Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Je švýcarský frank dobrou investicí?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Alternativní investice  > Je švýcarský frank dobrou investicí?

Je švýcarský frank dobrou investicí?

Z důvodu bezpečnosti si jednotlivci, velké organizace a dokonce i národy ponechají část svých přebytečných rezerv ve zlatě a cizích měnách. Americký dolar zůstává primární a nejdůvěryhodnější rezervní měnou, ale švýcarský frank se také ukázal jako jedna z nejlepších alternativ. Tento článek zkoumá, proč je švýcarský frank dobrou investicí.

Vysoká bezpečnost, nízké riziko a ochrana před inflací

Celosvětově investoři hledají lepší výnosy a jistotu professional svůj investovaný kapitál. Zatímco dluhopisy jsou bezpečné, mají tendenci poskytovat nižší výnosy. Akcie a další finanční nástroje nabízejí vyšší výnosy, ale přicházejí s většími riziky. Inflace je dalším faktorem, který snižuje výnosy. Investoři hledají aktiva, která poskytují rovnováhu – ochranu před inflací, bezpečnost před rizikem a potenciál pro návratnost. Zlato a americký dolar byly tradičními aktivy, ale švýcarský frank se také ukázal jako možnost potenciální investice, protože splňuje všechny tři parametry. (Pro související čtení: Proč je švýcarský frank tak silný)

Vývoj švýcarského franku jako bezpečná investice

Následující události podpořily standing švýcarského franku jako bezpečného a robustního investičního nástroje:

  • Rusko vydělává miliardy prodejem ropy a zemního plynu. Zatím ji bezpečně udržuje v amerických dolarech, amerických cenných papírech a ve zlatě. Sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou unií na Rusko však způsobily, že země začala hledat alternativy k americkým dolarům a cenným papírům (další informace: Jak sankce United states of america a Evropské unie ovlivňují Rusko). Pokles ruského rublu také přiměl ruské investory a podniky hledat bezpečné měny a mnoho z nich si jako bezpečný přístav vybralo švýcarský frank.
  • V mnohonárodnostní evropské dluhové krizi v letech 2009 až 2013 došlo k významnému toku finančních prostředků z postižených evropských zemí do Švýcarska. Země v zásadě usilovaly o zajištění své měny (eura) vůči švýcarskému franku.
  • V celosvětové finanční krizi z roku 2008 pocházející ze Spojených států došlo také k převodu finančních prostředků z americké měny a cenných papírů do švýcarských aktiv.

Proč je švýcarský frank bezpečná investice?

  • Geopolitický a ekonomický ekosystém: Švýcarsko má silný ekonomický systém, kterému vyhovuje omezená, ale realistická míra růstu s kontrolovanými požadavky. Výhoda pro Švýcarsko spočívá v jeho velikosti. Je to malá země s omezeným počtem obyvatel. Klíčové faktory stabilní švýcarské ekonomiky a švýcarského franku jsou kromě toho vhodné využívání dostupných přírodních zdrojů a omezené investice do výroby a zemědělství potřebné k podpoře stabilního pokračujícího ekonomického růstu. Švýcarsko je od června 2018 sedmým největším věřitelem ve Spojených státech, což svědčí o jeho stabilní finanční situaci.
  • Žádný deficit: Příjem Švýcarska převyšuje jeho výdaje, takže neexistuje žádný deficit. Díky tomu je soběstačný a stabilizuje svoji měnu. Ekonomika také neplánuje žádné velké investice.
  • Alternativa ke zlatu: Inflace je klíčovým důvodem, proč si investoři vybírají zlato. Zlato je používáno jako rezerva na celém světě různými národy, protože je vnímáno jako dobrý zajišťovací prostředek professional inflaci (pro další čtení viz Inflační zajištění). Rychlá kontrola historické inflace ve Švýcarsku naznačuje relativní stabilitu, která vedla k obrovským investicím ve švýcarském franku.

Graf s laskavým svolením: Tradingeconomics.com

  • Nezávislá měnová politika: Švýcarský frank není podložen zlatem. Švýcarská národní banka (SNB) může tisknout jakékoli množství měny bez nutnosti rezervy. Účinně jde o formu kvantitativního uvolňování (QE), která umožňuje centrální bance nezávisle kontrolovat směnný kurz. Například evropská dluhová krize vedla k vysoké poptávce po švýcarských francích ze zemí eurozóny, které posílaly ocenění švýcarských franků k vyšším limitům. Švýcarský vývoz byl nákladný a vysoké ocenění franku představovalo nebezpečí pro švýcarskou ekonomiku. Švýcarská národní banka stanovila sazbu švýcarského franku na 1,2 eura a zmírnila dopady vysoké poptávky po švýcarských francích. Švýcarská národní banka přitom prohlásila: „Současné obrovské nadhodnocení švýcarského franku představuje pro švýcarskou ekonomiku akutní hrozbu a nese riziko deflačního vývoje.“ Banky jako UBS uložily poplatek velkým institucionálním investorům, kteří si na svých účtech udržovali velké množství vkladů. Tato opatření odrazovala od nekontrolovatelného nákupu švýcarských franků a stabilizovala švýcarskou ekonomiku. Jelikož však bylo euro vázáno na frank s pevnou sazbou, jeho pokles vůči ostatním měnám v roce 2014 vedl k oslabení švýcarského franku. Včasná reverzní akce Švýcarské národní banky k odstranění fixního cenového kolíku vůči euru dne 15. ledna 2015 opět zajistila, že švýcarský frank si udrží svou stabilitu.
  • Malý dluhový trh: Malá velikost švýcarského dluhového trhu zvyšuje jeho ekonomickou výhodu. Pokud by velká ekonomika, jako je Rusko nebo Německo, vložila své obrovské rezervy do švýcarského dluhu, mohla by efektivně převzít kontrolu nad švýcarským dluhem. Vzhledem k malému trhu a žádnému požadavku Švýcarska na zahraniční fondy, protože nemá žádný deficit, jsou takové odkupy nemožné. To chrání švýcarskou ekonomiku a pomáhá udržet stabilní ocenění švýcarského franku.
  • Další faktory: Se silným HDP, bez rozpočtového deficitu, nízkou nezaměstnaností, významným ekonomickým příspěvkem sektoru finančních služeb, vysokým příjmem na obyvatele a jako cíl pro prostředky prostřednictvím tajných bankovních účtů zůstává švýcarský frank bezpečnou investicí.

Závěr

Švýcarský frank byl populární mezi investory, kteří hledali bezpečné útočiště pro své peníze. Je zřejmé, že je nepravděpodobné, že by se švýcarská ekonomika odklonila od své ideologie nízkého dluhu a nízkého růstu a nadále zůstane hlavním bankovním cílem. Základy podporují švýcarský frank jako bezpečnou a stabilní investici professional nadcházející roky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web