Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jitney definováno

AkciePrůvodce.cz > Brokeři  > Brokeři na investování  > Jitney definováno

Jitney definováno

Co je to Jitney?

Ve financích termín jitney označuje makléře, který nemá přímý přístup na burzu, a proto se při provádění svých obchodů spoléhá na jiného makléře s přístupem na burzu.

Termín lze také použít k označení typu manipulace s trhem, při kterém makléři obchodují s cennými papíry navzájem tam a zpět, aby získali provize a uměle vytvořili dojem vysokého objemu obchodování.

Shrnutí

  • Termín jitney má dva významy, v závislosti na kontextu.
  • Jeden je relativně nekontroverzní a odkazuje jednoduše na makléře, který se při provádění svých obchodů spoléhá na jiného makléře.
  • Druhá definice má negativní konotaci a odkazuje na makléře, kteří se navzájem domlouvají, aby využívali své klienty a další účastníky trhu prostřednictvím různých schémat.

Pochopení Jitneys

V závislosti na kontextu může mít výraz jitney neutrální nebo negativní konotaci. V prvním případě – zprostředkovatel, který se při provádění transakcí spoléhá na jiného zprostředkovatele – se nemusí nutně odehrávat nic neobvyklého.

O některých makléřích je však známo, že spolu navzájem spolupracují, aby podvodně generovali výnosy z provizí nebo uvedli ostatní účastníky trhu v omyl, aby nadhodnocovali úroveň zájmu trhu o určitý cenný papír. To se provádí opakovaným nákupem a prodejem konkrétního cenného papíru mezi jedním nebo více makléři, čímž se generuje větší objem transakcí.

V závislosti na povaze schématu lze tuto techniku ​​- známou také jako kruhové obchodování, chrlení účtu nebo „hra s jitney“ – použít ke generování provizí, nafouknutí tržní ceny cenného papíru nebo k zahájení prodeje. jinými investory. Často jsou tato schémata zaměřena na cenné papíry s velmi nízkou likviditou a tržní kapitalizací, jako jsou takzvané penny stock. Kromě toho, že jsou tyto praktiky nezákonné, jsou pochopitelně odsuzovány klienty a dalšími investory, což může dát výrazu jitney negativní konotaci bez ohledu na jeho kontextový význam.

Skutečný příklad jitney

XYZ Corporation je makléřská firma s přímým přístupem k významné burze. Za účelem generování dalších obchodů někdy provádějí obchody jménem jitney klienta, společnosti ABC Money.

Ačkoli jsou tyto transakce samy o sobě přípustné, tyto dvě firmy také někdy používají pochybnější praktiky. Například XYZ a ABC příležitostně provádějí opakované transakce mezi svými dvěma firmami, aby pro sebe získaly další výnosy z provizí. Účinně tato praxe spočívá v krádeži jejich klientů.

Mezi další praktiky, které se společnosti někdy zapojují, patří nákup a prodej cenných papírů obchodovaných na nízké hodnotě, jako jsou například penny inventory, opakované nakupování a prodej jejich akcií mezi sebou za stále se zvyšující ceny. Pokud je likvidita v akciích dostatečně malá, mohli by se ostatní účastníci trhu zmást tím, že věří, že rostoucí cena akcií představuje skutečný tržní zájem, čímž přiláká externí kupce. Společnosti XYZ a ABC poté prodají své akcie těmto novým kupujícím a získají do kapsy zisk.

V jiných případech se obě společnosti dopustí podobného schématu, ale v opačném směru. Místo toho, aby obchodovali za stále rostoucí ceny, budou tak činit za stále klesající ceny. Cílem této transakce by bylo vyděsit ostatní majitele cenného papíru, aby prodali své akcie, což by XYZ a ABC poskytlo příležitost koupit velké množství akcií za uměle nízkou cenu.

Tyto takzvané „jitney game“ praktiky znamenají manipulaci s trhem a jsou podle amerických zákonů a předpisů zakázány.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web