[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Krátký prodej: Zrušení zákazu

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodování s akciemi  > Krátký prodej: Zrušení zákazu

Krátký prodej: Zrušení zákazu

Krátký prodej není nový fenomén, je tu od počátku vzniku akciového trhu. Pesimismus prodejců spojený s krátkým prodejem však nebyl vždy vítán.

Krátcí prodejci sázejí proti akciím. Místo aby rostly ceny akcií, hledají příležitost vydělat peníze očekáváním poklesu. Krátcí prodejci si akcie půjčují od makléře, prodávají je a čekají na pokles cen, aby mohli akcie koupit za levnější cenu.

V průběhu historie byli tito prodejci obviňováni z nejhorších selhání na světových finančních trzích. Někteří vedoucí společnosti je obvinili z toho, že snižovali ceny akcií své společnosti. Vlády dočasně zastavily krátký prodej, aby pomohly trhům se zotavit, a posílily zákony proti některým metodám krátkého prodeje. Několik vlád dokonce zašlo tak daleko, že navrhlo a přijalo extrémní opatření proti krátkým prodejcům. K tomu došlo v průběhu historie v různých zemích a průmyslových odvětvích.

Shrnutí

  • Krátký prodej je obchodní strategie, ve které investor vsadí, že cena akcie poklesne. Je to praxe, která existuje na různých trzích po celém světě a existuje již od prvních dnů obchodování.
  • Krátký prodej je v praxi od začátku akciových trhů v Nizozemské republice v 16. století. Zkrat holandské východoindické společnosti mimo jiné vedl k dočasnému zákazu krátkých prodejců.
  • V 18. století zakázala Velká Británie nekrytý krátký prodej, ve kterém si krátké akcie nikdy krátký prodejce nepůjčil Ve Francii Napoleon Bonaparte během francouzské revoluce zakázal krátký prodej.
  • Ve Spojených státech byl krátký prodej poprvé zakázán během války v roce 1812, během Velké hospodářské krize byl omezen a po pádech trhu v letech 1987, 2001 a 2008 podléhal podrobnější kontrole a předpisům.

Amsterdam

Krátký prodej existuje už od doby, kdy se v Nizozemské republice v průběhu 16. století objevily akciové trhy. V roce 1610 se nizozemský trh zhroutil a Isaac Le Maire, prominentní obchodník, byl obviňován, protože aktivně krátce prodával akcie. Byl významným akcionářem v holandské Východoindické společnosti (také známé jako Vereenigde Oost-Indische Compagnie nebo VOC). Le Maire, bývalý člen představenstva společnosti, a jeho spolupracovníci byli obviněni z manipulace s akciemi VOC. Pokusili se snížit ceny akcií prodejem velkého množství akcií na trhu. Nizozemská vláda přijala opatření a zavedla dočasný zákaz krátkého prodeje.

Mnoho vlád v průběhu allow přijalo opatření k omezení nebo regulaci krátkého prodeje, a to kvůli jeho spojení s řadou výprodejů na akciových trzích a dalšími finančními krizemi. Přímé zákazy však byly obvykle zrušeny, protože krátký prodej je významnou součástí denního obchodování na trhu.

Velká Británie

V roce 1733 byl nekrytý krátký prodej zakázán po spadu z bubliny v jižním moři v roce 1720. Rozdíl mezi nekrytým krátkým prodejem a tradičním krátkým prodejem je v tom, že krátký prodej si akcie ve skutečnosti nikdy nepůjčil.

V případě jihomořské bubliny se objevily spekulace o monopolu jihomořské společnosti na obchod. Společnost převzala většinu anglického státního dluhu výměnou za výhradní obchodní práva v jižním moři. To vedlo k růstu cen jeho akcií. Akcie na svém vrcholu stouply z téměř 130 GBP na více než 1 000 GBP. Poté se trh zhroutil. Společnost byla obviněna z falešného nafukování svých cen šířením falešných zvěstí o jejím úspěchu.

Francie

Akciový trh byl nejistý, což vedlo k začátku francouzské revoluce. Napoleon Bonaparte nejen zakázal krátký prodej, ale považoval ho za vlastenecký a zradu a nechal prodávající uvěznit. Bonaparteovi se tato činnost nelíbila, protože se dostala do cesty financování jeho válek a budování jeho říše.

Je zajímavé, že o staletí později se krátkým prodejcům dostalo mnohem drsnějšího zacházení než uvěznění. V roce 1995 navrhlo ministerstvo financí v Malajsii výprask jako trest professional krátké prodejce, protože tyto prodejce považovali za výtržníky.

Spojené státy

Krátký prodej byl v Usa zakázán kvůli nestabilnímu trhu mladé země a spekulacím ohledně války v roce 1812. Zůstal na svém místě až do padesátých let 20. století, kdy byl zrušen.

United states později omezily krátký prodej v důsledku událostí vedoucích k Velké hospodářské krizi. V říjnu 1929 se trh zhroutil a mnoho lidí obviňovalo obchodníka s akciemi Jesse Livermore. Livermore inkasoval 100 milionů dolarů při zkratování akciového trhu v roce 1929. Slovo se rozšířilo a veřejnost byla pobouřena.

Americký Kongres vyšetřoval krach trhu z roku 1929, protože byl znepokojen zprávami o „medvědích nájezdech“, které údajně řídili krátcí prodejci. Rozhodli se dát nově vytvořené Komisi pro burzu cenných papírů (SEC) pravomoc regulovat krátký prodej v zákoně o výměně cenných papírů z roku 1934. Pravidlo uptick bylo také poprvé zavedeno v roce 1938. Pravidlo uvádělo, že investoři nemohou zkrátit akcie, pokud nebyl uskutečněn poslední obchod. za vyšší cenu než předchozí obchod. Snahou bylo zpomalit dynamiku poklesu bezpečnosti.

Kongres United states se zabýval krátkým prodejem v roce 1989, několik měsíců po krachu akciových trhů v říjnu 1987. Zákonodárci se chtěli podívat na dopady krátkých prodejců na malé společnosti a potřebu další regulace na trzích.

Nařízení SEC

SEC aktualizovala nařízení pro krátký prodej v roce 2005, aby přijetím nařízení SHO řešila zneužívání nahých krátkých prodejců. O několik allow později upustilo od uptick pravidla professional všechny majetkové cenné papíry. SEC však stále sledovala nekrytý krátký prodej (i když je nekrytý krátký prodej v United states zakázán) a během několika enable přijala SEC mimořádná opatření k omezení nelegálního nekrytého krátkého prodeje, jak se prohlubovala hypoteční krize a úvěrová krize a kolísaly výkyvy trh vzrostl.

Na podzim roku 2008 se finanční krize rozšířila do celého světa a vedla země k zavedení dočasných zákazů krátkého prodeje a omezení cenných papírů finančního sektoru. Mezi tyto země patří United states, Británie, Francie, Německo, Švýcarsko, Irsko, Kanada a další.

Krátký prodej může někdy odhalit základní nedostatky ve společnosti, například když krátký prodejce jménem James Chanos viděl, že v účetních postupech Enronu je něco v nepořádku. Jeho činy pomohly odhalit účetní podvod známý jako „skandál Enron“, který vedl jeho manažery za mřížemi.

Velký obraz

Krátké zákazy prodeje byly využívány od počátku finančních trhů a v celé historii k řešení zneužívání, jako je šíření negativních pověstí o společnosti za účelem manipulace trhů. Mnoho zákazů je však zrušeno, protože na trzích hrají významnou roli krátcí prodejci. SEC identifikuje jejich důležitost na základě jejich:

  • Příspěvek k efektivnímu zjišťování cen
  • Zmírňování bublin na trhu
  • Zvyšování likvidity trhu
  • Podpora tvorby kapitálu
  • Usnadnění zajišťovacích a jiných řídících činností
  • Meze vzestupné manipulace trhu

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: