Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Když kupující kupují, měli by se k nim investoři připojit?

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodní strategie  > Když kupující kupují, měli by se k nim investoři připojit?

Když kupující kupují, měli by se k nim investoři připojit?

Tipy, jak porazit trh, obvykle přicházejí a odcházejí rychle, ale jeden se držel velmi dobře: pokud manažeři, ředitelé nebo jiní, kteří mají hlubokou znalost veřejné společnosti, nakupují nebo prodávají akcie, měli by investoři uvažovat o tom, že udělají totéž. Výzkum ukazuje, že obchodování zasvěcených osob je cenným barometrem širokých posunů v sentimentu trhu a sektoru.

Než však někdo pronásleduje každý zasvěcený tah, musí zvážit faktory, které určují načasování obchodů, a faktory, které skrývají motivaci.

Shrnutí

  • Když zasvěcenci společnosti začnou kupovat akcie společnosti, může to být signál pro vnější investory, aby ji následovali, ale při pohledu na to, kteří zasvěcenci jednají, záleží.
  • Jeden z největších investorů všech dob, Peter Lynch, byl zmíněn slovy, že „zasvěcenci mohou prodat své akcie z mnoha důvodů, ale kupují je pouze za jeden: myslí si, že cena poroste“.
  • Informace o činnosti zasvěcených osob lze zdarma najít na několika finančních webech.

Důvody sledovat obchodování zasvěcených osob

Argument professional stínování zasvěcených má velký smysl. Vedoucí pracovníci a ředitelé mají nejaktuálnější informace o vyhlídkách svých společností. Tito zasvěcenci, kteří jsou důvěrně obeznámeni s cyklickými trendy, tokem objednávek, úzkými místy dodávek a výroby, náklady a dalšími klíčovými složkami obchodního úspěchu, jsou daleko před analytiky a správci portfolia, nemluvě o jednotlivých investorech. Rozhodnutí zasvěcených osob (legální či ne) obchodovat s akciemi vlastních společností určitě stojí za prozkoumání.

Výzkum podporuje názor, že zasvěcené informace fungují nejlépe souhrnně. Nezávislá výzkumná firma Sector Profile Theorem (MPT) ukázala, že stylish obchodování zasvěcených osob signalizují vzestupný posun nálady na trhu. K identifikaci trendů používají analytici MPT Brooksův poměr, který vyděluje celkový interní prodej společnosti celkovým interním obchodem (nákupy a prodeje) a poté tento poměr zprůměruje u tisíců akcií. Pokud je průměrný Brooksův poměr nižší než 40%, je tržní výhled býčí nad 60% signalizuje medvědí výhled.

Profesor financí College of Michigan Nejat Seyhun, autor knihy „Investment Intelligence from Insider Trading“ (2000), nabízí podobný příběh. Ceny akcií rostou více po čistých nákupech zasvěcených než po čistých prodejích. Zasvěcenci celkově vydělávají na svých legálních obchodních aktivitách a jejich výnosy jsou vyšší než na celém trhu.

Příběhy za signály

Zdá se, že návaly obchodování zasvěcených osob předpovídají nadcházející změnu směru trhu. Ale externí investoři musí být strašně opatrní, aby si přečetli pozitivní zprávy do každého nákupu zasvěcených osob, který uvidí. Investoři se také musí vyvarovat toho, aby jednotlivé prodeje byly považovány za signály k uvolnění jejich vlastních podílů. Je pravda, že jeden velký pokyn k nákupu nebo prodeji zasvěcených osob může investorům nabídnout náznak věcí, které přijdou, ale jen stěží se to promítne do jistého ukazatele na překonání trhu.

Více společností vyžaduje, aby vlastnili akcie nově jmenovaní vedoucí pracovníci a ředitelé. Jako tržní ukazatele jsou tyto požadované nákupy professional vnější investory irelevantní. Jiné společnosti podporují vlastnictví poskytováním akciových půjček vedoucím pracovníkům za poloviční kupní cenu. Toto jsou příklady toho, jak společnost podniká kroky ke sladění zájmů vedení a akcionářů. I když jsou rozhodně chvályhodné, tyto transakce neposkytují outsiderům důvod k nákupu akcií.

Zasvěcená osoba někdy oznámí nákup akcií jen proto, aby získala pozornost Wall Avenue, ale oznamování není totéž jako dělání. Před mnoha lety Jim Clark, zakladatel dot-com startupu Healtheon, kdysi prohlásil, že má v úmyslu koupit akcie společnosti v hodnotě až 100 milionů dolarů. Akcie společnosti Healtheon prudce vzrostly v den oznámení, ale Clark nenakupoval tak blízko, jak navrhoval. Akciea rychle klesala a ti, kteří následovali jeho příklad, byli spáleni. Healtheon se později spojil s WebMD a sloučenou entitu nakonec získala soukromá kapitálová firma KKR & Co.

Ačkoli si mohou koupit akcie své společnosti, protože očekávají, že přijdou dobré věci, zasvěcenci neprodávají jednoduše proto, že si myslí, že jejich akcie společnosti se brzy sníží. Zasvěcenci prodávají ze všech druhů důvodů. Mohli by chtít diverzifikovat své podíly, rozdělit akcie investorům, zaplatit za rozvod nebo podniknout zasloužený výlet.

Dalším velkým problémem při používání zasvěcených údajů o konkrétních společnostech je to, že vedoucí pracovníci někdy špatně vykládají vyhlídky společnosti. Někteří zasvěcenci mohou nakupovat, i když se ceny akcií zhroutí. Když zasvěcenci správně vyhodnotí akcie svých společností, může to být otázka štěstí stejně jako cokoli jiného.

Možnosti zaměstnaneckých akcií, které tvoří stále větší část odměn vedoucích pracovníků, mohou analýzu komplikovat. Pamatujte na toto: pokud zasvěcená osoba uplatňuje opce na akcie nákupem akcií, není příliš smysluplné, kdyby byly opce poskytovány za nejnižší ceny. Při nákupu prostřednictvím uplatnění svých možností to zároveň vedoucí pracovníci nemusí zveřejňovat. Outsiders může opravdu jen hádat, kolik „skutečného“ nákupu probíhá.

Tipy professional používání údajů zasvěcených osob

Při analýze konkrétních situací obchodování zasvěcených osob by investoři měli vzít v úvahu následující pokyny:

1. Někteří zasvěcenci jsou lepší než ostatní.

Ředitelé vědí o výhledu společnosti méně než vedoucí pracovníci. Klíčovými manažery jsou generální ředitel a finanční ředitel. Lidé provozující společnost vědí nejvíce o tom, kam směřuje.

2. Hodně obchodování je lepší než málo.

Jeden nebo dva zasvěcenci ve velké korporaci nedělají pattern. Tři nebo více poskytují lepší indikaci, že se něco děje. Obecně řečeno jsou osamělé obchody nespolehlivé.

3. Lidé v malých společnostech vědí více

V malých a středních společnostech jsou prakticky všichni zasvěcenci obeznámeni s finančními společnostmi. Ve velkých korporacích jsou informace rozptýlenější a celkový obraz má obvykle pouze základní řídící tým.

4. Zůstaňte v kurzu.

Důkazy naznačují, že zasvěcenci mají tendenci jednat daleko před očekávanými zprávami. Dělají to částečně proto, aby se vyhnuly nelegálnímu obchodování zasvěcených osob. Studie akademiků ve státě Pensylvánie a státě Michigan tvrdí, že zasvěcená aktivita předchází konkrétním zprávám o společnosti až dva roky před případným zveřejněním těchto zpráv.

Sečteno a podtrženo

Zde je výsledek – sledování zasvěcených osob není snadné a je stěží zárukou velkých výnosů. Vzor obchodů může nabídnout signál professional nadcházející tržní posuny a je jistě uklidňující koupit nebo prodat akcie s vědomím, že zasvěcená osoba dělá totéž. Následovat vedení zasvěcených však nikdy nenahradí pečlivý výzkum.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: