vhodnější kryptoměnové burzy, kde lze obchodovat kryptoměny. Jedna z nejoblíbenějších je Binance, o které píšeme v naší rozsáhlé recenzi.

Co je kryptoměna Bitcoin?

Bitcoin je původní kryptoměna vydaná v roce 2009 jako open-source program. Jedná se o digitální měnu založenou na kryptograficky bezpečných transakcích, model konsensu proof-of-work a decentralizovanou síť P2P ledger síť. Bitcoin distribuovaný ledger je první blockchain – sdílená a distribuovaná účetní kniha datových bloků s časovým razítkem propojená řetězcem kryptografických hashů – a vyřešila problém dvojitých výdajů (“double spend problem”), který sužoval předchozí iterace digitálních měn.

Co je Bitcoin?

Bitcoin je decentralizované médium směny, vrstva vypořádání s vysokou hodnotou a úložiště hodnoty, které existuje mimo tradiční finanční systém. Síť je zcela P2P a neexistují žádní zprostředkovatelé ani centralizovaná kontrola. Navrhovatelé Bitcoin považujte je za první skutečně „volné“ peníze z centralizované kontroly a šíření hash síly její sítě a obecné síťové efekty upevnily její pozici jako suverénního média výměny hodnot.

Co je Bitcoin kryptomena kurz cena vyvoj ceny graf kde koupit investice kryptomeny dane blokchain

Od svého vzniku Bitcoin podpořila růst celého odvětví kryptoměn. Mnoho z těchto měn je vidličkou Bitcoin zatímco ostatní se vyvinuli do plných platforem inteligentních smluv (smart contracts). BitcoinVyprávění se vyvíjelo po celou dobu své životnosti a bylo předmětem polarizačních debat a sporných rozhodnutí o síťových protokolech.

Navzdory atmosféře divokého západu v širším odvětví kryptoměn a často polarizační povaze komunit, Bitcoin důrazně zůstal odolný. S desetiletou zkušeností v opasku prokázala stará kryptoměna zálibu v konzervativních změnách, které vedly k pozoruhodné stabilitě, decentralizaci a transparentnosti navzdory kritice, které čelila v průběhu své existence.

Bitcoin se ukázal jako výjimečný technologický výkon a jeho budoucí důsledky spolu s rostoucím průmyslovým odvětvím, které vyvolalo, jsou hluboké.

Přečtěte si, jak se pokoušíme odpovědět na otázku „Co je Bitcoin? “ a poskytnout nejkompletnější průvodce professional začátečníky.

Historie Bitcoin

Bitcoin byl propuštěn osobou nebo skupinou lidí používajících pseudonym Satoshi Nakamoto dne 31. října 2008 na seznam adresátů Cypherpunk jako dokument white paper s názvem „Bitcoin: Peer-to-Peer elektronický hotovostní systém. “ Identita Satoshi Nakamota je stále neznámá, a to navzdory četným pokusům lidí požadovat identitu temného Bitcoin tvůrce.

Blok Genesis – spuštění Bitcoin mainnet – byl těžen 3. ledna 2009 s odměnou 50 BTC (Bitcoin symbol tickeru) a textová zpráva vložená do transakce coinbase:

“The Moments 03 / Jan / 2009 kancléř na pokraji druhé záchrany professional banky.”

Tato zpráva byla titulkem z britských novin Časy v návaznosti na globální finanční krizi z roku 2008, kdy banky byly zachráněny svými vládami (tj. United states of america a Spojeným královstvím) poté, co byly samy hlavní příčinou krize. Komentář je odvozen z nestability bankovního systému s částečnými rezervami obecně. Nadpis symbolizuje široce přijímaný koncept Bitcoin, neměnné, necenzurovatelné a decentralizované médium pro výměnu hodnot bez endemických problémů v tradičních finančních systémech a vládách.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto byl aktivní na e-mailových vláknech, komunitních fórech a open-resource Bitcoin repo o něco déle než rok poté, co původně vydal bílou knihu a ztmavl v prosinci 2010. Nakamoto Institute poskytuje komplexní kompilaci e-mailů, příspěvků na fóru, aktualizací kódu a dalších interakcí, které lidé měli se Satoshi Nakamoto. Pokud chcete dále porozumět Satoshiho vizi, je to skvělé místo pro začátek.

Satoshi Nakamoto Bitcoin kryptomena kurz

Po Satoshiho zmizení došlo k hlavnímu vývoji BitcoinProtokol byl předán skupině vývojářů. Gavin Andresen byl zejména vedoucím vývojářem a vytvořil Bitcoin Foundation v roce 2012 na podporu rozvoje sítě.

V průběhu permit, Bitcoin zažil nesčetné příspěvky od komunity open-source a členů hlavního vývojového týmu. V současné době vede proces vydání Wladimir J. van der Laan a iniciativa MIT Electronic Currency Initiative financuje některé z Bitcoin vývoj.

Adopce Bitcoinu

Přijetí Bitcoin bylo pomalé a metodické. V roce 2011 začala WikiLeaks používat Bitcoin v důsledku nedostatku možností přijímat jiné měny, který vyplývá z tlaku vlády United states na zpracovatele plateb a další finanční subjekty. Satoshi Nakamoto byl proti představě používání WikiLeaks Bitcoin protože by upozorňovalo vlády nechtěnou pozornost na síť, která byla stále v rodícím se stádiu a náchylná k útoku.

V průběhu let 2012 a 2013 Bitcoin viděl přijetí BitPay – Bitcoin platební procesor – a WordPress se používá k platbě za službu. Bitcoin měl svůj první significant bear current market v roce 2012 pokles o více než 40 procent na přibližně 4 USD za BTC.

Rok 2013 byl bohatý na Bitcoin jako populární kryptoměnová burza Coinbase se v té době začala prosazovat, poté, co byla založena v roce 2012. Pozoruhodné události v roce 2013 zahrnovaly, že Čína zakázala finančním institucím používat Bitcoin, FBI zabavila přibližně 26 000 BTC z temného trhu Silk Street a americká vláda si toho začala všímat Bitcoin protože zabavilo několik účtů na Mt. Gox výměna. Platformu professional obchodování s digitálními aktivy Shapeshift zahájil v roce 2013 také Erik Voorhees s financováním Roger Ver a Barry Silbert.

V únoru 2014 největší Bitcoin směnárna – Mt. Gox – vypnutí kvůli technickým problémům. Brzy poté burza podala návrh na bankrot po ztrátě zhruba 744 000 BTC, které byly odcizeny v rozšířeném hackingu. Hack spojil již probíhající bear market která nakonec vydržela déle než rok – běžně známá jako Crypto Wintertime – a cena klesla o 83 procent z maxima 1 149 $ na minimum 197 $.

Historie hackeru Mt Gox

Přečtěte si: Historie hacku Mt Gox: BitcoinNejvětší loupež

Společnost Coinbase získala v roce 2015 v rámci financování, které zahrnovalo i následný vývoj, jako je spuštění platformy inteligentních smluv, 75 milionů dolarů Ethereum a počet přijímajících obchodníků Bitcoin přesahující 100 000.

Hlavní směnárna kryptoměn Bitfinex byla v roce 2016 hacknuta za téměř 120 000 BTC. Spolu s Mt. Útok Gox, bitfinexský hack naznačoval větší trend hackerských burz, který pokračoval i v roce 2018 a očekává se, že v letošním roce překoná ukradené prostředky o 1 miliardu dolarů. Bitcoin začala získávat větší přitažlivost mezi více běžnými uživateli v roce 2016, s populární platformou professional distribuci her Steam Bitcoin platby a hashovací rychlost sítě přesahující 1 exahash /sekundu.

Události v roce 2017 byly zahájeny Bitcoin spolu s ním do hlavního proudu a do širšího odvětví kryptoměn. BitcoinCena vzrostla na konci roku 2017 spolu s širšími trhy poháněnými masivními spekulacemi o ICO zahájenými na Ethereum síť. BitcoinCena vyvrcholila na zhruba 20 000 USD a mediální pokrytí hlavního proudu se rozmáhalo spekulacemi o ceně.

Bitcoin Cash Hard-Fork

První velká polarizační událost se konala také v srpnu 2017, kdy Bitcoin Funds pevně rozdvojil protokol, aby sledoval jinou vizi Bitcoin než původní řetězec, předpokládá se zvětšení velikosti bloku jako mechanismu professional změnu měřítka v řetězci. Nárůst mainstreamové aktivity Bitcoin vedlo k řadě problémů se zálohovaným mempoolem, vysokými poplatky a obecnou frustrací z používání sítě pro platby. Toto zvýrazněno problém škálování a vedl k urychlenému vývoji jeho řešení škálování druhé vrstvy, Lightning Network (LN).

Na úrovni protokolu byl SegWit také představen koncem roku 2017 jako metoda, která pomáhá zvyšovat efektivitu ukládání digitálních podpisů v blocích a zmírňovat některé obavy spojené se škálováním. SegWit také nastavil protokol professional plánovaný přechod z digitálních podpisů ECDSA na podpisy Schnorr.

Bitcoin Vývoj

V letošním roce došlo k několika významným a zajímavým vývojům Bitcoin. Přes prodloužené bear sector a strmý pokles o BitcoinCena v době psaní tohoto článku na zhruba 4 300 $ se stává zásadním vývojem jak na vrstvě protokolu, tak na aplikacích nad ní. Růst LN navíc získává na síle a služby a aplikace postavené na jeho vrcholu pomáhají podporovat jeho větší přijetí Bitcoin jako obousměrné médium pro mikroplatby.

K dnešnímu dni dvojí příběh o Bitcoin transakce v řetězci jako settlement layer velké hodnoty a vrstva dvě LN jako platební síť využívající Bitcoin objevil se. Řešení professional zachování soukromí, jako je Pampeliška, peněženky zaměřené na zabezpečení a soukromí, jako je Samourai, a nezávislé nástroje pro zpracování plateb, jako je server BTCPay, se staly důležitými nástroji professional udržení původní vize Bitcoin jako necenzurovatelné, soukromé a bezpečné médium výměny hodnot. Bitcoin má dostatečný designový prostor a budoucí vývoj nad rámec základního protokolu by mohl využít Bitcoin jako neměnná a bezpečná vrstva osídlení. Příklady služeb připojených k internetu Bitcoin blockchain zahrnuje Blockstream nedávno vydaný Liquid Sidechain, síť pro mezibankovní vypořádání. Optimismus se na trzích možná vytrácí, ale tyto poklesy jsou často označovány za klíčová období vývoje jak základní komunity, tak i základní technologie.

Bitcoin také viděl rozšířené – v rámci dědictví financí – přijetí jako přinejmenším alternativní finanční aktivum. Zatímco výpisy z financial institution a finančních manažerů většinou stále postrádají základní koncepci BitcoinSkutečnost, že je přijímána a upřednostňována professional zařazení na hlavní finanční platformy jako ETF, je obrovským krokem v obecném povědomí od jejích skromných počátků cypherpunku.

Bitcoin Technický style and design

Bitcoin je síť s otevřeným zdrojem kryptoměn bez oprávnění, kterou udržuje komunita přispěvatelů prostřednictvím svého systému návrhů BIP. Síť je zabezpečena prostřednictvím mechanismu konsensu proof-of-do the job (PoW) – známého jako Nakamoto Consensus -, je decentralizovaná, kryptograficky zabezpečená prostřednictvím schématu digitálního podpisu ECDSA a využívá schéma transakcí s nevyčerpaným výstupem (UTXO). Mechanika teorie her také hraje v síti prominentní roli a její technické řešení je zahrnuto do větší dynamiky motivačního systému.

Analýza BitcoinTechnický návrh vyžaduje samostatné oddělení a vyhodnocení primárních komponent sítě.

Transakce v Bitcoin

Bitcoin využívá abstraktní transakční design optimalizovaný professional zabezpečení a propojitelnost známý jako schéma výstupu nevyčerpaných transakcí (UTXO). Všechny transakce jsou zřetězeny dohromady, kde se bitcoiny ve skutečnosti pohybují od transakce k transakci ve formě vstupů a výstupů, nikoli na adresy a z adres. BitcoinTransakční schéma UTXO je také metodou účetnictví s trojitým vstupem.

Graphic Credit history – Bitcoin Bílý papír

Transakce fungují jako řetězec digitálních podpisů. Bitcoin využívá ECDSA jako svůj digitální podpis. Majitelé převádějí BTC na jiného vlastníka digitálním podpisem hash předchozí transakce spolu s veřejným klíčem příjemce a jejich přidáním na konec transakce. Příjemci – jak to je vlastní kryptografickým podpisům – mohou triviálně ověřit platnost řetězce digitálních podpisů použitých k odeslání BTC. Proto vstupy a Bitcoin transakce končí jako výstupy, které se poté utratí jako vstupy v probíhajícím procesu. Uživatelé fakticky nevlastní skutečné BTC místo toho vlastní právo utrácet za konkrétní počet výstupů.

Transakce musí dodržovat 3 základní pravidla v roce Bitcoin:

 • Každá transakce musí prokázat, že součet vstupů je větší než součet výstupů.
 • Každý odkazovaný vstup musí být platný a dosud nevyčerpaný.
 • Transakce musí obsahovat podpis odpovídající vlastníkovi vstupu professional každý vstup.

Model UTXO poskytuje bitcoinům několik přímých výhod.

Pokud jde o škálovatelnost, je to mnohem jednodušší než model založený na účtu pro decentralizovanou síť.
Umožňuje to, aby mechanismus celkového konsensu zůstal jednoduchý kvůli propojitelnosti vstupů a výstupů.
Vytvoří propojený systém účetních záznamů, které jsou neměnně ukládány a časově označeny každých 10 minut a je prakticky nemožné je změnit.
Model UTXO v bitcoinu také umožňuje paralelní zpracování transakcí, protože odkazují na nezávislé vstupy. Mempool bitcoinů jsou transakce, které čekají na potvrzení v síti. Bitcoin zpracovává pouze zhruba 5 – 6 transakcí za sekundu (TPS) v řetězci, takže transakce, které nejsou zpracovány okamžitě, jsou uloženy v mempoolu, dokud nejsou vyzvednuty mingery a zahrnuty do bloků. Backlogged mempool byl hlavním problémem na vrcholu šílenství kryptoměn ke konci roku 2017, kdy to vedlo k výjimečně vysokým poplatkům a pomalým potvrzovacím časům.

Bitcoin má také nativní, svléknutý skriptovací jazyk pro implementaci platebních funkcí. Šíření aplikací, postranních řetězců a dalších technických komponentů pomocí bitcoinů vedlo ke zvýšení používání skriptovacího jazyka pro konkrétní platební funkce.

Bitcoin jako blockchain

Bitcoin je původní blockchain. Bitcoinový blockchain je řada kryptograficky propojených datových bloků, které obsahují data o transakcích. Nový blok těží mineři zhruba každých 10 minut a bloky mají obvykle velikost 1–1,5 MB, což pojme až 3 000 transakcí. Transakce vysílané do sítě jsou začleněny do bloků minery v procesu nazvaném Nakamoto PoW Consensus (popsaný v následující části), který ověřuje transakce a zajišťuje je pomocí výpočetní práce.

Původním blokem byl blok Genesis vytěžený Satoshi Nakamotem a obsahoval textovou zprávu v rámci coinbase transakce. Transakce coinbase je první transakcí v bloku, který je vytvořen minerem a umožňuje jim požadovat blokovou odměnu za těžbu bloku a 100 bajtů za libovolná data. Transakce obsažené v blocích jsou nepřetržitě hašovány a spárovány v binárním hašovacím stromu známém jako Merkle Tree, dokud není dosaženo kořenového hash, který představuje všechny transakce v bloku a je uložen v záhlaví bloku.

Blockchain technologie Bitcoin

Každý blok ukládá kořenový hash předchozího bloku, čímž kryptograficky spojuje všechny bloky, odtud název blockchain. Účetní kniha bloků je zcela veřejná, transparentní a digitálně označená časovým razítkem. Kořenový hash záhlaví aktuálního bloku představuje stav celého bitcoinového blockchainu, od bloku Genesis až po aktuální blok.

Transakce v rámci bloku nelze upravit bez úpravy všech transakcí v tomto bloku i všech následujících bloků kvůli kryptografickému propojení kořenů Merkle mezi bloky. To dává bitcoinu jeho neměnnou vlastnost.

Klienti s plným uzlem lokálně ukládají celý blockchain a šíří transakce po síti. Dále pomáhají novým uzlům dohánět stav bitcoinového blockchainu a poskytují potřebná data pro správné fungování uzlů SPV. Uzly SPV jsou lehcí klienti nazývaní (Simple Payment Verification) uzly a neukládají celý blockchain. Spíše se spoléhají na plné uzly, aby jim poskytly přesný obraz blockchainu. Nedávno byla navržena experimentální verze nového protokolu světelného klienta s názvem Neutrino, který vyvíjí Lightning Labs.

Bitcoinový blok obsahuje 5 polí:

 • Magické číslo – vždy má hodnotu 0xD9B4BEF9
 • Blocksize – Velikost bloku
 • Blockheader – Obsahuje 6 dílů
 • Čítač transakcí – kladné celé číslo
 • Transakce – Seznam transakcí

Blockheader obsahuje 6 částí:

 • BlockVersion – Verze bloku, která se s upgradem mění
 • hashPrevBlock – 256bitový hash záhlaví předchozího bloku
 • hashMerkleRoot – 256bitový hash na základě všech transakcí v bloku
 • Čas – aktuální časové razítko (UTC)
 • Bits – Aktuální cíl, který se mění, když je upravena obtížnost
 • Nonce – 32bitové číslo začínající na 0, které hraje zásadní roli při těžbě.

Přirozeně v decentralizované P2P síti pseudonymních uživatelů vyvstává inherentní problém, jak zajistit přesnost stavu blockchainu. Překonání tohoto problému znamená zajistit s extrémně vysokou pravděpodobností, že transakce obsažené v těžených blocích nebudou vyčerpány dvakrát. Jedná se o jeden z hlavních úspěchů bitcoinu, protože vyřešil problém s dvojitým výdajem pomocí výpočetně náročného modelu proof-of-work s názvem Nakamoto Consensus.

Nakamoto PoW Consensus a Mining

Konsenzus proof-of-work (PoW) je to, co navrhl Satoshi Nakamoto jako způsob implementace distribuovaného serveru s časovým razítkem (blockchain) na bázi P2P. Satoshi odvodil svůj model PoW z designu Hashcash od Adama Backa, který byl použit ke zmírnění spamu e-mailů vyžadováním malých výpočtů. Konsenzus PoW bitcoinů se stal známým jako Nakamoto Consensus a vyřešil problém dvojitých výdajů.

Dosažení konsensu v decentralizované síti uzlů, jako je bitcoin, vyžaduje algoritmus Byzantine Fault Tolerant (BFT). Uzly se mohou svobodně připojit a nechat síť anonymně dle libosti, takže musí zvládnout svévolné chování škodlivých uzlů. Předchozí iterace algoritmů BFT – například pBFT – se nemění měřítko dobře a vyžadují velkou komunikační režii. Formát kruhového obměny pro výběr vedoucího uzlu dále nebyl kompatibilní s mnoha cíli strukturálního návrhu bitcoinu.

Satoshi postavil algoritmus bitcoinového PoW konsensu na metodě výběru vedoucího bloku v loterijním systému, kde mineři soutěží o řešení výpočetně náročné hádanky. Vítěz daného kola (~ 10 minut) vyhrává blokovou odměnu a poté se kolo restartuje. Hodnota známá jako nonce se zvyšuje, dokud není nalezena hodnota, která udává hodnotu hash bloku a začíná počtem nula bitů.

Nkamoto souhlas PoW Consensus a Mining

Smyslem PoW konsensu je, aby bylo nákladné – z pohledu výpočetních zdrojů – těžit blok, přičemž hmatatelné náklady přicházející ve formě elektrické energie vynaložené na výrobu výpočtu, který se pokouší těžit blok. Jedním ze základních pasáží původního dokumentu o bitcoinech, který je základem pro konsenzus PoW v bitcoinech a jeho celkové bezpečnosti, je:

“The proof-of-work also solves the problem of determining representation in majority decision making. If the majority were based on one-IP-address-one-vote, it could be subverted by anyone able to allocate many IPs. Proof-of-work is essentially one-CPU-one-vote. The majority decision is represented by the longest chain, which has the greatest proof-of-work effort invested in it. If a majority of CPU power is controlled by honest nodes, the honest chain will grow the fastest and outpace any competing chains. To modify a past block, an attacker would have to redo the proof-of-work of the block and all blocks after it and then catch up with and surpass the work of the honest nodes.”

Pracovní obtížnost zaměřená na průměrně 6 bloků za hodinu je založena na klouzavém průměru, aby byla zajištěna včasná těžba bloků při kompenzaci zvýšení rychlosti hardwaru. Výsledný model PoW se spoléhá na bezpečnostní předpoklad, že do těžby bloku bylo investováno značné množství práce. Rovněž předpokládá, že většina uzlů v síti není ohrožena kvůli masivní motivaci NEKOMPAKOVAT řetězec, jakož i obecným předpokladům pBFT založeným na pravděpodobnosti chování libovolného uzlu.

Miner, který vyhraje blok, následně vysílá blok do svých uzlů peer, kteří blok šíří po síti pro potvrzení mezi uzly. Jakmile je blok potvrzen, kolo se restartuje a těžaři začlení transakce do kandidátských bloků, dokud nenajde hodnotu nonce. Čím výše je blockchain (výška bloku), tím nepravděpodobnější je změna bloku pod aktuální výškou. Obecně se předpokládá, že je výpočetně nemožné upravit blok v bitcoinu po potvrzení 6 bloků nad tímto blokem.

Bitcoin Mining

Mineři investují značné částky kapitálu do hardwarového vybavení k těžbě bitcoinů a jejich odměny za to jsou přímo v bitcoinech. Herní teoretika systému je navržena tak, aby pokus o útok na síť byl neudržitelně nákladný. Hacknutí bitcoinové sítě by vyžadovalo implementaci 51% útoku, kde by si škodlivá entita ponechala 51% nebo více hash síly sítě a mohla by libovolně ověřovat neplatné transakce nebo zdvojnásobit útratu. Šance na udržení 51 procent je však extrémně nízká a čistý výsledek nestojí za náklady. Podle GoBitcoin.io jsou samotné náklady na hardware spojené s 51 procentním útokem na bitcoiny v současné době více než 8 miliard dolarů, a to při nejlevnější sazbě.

Některé klíčové komponenty procesu těžby v bitcoinech zahrnují:

 • Na základě algoritmu hash SHA-256
 • Bloková obtížnost se upravuje každých 2016 bloků (zhruba každé 2 týdny)
 • Bloková odměna se snižuje na polovinu každých 210 000 bloků (~ každé 4 roky)
 • Aktuální odměna za blok je 12,5 BTC
 • V současné době je denně vygenerováno 1 800 BTC

Proces těžby bitcoinů hraje také zásadní roli při vydávání měny. Těžba je jediný způsob výroby bitcoinů. Kvůli snížení odměny na polovinu každých 210 000 bloků je bitcoin deflační měnou, protože zde bude existovat pouze 21 milionů BTC. Výsledkem je, že konečné BTC budou těženy v roce 2140. Proces těžby a jeho korelace s vydáváním peněz má také některé zásadní důsledky. Vydávání peněz bylo historicky velmi obtížné vyvážit a Nic Carter poskytuje užitečnou analýzu trhu těžby PoW:

“This is the under-appreciated elegance of PoW – it’s a mechanism to deliver tokens to the market with very minimal intermediation. If you disagree, you are free to enter the market as a miner and capture those margins you think exist!”

Bitcoinova těžba PoW je také vysoce udržitelná a robustní, což dokazuje téměř desetiletí trvající dominance mezi kryptoměnami. PoW je však suverénní, pouze pokud je v síti dostatek těžařů a hash energie. Mnoho začínajících altcoinů využívajících PoW se jednoduše nemůže vyrovnat zavedeným síťovým efektům bitcoinu, které pohánějí jeho stále silnější hashovací sílu v síti.

Bitcoin mining kryptoměn

Lightning Network (LN)

Lightning Network (LN) je bitcoinové řešení vrstvy dva, off-chain škálovací řešení. Je postaven na jádru protokolu a skládá se ze síťové sítě obousměrných platebních kanálů. Termín off-chain se používá proto, že transakce nejsou zpracovávány přímo on-chain, což bylo nutné zahrnout do bloků a ověřit je těžaři v síti tempem 5 – 6 TPS.

LN využívá funkce chytrých kontraktů bitcoinů prostřednictvím hash časově-uzavřených kontraktů k dosažení decentralizované, škálovatelné platební sítě. Platební kanály jsou otevřené a uzavřené mezi dvěma stranami zveřejněním transakce v řetězci. Jakmile je však kanál otevřený mezi dvěma účastníky, mohou mezi sebou soukromě mimo řetězec dokončit tolik transakcí, kolik chtějí, pokud nevyprší počáteční vklad, se kterým kanál otevřeli.

Lightning síť kryptoměny Bitcoin

Vývoj v rámci LN zahrnuje atomic swaps a submarine swaps mezi klienty bitcoinových řetězců a klienty LN. Všichni klienti LN jsou klienti bitcoinů, ale ne všichni klienti bitcoinů mají funkce LN. LN je v současné době aktivní a rychle získává trakci.

Bitcoin’s LN se snaží být řešením problému škálovatelnosti bitcoinů a poskytnout infrastrukturu pro mikroplatby a obchodní zpracování původní kryptoměny. Výsledkem je, že transakční vrstva bitcoinu v řetězci může fungovat jako nízký poplatek a efektivní médium pro převody vysoké hodnoty s bezkonkurenční konečností ve srovnání se staršími platebními kolejnicemi.

Lightning Labs je jedním z předních inovátorů v technologii LN spolu s několika dalšími společnostmi a sledování jejich aktualizací a blogu je vynikajícím způsobem, jak zůstat v obraze o vývoji LN.

Bitcoin governance

Bitcoin governance (správa) se ukázala jako jeden z nejzajímavějších konceptů v kryptoměnách, zejména v bitcoinech. Jako decentralizovaná síť je řízení náročným návrhem, který představuje bezprecedentní úkol. Bitcoin historicky zaujal konzervativní přístup ke změnám, přičemž hlavní vývojáři a širší komunita projevili nejprve závazek spolehlivosti a bezpečnosti.

V protokolu bitcoinu není zaveden žádný mechanismus hlasování na řetězci, takže se řídí hrubým konsensem modelu mimoreťazcového řízení. Obecně můžeme definovat správu bitcoinů jako proces, kterým je dosaženo dohody o rozhodnutích, jako je upgrade protokolu, jak jsou implementovány technické podrobnosti a jak jsou pravidla nakonec prosazována. V rámci tohoto modelu jsou 3 primární skupiny:

 • Vývojáři
 • Uživatelé
 • Mineři

Developeři

Hlavní vývojáři bitcoinů vykonávají podstatnou kontrolu nad protokolem a budoucím směrem sítě. Jsou primárními strážci kódu základního protokolu a mnoho z nich na bitcoinech pracuje roky. Vývojáři / inovátoři, jako jsou Gregory Maxwell a Adam Back, navíc přispěli k významným a sofistikovaným kryptografickým vylepšením pro síť a větší prostor kryptoměny jako celku.

Rozhodování o logistické dynamice, jako je načasování upgradů na základní protokol, jsou hlavně pod kontrolou hlavních vývojářů. Tato autorita však také přišla s kritikou. Mnoho vývojářů a uživatelů považuje moc hlavních vývojářů za příliš vlivnou. Navzdory námitkám přetrvávala v celé komunitě přetrvávající konzervativní přístup ke změnám, který vyvinuli hlavní vývojáři, a vytvořila temnou, ale účinnou formu Talebova menšinového pravidla.

Pobídkou pro hlavní vývojáře ve správě je udržování zdravé a bezpečné bitcoinové sítě. Mnoho z nich pravděpodobně má podstatný podíl na protokolu a tato pozice zaujímá přední místo ve větší komunitě vývojářů kryptoměn. A co je nejdůležitější, hlavní vývojáři bitcoinů projevují zálibu v paralelních ideologických hodnotách u nejhlasitějších zastánců bitcoinů zaměřených na soukromí, bezpečnost a odolnost vůči cenzuře. Vývojáři bitcoinů také usilovali o snížení výskytu hard forků, které by měly být minimalizovány kvůli jejich tendenci zvyšovat povrch sociálních útoků blockchainů.

Vývojáři komunity (tj. Nikoli hlavní vývojáři) mohou navrhovat vylepšení protokolů, aktivně se účastnit diskusí a dokonce vytvářet síťová vylepšení prostřednictvím systému Bitcoin Improvement Proposal (BIP). Open-source projekty jsou silné a možnosti řízené komunity přispěvatelů jsou neomezené. Linux Foundation je důkazem síly technologie open-source a téměř desetiletá existence bitcoinu se ukazuje jako další hluboký příklad.

Pierre Rochard poskytnul vynikající analýzu technických komponent, jak jsou v bitcoinech zkoumána, navrhována, implementována, nasazována a vynucována vylepšení.

Uživatelé

Mnoho uživatelů bitcoinů je zaujato konceptem základní technologie a kladou velký důraz na soukromí. Ostatní uživatelé jsou v tom jen kvůli cenovým spekulacím nebo kvůli uchovávání hodnoty, která konkuruje zlatu. Ať už je důvod pro vstup do bitcoinového prostoru jakýkoli, pro uživatele to nikdy nebylo lepší než nyní. Pro uživatele, kteří hledají úlevu od inflačních vládních měn, je bitcoin životaschopnou alternativou jako úložiště hodnoty a prostředku směny, a to navzdory nedostatkům v škálovatelnosti a volatilitě.

Jako spekulativní aktivum je volatilita cen bitcoinů fantastická, ale riskantní. Většina klíčové bitcoinové komunity se však pravděpodobně účastní z ideologických důvodů nebo z čisté zvědavosti, zejména kvůli soukromí a představě decentralizovaného hodnotového systému mimo vládu a jiných donucovacích prostředků kontroly.

Uživatelé jako součást modelu správy hrají důležitou roli obou běžících uzlů v síti (některé z nich) a fungují jako měřítko směru návrhového prostoru, který bitcoinové aplikace v rámci protokolu staví. Šíření aplikací, podniků a platebních struktur by mělo pokračovat zrychleným tempem. Uživatelé jsou metrikou toho, jak se určuje vnímání směru aplikační vrstvy. Centralizované procesory plateb – jako BitPay – upadly u mnoha uživatelů z laskavosti, zatímco další možnosti – například server BTCPay – rostou. Kromě toho touhy po dalším vylepšení ochrany osobních údajů, předvolby pro více možností nevázané peněženky, lepší možnosti fiat-to-crypto na rampě, decentralizované výměny a lepší likvidita vedly k nárůstu aplikací a služeb, které byly vzdálenými sny jen několik před lety.

Uživatelé nemají významný přímý vliv na upgrady protokolu nebo vylepšení kryptografie. Nepřímo však ovlivňují taková rozhodnutí tím, že ovlivňují obchodní subjekty a obchodníky, kteří hrají významnou roli v širším sentimentu směru sítě.

Mineři

Primárním cílem horníků je zabezpečit síť a dosáhnout zisku. Hodnota z jejich práce se zvyšuje s rostoucími cenami bitcoinů a mohou promítat budoucí blokové odměny na základě jejich korelace hash power a hash power celkové sítě. Vyvažování koordinace a pobídek je pro horníky náročné, ale dosud zůstalo pozoruhodně udržitelné.

Fred Ehrsam poskytuje hloubkovou analýzu sladění pobídek v rámci bitcoinového ekosystému. Buck Perley porovnává horníky se soudním systémem v rámci modelu federované správy, kde se horníci rozhodují, zda přijmout či nepřijmout nové upgrady protokolu. Horníci mohou odmítnout dodržovat nové upgrady protokolu navržené vývojáři a zůstat v řetězci, který je neimplementuje. Naopak, jejich přijetí vylepšení protokolu – spuštěním nového softwaru uzlu – signalizuje shodu mezi horníky a vývojáři ohledně nových funkcí.

Jak funguje Mining Bitcoin kryptoměna

Herní teoretický design bitcoinu diktuje, že je v nejlepším zájmu všech účastníků v síti (těžaři, vývojáři, uživatelé), aby si zachovali důvěru v systém. Některé pobídky jsou však špatně zarovnané, například horníci, kteří chtějí zvýšit budoucí transakční poplatky, aby zvýšili zisk, zatímco uživatelé si přejí snížit poplatky. Bitcoin zůstává spolehlivý po desetiletí díky své schopnosti vyvažovat pobídky a snižovat účinek asymetrií. Těžařský průmysl je však stále mladý. Zda se objeví větší konkurence či nikoli, bude trh směřovat k centralizaci, se teprve uvidí.

Ekonomie Bitcoinu

Bitcoin je deflační médium výměny hodnot, na které se díváme několika různými objektivy. Množství BTC vydaných na vytěžený blok se snižuje o 50 procent každé 4 roky a označuje se jako „poloviční“. To bude pokračovat až do roku 2140, kdy bitcoin dosáhne své celkové pevné dodávky 21 milionů. Aktuální odměna za blok je 12,5 BTC a oběžná zásoba je v současné době kolem 17 393 600.

Vydávání bitcoinů prostřednictvím mechanismu těžby PoW řeší jeden z nejzásadnějších problémů vydávání nových měn. Těžba se spoléhá na otevřený a konkurenceschopný trh horníků při ražení mincí spíše než na vytištění peněz ze vzduchu, což vede k inflaci. Podpora přijetí nové měny je obtížná, ale když vytvoříte konkurenční trh pro její vydávání, pak jsou účastníci motivováni k účasti na procesu vydávání a cena se blíží rovnováze mnohem přirozeněji než modely centralizované kontroly.

Ekonomický a decentralizovaný design bitcoinů do značné míry navazuje na myšlenku Rakouské školy ekonomie. To je na rozdíl od keynesiánské ekonomiky a bankovního systému s částečnými rezervami většiny moderních ekonomik.

Bitcoiny jsou často považovány za „zdravé peníze“, které jsou vydávány předvídatelným tempem a nepodléhají centralizované kontrole. Bitcoin má inherentní nevýhody ve srovnání s nekrytými měnami, jako je měnová suverenita a přizpůsobení měnové politiky potřebám ekonomiky kvůli nedostatečné kontrole nad ní. Představa, že bitcoin má zcela nahradit nekryté měny, je však příliš ambiciózní a nebere v úvahu konkrétní nuance místních měn, které mají mnoho výhod. Bitcoin je více rozvinutými internetovými penězi, jejichž cílem je obejít mnoho endemických problémů, které trápí tradiční finance a vedou ke korupci, nátlaku a neudržitelné měnové politice. Jak nedávno vyjádřil Hasu – nezávislý výzkumník bitcoinů:

“Zastánci bitcoinů jsou poháněni společným zájmem zkoumat, jak můžeme vyvíjet peníze pro lepší společnost a jak můžeme zajistit, aby byl globální finanční systém stabilnější a distribuovanější.”

Ekonomický design bitcoinu je nový, protože existuje mimo finanční systém. Jedná se o skutečně „bezplatné“ peníze, ale stále o jakýsi pokročilý sociální experiment. Bitcoin zůstal po celou dobu své existence pozoruhodně robustní, ale nadcházející roky by měly vrhnout více světla na to, jak efektivní je jeho ekonomický design, protože se neustále vyvíjí a sbírá širší přijetí.

Vývoj názorů o Bitcoinu

Vyprávění bitcoinu se od svého vzniku několikrát vyvinulo jako obskurní cypherpunkový projekt k rychle se rozvíjející technologii v čele inovací a sporných debat. Tribalismus ohledně vnímání toho, co by kryptoměna měla být, formoval mnoho příběhů v celé jeho historii, ale několik frakcí dnes jednoduše vidí bitcoiny prostřednictvím různých hranolů, v závislosti na úrovni jejich interakce se starší kryptoměnou. Dvě základní myšlenkové směry bitcoinu jsou:

 • Uchovávání hodnoty a vyrovnávací vrstvy odolné proti cenzuře a odolné proti neoprávněné manipulaci
 • P2P digitální hotovost
 

Debata mezi těmito dvěma tábory vychází primárně z úrovně protokolu a z toho, zda by budoucnost kapacity zpracování bitcoinů v řetězci měla být postavena na digitální peněžní síti P2P s většími bloky nebo vysoce hodnotnou settlement layer podobnou flexibilní digitální zlato.

Zastánci bitcoinové vrstvy on-chain jako vrstvy vypořádání ji považují za nafukovací, bezpečné a decentralizované médium s vysokou hodnotou, odolné vůči cenzuře. Konečnost při vypořádání transakcí je mnohem rychlejší než u tradičních médií a díky nízkým poplatkům je proces extrémně efektivní. Navrhovatelé této ideologie navíc považují LN za nezbytné řešení škálování pro použití bitcoinu jako platební sítě P2P místo škálování v řetězci. Integrace podrobnějších technických vylepšení, jako jsou Schnorr podpisy pro agregované multisigny a SegWit pro efektivní škálování, jsou také pozicí tohoto tábora.

Naopak, příznivci bitcoinu jako P2P digitální hotovosti prostřednictvím škálování na řetězci jsou primárně komunita bitcoinových hotovostí. Bitcoinová hotovost se však nedávno těžce rozdělila na bitcoinové ABC a bitcoinové SV a důsledky tohoto rozdělení ještě nebyly realizovány. Mikrotransakce jsou důležitou součástí internetového obchodu a příznivci bitcoinu jako P2P digitální hotovosti to považují za skutečnou vizi Satoshi. Škálování na řetězci však přichází s mnoha kompromisy, které je dlouhodobě těžké racionalizovat. Bitcoinová hotovost z tohoto důvodu do značné míry zaostávala za bitcoiny.

Bitcoin jak se mění kryptoměny

Současný sentiment bitcoinu jako vrstvy vypořádání s vysokou hodnotou a dlouhodobého uchovávání hodnoty je dominantním pohledem v širší komunitě. Analýzy, které provedli Hasufly/Nic Carter a Murad Mahmudov/Adam Tache, se rozsáhle zabývají tématem měnících se narativů v bitcoinech a jsou vynikající pro další pochopení toho, jak se vnímání bitcoinů v průběhu let vyvíjelo.

Bitcoin komunita

Komunita bitcoinů se od svých počátků cypherpunku podstatně rozrostla a rozkvetla v otevřenou společnost inovativního myšlení, technického rozvoje a kreativity. V komunitě však převládají polarizující témata a tribalismus. Navzdory tomu je větším cílem bitcoinů – bez ohledu na to, čemu věříte, vyprávění – závazná ideologie, kterou mnozí sdílejí. Když odstraníte argumenty ohledně technických implementací, soft forků, hard forků a dalších problémů, hodnoty, které sdílí mnoho členů základní komunity, jsou stejné. Jedná se především o soukromí, odolnost vůči cenzuře a víru ve zdravé peníze bez donucovací kontroly.

Jedním z nejzajímavějších konceptů v rámci bitcoinu je myšlenka, že je společensky škálovatelný, což je koncept, který vytvořil Nick Szabo ve svém blogu Unenumerated „Money, Blockchains a Social Scalability“. Citovat shrnutí jeho pozice:

“Social scalability is the ability of an institution –- a relationship or shared endeavor, in which multiple people repeatedly participate, and featuring customs, rules, or other features which constrain or motivate participants’ behaviors — to overcome shortcomings in human minds and in the motivating or constraining aspects of said institution that limit who or how many can successfully participate. Social scalability is about the ways and extents to which participants can think about and respond to institutions and fellow participants as the variety and numbers of participants in those institutions or relationships grow. It’s about human limitations, not about technological limitations or physical resource constraints.”

Szabo vysvětluje, že technické nedostatky bitcoinu byly brilantní kompromis s něčím cennějším, sociální škálovatelností veřejného a decentralizovaného média výměny hodnot. Takový systém odstraňuje inherentní potřebu lidí implicitně důvěřovat třetím stranám, kterou také definuje jako bezpečnostní díry. Minimalizace důvěryhodnosti bitcoinu a schopnost účastníků těžit z jeho existence, aniž by byl nepříznivě ovlivněn nátlakem, v systému, který nemusí pochopit, proč nebo jak to funguje, je obrovský výkon. Schopnost bitcoinu poskytnout tuto příležitost účastníkům a existovat jako společensky škálovatelný základ pro výměnu hodnot je závazným principem v komunitě, která jistě přispěla k jejímu růstu v průběhu let.

Bitcoin nedostatky kryptoměna

Bitcoin má nejsilnější a nejrozvinutější síťové efekty z jakékoli komunity kryptoměn. Na hlavním subredditu bitcoinů je téměř 1 milion předplatitelů a podle studie University of Cambridge se počet aktivních uživatelů kryptoměny po celém světě pohybuje mezi 2,9 a 5,8 miliony, přičemž drtivou většinu tvoří bitcoiny.

Témata se v komunitě bitcoinů často polarizují, a přestože jsou často poháněna vášní pro základní hnutí, v mnoha případech se stala toxickou. Trvalý spor mezi nedávnými tábory bitcoinových hotovostních vidlic – zejména mezi Rogerem Verem a Craigem Wrightem – je nedávným významným příkladem této toxicity.

Komunita bitcoinů je kritizována i mimo své hranice, zejména s mainstreamovými médii, zlatými brouky, některými ekonomy (tj. Nouriel Rubini) a horlivými zastánci bankovního systému s částečnými rezervami, jako jsou banky a další finanční manažeři. Mainstreamové mediální pokrytí bitcoinů a kryptoměn obecně je horší než subpar a zaměřuje se pouze na cenové pohyby. Vliv médií na vnímání technologií a myšlení veřejností je hluboký, takže výzvy bitcoinové komunity při překonávání nevědomosti o principech, o které se komunita snaží, jsou impozantní.

Bitcoin a regulace

Globální regulační prostředí kryptoměn je různorodé a stále se formuje. V USA byly akce a definitivní pozice SEC, IRS a CFTC frustrující pomalé, zejména pro podnikatelské subjekty a burzy v tomto odvětví. SEC učinila několik komentářů ke kryptoměnám – zejména ICO – a jejich záměru pokračovat v podvodných nebo nelegálních cenných papírech. Nedávno signalizoval případ mezníků s Airfox a Paragon potenciální zpětné vyhodnocení ICO.

Obavy z ICO však nezahrnují bitcoiny. SEC ve skutečnosti učinil několik komentářů a řekl, že bitcoin není bezpečnost. Několik rozhodnutí s CFTC dále potvrdilo, že bitcoin je považován – alespoň na federální úrovni – za komoditu. Bitcoinové ETF čekají na schválení ze strany SEC a tomuto vývoji byla věnována značná část mediálního zaměření. Bakkt – nadcházející platforma pro bitcoinové futures kontrakty – nedávno odložila své spuštění do ledna 2019, ale populární názor je, že platforma přiláká široký zájem institucionálních financí s bitcoiny.

Bitcoin ETF kryptoměna akcie koupit investice

S ohledem na množství technologických inovací, které bitcoiny přicházejí, by bylo horším úsudkem vlády USA brzdit jeho růst regulačními omezeními. Mnoho vývojů v oblasti bitcoinů podporuje větší přijetí prostřednictvím přátelštějších uživatelských rozhraní, lepších aplikací peněženky, metrik a výměnných funkcí. Bránění jejich růstu prostřednictvím byrokracie by poškodilo růst širšího odvětví. Je však stále jasnější, že regulační prostředí pravděpodobně umožní množení bitcoinů v USA

Nechuť ke zvyšování postupů KYC / AML s kryptoměnami také vedla k mnoha decentralizovaným burzám a P2P tržištím, vylepšení ochrany osobních údajů na úrovni protokolu, peněženkovým službám zaměřeným na soukromí, jako je Samourai, a peněženkám pro skladování jako Ledger a Trezor. Důraz na soukromí, bezpečnost a autonomii vlád bude v základní komunitě nevyhnutelně přetrvávat a je to, kolik novějších technologií a řešení v bitcoinech vznikne.

Budoucí vývoj bitcoinů

Bitcoin je neustále vyvíjen a přizpůsobován. Budoucí plán obsahuje některé zajímavé a propracované koncepty, které by se měly ukázat jako zásadní pro udržitelnost sítě a její narativní směr.

Sledovním systému BIP je nejlepším způsobem, jak zůstat na vrcholu blížících se upgradů a technických návrhů, ale je časově náročné a zaměřené na vývojáře. Mezi další metody, jak zůstat ve smyčce, patří sledování prominentních údajů o bitcoinu na sociálních médiích, používání bitcoinových subredditů a trávení obsahu ze zpravodajských webů o kryptoměnách, jako je Coindesk.

Pokračující vývoj bitcoinové bleskové sítě je jedním z hlavních trendů, které je třeba v nadcházejících měsících a letech pečlivě sledovat, protože by to umožnilo souběžné fungování bitcoinu jako platebního systému P2P a vrstvy vypořádání vysoké hodnoty. Podpisy Schnorr jsou také významnou implementací vázanou na integraci do protokolu v roce 2019. Podpisy Schnorr jsou považovány za nejlepší dostupné kryptografické podpisy a jsou primárním cílem hlavních vývojářů, kteří se k protokolu přidávají již několik let.

Růst atomových swapů a podmořských swapů je také zásadní, protože může umožnit funkčnost napříč řetězci (včetně LN) mezi bitcoiny a jinými blockchainy. V bitcoinové komunitě dochází k nesčetnému vývoji a vždy je nejlepší provést vlastní průzkum.

Bitcoin další zdroje a odkazy

Zdroje k získání více informací o bitcoinech jsou v tomto okamžiku zdánlivě nekonečné, ale zde je seznam různých typů zdrojů, které obsahují všechny úrovně informací.

Dokument o bitcoinech: Bitcoin: elektronický hotovostní systém typu peer-to-peer – Satoshi Nakamoto

Knihy o Bitcoin

Bitcoin blogy

Digitální měna nebo související projekty před Bitcoinem

 • Bitgold – Nick Szabo — Cryptocurrency pioneer and smart contracts creator
 • Hashcash – Adam Back
 • B-Money – Wei Dai
 • DigiCash – David Chaum
 • E-Gold – Douglas Jackson and Barry Downey

Všeobecné Bitcoin zdroje

Zprávy o Bitcoin

Síťové metriky

Online kurzy

Bitcoin – závěr

Od skromných počátků roku 2008 a anonymního zakladatele se Bitcoin ukázal jako jedna z nejinovativnějších technologií v moderní době. Bitcoin, který s sebou přináší celé odvětví, přinesl pohyb směrem ke zdravým penězům, lepšímu soukromí a odporu cenzury od donucovacích orgánů. Bitcoin prošel dlouhou cestou a před sebou má ještě dlouhou cestu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 2 Průměrné hodnocení: 1]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře