Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Kolaborativní ekonomika

Kolaborativní ekonomika

Co je to kolaborativní ekonomika?

Ekonomika sdílení je tržištěm, kde se zákazníci při plnění svých přání a potřeb spoléhají na sebe navzájem místo velkých společností. Ekonomiky spolupráce spočívají v poskytování, výměně, půjčování, obchodování, pronájmu a sdílení produktů a služeb za poplatek mezi jednotlivcem, který má něco, a jednotlivcem, který něco potřebuje – obvykle s pomocí webového prostředníka. Ekonomika sdílení může být také známá jako „sdílená ekonomika“, „sdílená ekonomika“ nebo „ekonomika typu peer-to-peer“.

Pochopení společné ekonomiky

Professional ekonomiku sdílení je zásadní, aby společnost nebo skupina fungovala jako prostředník a usnadňovala spotřebitelům schopnost spoléhat se na sebe navzájem. Například prostřednictvím společnosti Uber mohou jednotlivci s automobily poskytovat jízdu jiným osobám, které chtějí levnou alternativu k taxislužbě prostřednictvím Craigslistu si jednotlivci kupují ojetá vozidla a navzájem si pronajímají další obytné prostory a zákazníci na Etsy nakupují šperky a další ručně vyráběné předměty od jednotlivých řemeslníků. Product mnoha ekonomik založených na spolupráci může nejlépe ilustrovat product eBay Inc., který propojuje kupující a prodávající na internetu od roku 1995. Jako „síťový orchestrátor“ eBay vytváří síť typu peer-to-peer, kde účastníci interagují , vyměňovat položky nebo služby za peníze a vytvářet hodnotu.

Kolaborativní ekonomika může být přesnějším pojmem professional to, co se může nazývat „sdílená ekonomika“, protože prostředníci, kteří takovou ekonomickou činnost usnadňují, tak činí za úplatu. 2015 Harvardský obchodní přehled článek předpokládal, že když je trh zprostředkován, je to spíše „přístupová ekonomika“ než ekonomika sdílení.

Příklady společné ekonomiky

Společnosti v kolaborativní ekonomice často narušují zavedené podniky (například Uber a taxislužba nebo Airbnb a hotelnictví) a mnohé zaznamenaly rychlý růst výnosů. Při propojování kupujících a prodejců spoléhají na digitální prostor a aplikace pro smartphony. On-line kontroly a v některých případech kontroly spolehlivosti usnadňují důvěru, aby tyto výměny byly možné.

Ekonomika sdílení zahrnuje mnoho typů podniků. Existují služby jako Taskrabbit, které spotřebitelům umožňují najímat jednotlivce k plnění úkolů od vyřizování pochůzek až po montáž nábytku Crowdfundingové služby, jako je Lending Club, které spojují lidi, kteří si potřebují půjčit peníze, s mnoha jednotlivci, kteří společně půjčují finance Služby pronájmu pokojů, jako je Airbnb, které umožňují majitelům nemovitostí vydělat další příjmy z pronájmu jejich náhradních pokojů nebo celých domů cestujícím a peer-to-peer tržiště, jako je Poshmark, sloužící k opětovnému prodeji vysoce kvalitního použitého oblečení.

Výzvy společné ekonomiky

Firmy, které se spoléhají na zákazníky, kteří si něco kupují, spíše než to sdílejí, čelí významné hrozbě ze strany podniků v ekonomice sdílení. Výzkumy ukazují, že zákazníci budou místo nákupu uvažovat o sdílení, pokud to povede k úspoře nákladů nejméně 25%, pokud je to pohodlnější nebo pokud nabízí přístup ke značkovým položkám. Ze stejných důvodů lze podílníky také převést na kupující. Společnosti založené na vlastnictví mohou spojit své síly se společnostmi založenými na půjčování nebo sdílení, takže obě budou mít prospěch, například spolupráce se specializovaným obchodem Total Foods se společností Instacart, což je služba dodávky potravin poskytovaná nezávislými dodavateli, kteří pracují podle jejich harmonogramů.

Velkou nejistotou kolem mnoha společností spolupracujících v ekonomice je regulace. Společné platformy jako Uber a Airbnb čelily dobře propagovaným regulačním bitvám v mnoha městech, kde se jejich dlouholetí konkurenti snažili využít strach z poškození spotřebitele jako premisu, někdy platnou a někdy přehnanou, k implementaci předpisů, které by tyto nové společnosti vyřadily z nebo ztěžovat podnikání.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web