Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Je objem obchodu s akciemi důležitý?

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodování s akciemi  > Je objem obchodu s akciemi důležitý?

Je objem obchodu s akciemi důležitý?

Pokud se někdy podíváte na vůdce objemů obchodního dne, téměř vždy najdete Financial institution of The united states Corporation (BAC). 2. dubna 2020 dosáhl objem obchodů s BAC 83 961 297. Společnost Basic Electrical Business (GE) byla ještě vyšší na 99 556 805. To jsou velká čísla, ale odkud pocházejí a co to znamená?

Na první část otázky lze odpovědět snadno: burzy na trhu. Druhá část vyžaduje trochu více podrobností. I když objem je pouze jedním z mnoha nástrojů, přidává hodnotu vašemu investičnímu rozhodnutí.

Jak to funguje

Výpočet objemu je jednoduše celkové množství akcií obchodovaných za daný den, které zahrnuje jak nákupní, tak prodejní objednávky. Denní objem obchodování můžete určit sami – všechny transakce jsou veřejně dostupné – výpočtem celkového množství obchodovaných akcií. Je však mnohem snazší podívat se na denní objem obchodování na jakémkoli akciovém grafu. Čas jsou koneckonců peníze a bylo by moudré šetřit čas. Denní objem obchodování by neměl být zaměňován s objemem dolaru, což je cena akcie akcie krát její denní objem.

Proč na tom záleží

Pokud uvidíte akci, která zhodnocuje vysoký objem, je pravděpodobnější, že to bude udržitelný tah. Pokud vidíte populaci, která zhodnocuje při nízkém objemu, může to být odraz mrtvé kočky. Logicky, když více peněz posouvá cenu akcie, znamená to, že je po této akci větší poptávka.

Pokud cena akcií pohybuje malé množství peněz, šance na udržitelnost tohoto pohybu jsou nižší. Buďte také opatrní u maloobjemových (nelikvidních) akcií, kde byste mohli skončit uvězněni ve schématu načerpání a odložení. I kdybyste se pokoušeli zahrát umělý tah, možná byste nebyli schopni najít prodejce, pokud je hlasitost nízká a byli byste zablokováni do prohrávajícího obchodu.

Existuje jedna výjimka pro nákup akcií s nízkým objemem, což je situace, kdy jste provedli náležitou péči a dospěli k závěru, že jste našli dobrou společnost, která ještě nebyla objevena. V tomto scénáři byste se dostali před křivku. Když se objem zvýší, budete mít potenciál professional multi-bagger, což je sen každého investora.

Dalším důvodem, jak se vyhnout většině maloobjemových akcií, je rozpětí bid-inquire. U nelikvidních akcií bude rozpětí bid-talk to široké, což může být nákladné. Velkoobjemová akcie, jako je výše zmíněný BAC, má často těsné rozložení nabídky a poptávky o cent, což by vám mělo přinést minimální až žádnou škodu.

Když se podíváte na denní objem obchodování, nedívejte se jen na objem obchodování pro daný den. Může to být akcie s malou kapitalizací, které se objevily nebo klesly o zprávy. Ve většině případů to nebude udržitelné. Místo toho se podívejte na tříměsíční průměrný denní objem obchodování, který vám poskytne mnohem lepší představu o tom, zda akcie nabízejí likviditu.

Pokud hledáte velkoobjemové akcie, možná budete chtít začít na newyorské burze cenných papírů (NYSE) nebo Nasdaq. Tyto burzy mají přísnější požadavky než jiné burzy, což je pozitivní, protože udržuje riff-raff mimo hru.

Sečteno a podtrženo

Výpočet objemu je snadný. Pochopení toho, co znamená objem, je důležitější. I když by to nikdy nemělo být jediným faktorem při zvažování investičního nebo obchodního rozhodnutí, mělo by to vždy hrát roli, protože to může ovlivnit vaši investiční a obchodní strategii.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: